pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 7 marca 2021
  • 10 marca 2021
  • wyświetleń: 10990

[Historyczne ciekawostki] Grabież dzwonów z kościoła w Brzeźcach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Lubicie historyczne ciekawostki? Jacek Cisło - mieszkaniec Brzeźć i pasjonat lokalnej historii przypomina o zdarzeniu, jakie miało miejsce w 1942 roku na terenie tamtejszej parafii.

Grabież dzwonów z kościoła MB Szkaplerznej w Brzeźcach
Grabież dzwonów z kościoła MB Szkaplerznej w Brzeźcach - 03.03.1942, reprodukcja: Jacek Cisło · fot. Izba Pamięci Parafii i Sołectwa Brzeźce


Dnia 3 marca 1942 roku w Brzeźcach hitlerowcy przeprowadzili akcję wywiezienia dzwonów z kościoła MB Szkaplerznej. Zagrabione dzwony transportowane były głównie do dwóch hut cyny w Hamburgu, resztę do hut miedzi w Oranienburgu, Hettstedt, Ilsenburgu, Kall i Lnen. Spiż otrzymany z przetopionych dzwonów stanowił dla nich cenny materiał zbrojeniowy. Historycy szacują, że Niemcy wykradli i przetopili ok. 75 tys. dzwonów ze wszystkich europejskich krajów, które podbili.

Zdjęcia z tej dramatycznej akcji zachowały się w kilku rodzinach. Umieściłem je w Izbie Pamięci Parafii i Sołectwa Brzeźce.

Wieża tutejszego kościoła już w pierwszych dniach września 1939 roku stała się celem artylerii niemieckiej. Również świątynia została poważnie uszkodzona. Można powiedzieć, że była naocznym świadkiem Bitwy Pszczyńskiej i cudem ocalała.

Na powyższej fotografii w tle widzimy zabudowę Brzeźc. Od lewej widoczna istniejąca do dziś piekarnia rodziny Nowak oraz pomnik św. Jana Nepomucena z 1809 roku (!).

Jacek Cisło, źródło: Brzeźce dla Was / Facebook

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj