pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 6 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1107

Karmienie psa - co podawać pupilowi?

Materiał partnera:

Karmienie psa powinno opierać się na konkretnych zasadach, być przemyślane i dopasowane do indywidualnych potrzeb czworonoga. Dzienna dawka jedzenia musi dostarczać zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dzięki którym pies ma energię i prawidłowo się rozwija. O czym pamiętać, ustalając schemat żywienia psiego przyjaciela? Poznaj przydatne porady ekspertów Pedigree dotyczące karmienia psów!

Karmienie psa - co podawać pupilowi?


Karmienie psa - podstawowe zasady żywieniaJak wygląda racjonalne karmienie psa? Zadaniem opiekuna jest przede wszystkim zapewnienie czworonogowi zbilansowanych posiłków zawierających wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Samodzielne przygotowywanie karmy dla psa jest sporym wyzwaniem. Wymaga dużej wiedzy i czasu, warto więc zaufać specjalistom i wybierać gotowe pokarmy. Wszystkie makro- i mikroskładniki potrzebne do właściwego funkcjonowania czworonoga są zawarte w gotowych, pełnoporcjowych karmach (zarówno mokrych, jak i suchych), które są regularnie poddawane rygorystycznym kontrolom. Dzięki temu możemy serwować naszym psim przyjaciołom smaczne i zdrowe posiłki, odpowiadające im potrzebom.

Warto mieć świadomość, że liczba posiłków oraz rodzaj pokarmów podawanych psu są uzależnione od kilku czynników, w tym m.in. od: rasy, wieku, masy ciała, temperamentu, aktywności fizycznej, aktualnego stanu zdrowia, a nawet rodzaju sierści zwierzęcia. Jak często karmić dorosłego psa? Optymalnym wyborem będzie podawanie mu karmy dwa razy dziennie o stałej porze (np. rano i po południu lub rano i wieczorem). Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. Na przykład psy ze skłonnością do rozszerzania żołądka, mogą wymagać znacznie częstszego karmienia, bo nawet cztery razy w ciągu dnia. Zdaniem specjalistów wskazane jest wystawianie miski z jedzeniem na maksymalnie 30 minut, a następnie zabieranie jej. Pies nie powinien mieć stałego i swobodnego dostępu do pożywienia, w przeciwieństwie do świeżej wody, której zawsze powinien mieć pod dostatkiem. Karmienie psa powinno odbywać się 1-2 godziny przed wyjściem na spacer (nie wolno karmić czworonoga bezpośrednio przed wyjściem z domu, ponieważ stwarza to ryzyko pojawienia się niestrawności lub niebezpiecznego dla psów skrętu żołądka).

Czworonogi uwielbiają przysmaki. Możemy więc wprowadzać do menu ulubieńca tego typu dodatki jak specjalne przysmaki dla psów, jednak nie powinny one stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Dlaczego karmienie psa ludzkim jedzeniem to błąd?Zdarza się, że niektórzy opiekunowie nie widzą nic niewłaściwego w karmieniu psa jedzeniem, które sami spożywają. To duży błąd, ponieważ potrzeby żywieniowe człowieka i psa bardzo się od siebie różnią. Domowe jedzenie, resztki ze stołu często są zbyt kaloryczne, słone lub za tłuste dla psiego układu pokarmowego, nadmiernie go obciążając (mimo że w przypadku psów pokarm ma krótką drogę do przejścia, zanim znajdzie się w żołądku, mogą minąć nawet 2 godziny; proces trawienny i przemiany metaboliczne trwają dosyć długo). Co więcej, ludzkie jedzenie nie jest zbilansowane pod względem energii, witamin oraz składników mineralnych. Istnieje więc ryzyko, że przyczyni się do nadmiaru lub niedoboru różnych substancji, wpływając niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu zwierzęcia. To, co służy nam, ludziom, może spowodować u czworonoga biegunkę, problemy z wypróżnianiem, czasami nawet zatrucie, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci pupila (szczególnie toksyczne dla psa są np.: czekolada, ksylitol, rodzynki, awokado, orzechy makadamia, cebula, czosnek).

Podsumowując, dieta psa powinna być kompletna i zbilansowana. Najprościej osiągniemy ten cel, podając czworonogowi pełnoporcjową, gotową karmę. Stosując się do powyższych zasad karmienia psa, możemy być pewni, że zwierzę będzie w dobrej kondycji zdrowotnej.