pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 18 kwietnia 2021
  • 23 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 11317

Pamiętacie sklep rybny Margoniewa? Podzielcie się wspomnieniami!

Grzegorz Margoniew był jednym z najbardziej barwnych i charakterystycznych mieszkańców powojennej Pszczyny, słynnym "śledziorzem" z ulicy Bramkowej 5. Sławomir Pastuszka, historyk i judaista, który dba o pamięć i dziedzictwo Żydów na ziemi pszczyńskiej, zbiera wspomnienia mieszkańców na temat tej postaci.

Grzegorz Margoniew
Grzegorz Margoniew · fot. Archiwum Sławomira Pastuszki


Grzegorz Margoniew (1910-1980) był w czasie prowadzenia swojego sklepu właścicielem jednego z nielicznych prywatnych interesów w mieście, u którego - poza oczywiście rybami - można było zakupić liczne słodkości, takie jak misie z kremem, czy gumy do żucia Donald. Właśnie m.in. z tego względu został zapamiętany przez mieszkańców naszego miasta.

Sławomir Pastuszka zbiera materiały do tekstu wspomnieniowego na temat tego ciekawego człowieka. Zwraca się z prośbą do wszystkich osób, które pamiętały Grzegorza Margoniewa o napisanie swoich wspomnień czy ciekawych anegdot z nim związanych, których na pewno nie brakowało.

- Poza informacjami pozyskanymi z dokumentów, w tekście nie może przecież zabraknąć tego, jak tę niezwykłą postać zapamiętali mieszkańcy Pszczyny - przede wszystkim jego klienci - mówi Sławomir Pastuszka.

Historyk zachęca do przesyłania wspomnień na adres: cmentarz.pszczyna@gmail.com. Zachęcamy też do dzielenia się nimi w komentarzach pod tym artykułem.

- Wszystkim, którzy już nadesłali swoje wspomnienia poprzez e-mail, Facebook, a także komentarze na portalu, serdecznie dziękuję - mówi S. Pastuszka.

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.