pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 18 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1311

Na czym polega leasing samochodu?

Materiał partnera:

W dzisiejszych czasach ciężko jest prowadzić firmę bez samochodu. Bardzo często jest to narzędzie pracy, dzięki któremu firma może generować zyski, oraz główny środek transportu pracowników. Samochód to wygoda, oszczędność czasu, a także rozwój działalności. Samochody jednak nie są tanie i nie każda firma może pozwolić sobie na zakup takowego za gotówkę, w wyniku czego coraz popularniejszym sposobem finansowania staje się leasing samochodowy.

Na czym polega leasing samochodu?


Co to jest leasing samochodu?Leasing to rodzaj umowy cywilnoprawnej pomiędzy organem finansującym a osobą korzystającą z przedmiotu leasingu. Leasingobiorca po ustaleniu warunków umowy może korzystać z przedmiotu leasingu, który podlega dzierżawie przez wcześniej ustalony czas. Leasing samochodu jest czymś pomiędzy wynajmem długoterminowym samochodu a kredytem na samochód. To bardzo korzystna forma finansowania, która ma wiele zalet. Niewątpliwie największą dogodnością jest fakt, że nie musimy z miejsca wpłacać całego kosztu przedmiotu. Leasing dzieli się na: wpłatę własną, ratę leasingową oraz wykup. Pozwala to zainwestować pozostałe pieniądze w dalszy rozwój przy spłacaniu wygodnych, stałych rat. Co więcej, do leasingu często nie potrzeba dokumentów finansowych, a cała weryfikacja przebiega szybko i bezproblemowo. Co ważne, leasing jest bardzo korzystny finansowo. "Koszt" leasingu jest różny w zależności od banku, ale sumaryczne oprocentowanie jest zazwyczaj dużo mniejsze, niż np. w kredycie. Należy pamiętać, że przez cały okres leasingu samochód jest własnością banku, a my tylko z niego korzystamy. Zdolność do wykupu samochodu jest możliwa po zakończeniu umowy, za wyznaczoną kwotę.

Jakie warunki należy spełnić.Każda firma leasingowa może posiadać nieco inne wymagania, które musi spełnić przyszły leasingobiorca. Jest jednak kilka zasad, które obowiązują w większości banków. O leasing najlepiej starać się, gdy firma działa na rynku dłużej niż pół roku. Firma z takim stażem ma już najkorzystniejsze warunki i może otrzymać umowę leasingową z 1% wpłatą własną. W przypadku firm działających krócej bank zabezpiecza się i zazwyczaj wymaga przynajmniej 20% wpłaty własnej.

Podobnie ma się kwestia wieku leasingobiorcy. Mając mniej niż 25 lat, można spodziewać się większej wpłaty własnej. W leasingu do kwoty 150 tys. netto banki stosują procedurę uproszczoną i nie wymagają dokumentów finansowych.Powyżej tej kwoty wymagane są owe dokumenty. Leasingobiorca powinien również posiadać niebudzącą zastrzeżeń historię kredytową. Wpisy o zadłużeniach w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) uniemożliwiają realizację finansowania w większości banków.

Rodzaje leasinguWyróżniamy dwa główne rodzaje leasingu - operacyjny i finansowy. Każdy z nich ma wady i zalety. Częściej wybieraną formą jest leasing operacyjny. Jest zdecydowanie wygodniejszy dla leasingobiorcy, gdyż wpisanie przedmiotu leasingu do ewidencji środków trwałych i dokonanie odpisów amortyzacyjnych znajduje się po stronie banku. W leasingu finansowym to klient musi o to zadbać. Inaczej rozliczane są również koszty uzyskania przychodów. W Leasingu operacyjnym przedsiębiorca może wliczyć całą opłatę wstępną, wszystkie raty leasingowe, a także koszty związane z codzienną eksploatacją pojazdu. W leasingu finansowym do kosztów uzyskania przychodów zaliczamy odpisy amortyzacyjne, odsetki rat i codzienne koszty eksploatacji. Inaczej wygląda również kwestia wykupu samochodu. W umowie leasingu operacyjnego mamy kilka stałych warunków: wpłata własna, okres trwania leasingu, wykup. Przy podpisywaniu umowy ustala się kwotę, za którą w momencie zakończenia umowy można wykupić samochód na własność. Przy leasingu finansowym jest tylko: wpłata własna i okres leasingu. Samochód staje się własnością leasingobiorcy wraz z ostatnią opłatą raty. Ostatnią różnicą między leasingiem finansowym a operacyjnym jest odliczanie podatku VAT. W leasingu operacyjnym VAT jest naliczany automatycznie do każdej raty leasingowej. Przy leasingu finansowym podatek VAT należy zapłacić od całości transakcji już na samym początku. Niektóre banki pomagają z tak dużą opłatą i rozkładają VAT, dodając go do rat miesięcznych.

Jak wziąć leasing i jak działa kalkulator leasingowy?Najprostszym sposobem, aby wziąć samochód w leasing, jest wyszukanie konkretnego samochodu i zgłoszenie się do doradcy leasingowego. Specjalista znajdzie najkorzystniejszą ofertę leasingu i rozpocznie odpowiednie procedury.

Można też skorzystać z dostępnego w internecie kalkulatora leasingowego. Mając podstawowe informacje o samochodzie takie jak: model, rok produkcji i cenę, oraz znając warunki leasingu, który nas interesuje tj. wpłatę własną, okres leasingu, wykup, możemy wyliczyć i porównać raty w różnych bankach. Zgłaszając się do doradcy, można już poprosić o rozpoczęcie procedur w konkretnym banku. Takie rozpoznanie rynku jest pomocne w podejmowaniu dalszych, świadomych decyzji.