pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 25 lutego 2021
  • wyświetleń: 5339

W Goczałkowicach-Zdroju rusza budowa zbiornika retencyjnego

W rejonie ul. Zimowej w Goczałkowicach-Zdroju wybudowany zostanie zbiornik retencyjny o pojemności 15 tys. m3. Podpisana została umowa na wykonanie prac. Wartość inwestycji to 2,1 mln zł.

W rejonie ul. Zimowej w Goczałkowicach-Zdroju wybudowany zostanie zbiornik retencyjny
Miejsce, w którym powstanie zbiornik retencyjny (ul. Zimowa) · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Budowa zbiornika jest realizacją Strategii bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. - W ramach tego dokumentu zaplanowaliśmy szereg działań, które mają zabezpieczyć mieszkańców przed zalewaniem, zwłaszcza po nawalnych deszczach. W pierwszej kolejności wyregulowany został Potok Goczałkowicki. Inwestycję prowadzoną przez Wody Polskie udało się zrealizować po wielu latach starań i pomocy finansowej ze strony gminy. Przekazaliśmy na ten cel 1,2 mln zł. Teraz przystępujemy do budowy zbiornika retencyjnego, którego celem będzie przechwycenie wody w przypadku nawalnych deszczów - mówi Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój.

Przedmiotem zamówienia jest budowa zbiornika retencyjnego w okolicy ul. Zimowej wraz z kanalizacją deszczową oraz infrastrukturą towarzyszącą. Zbiornik z dnem o wymiarach 70,5 x 39 m będzie miał ok. 15 tys. m3 pojemności, 4,5 m głębokości i powierzchnię 0,5 ha. Zostanie wyłożony płytami betonowymi. Powyżej zbiornika powstanie system rowów, który umożliwi zbieranie wody z większej powierzchni zlewni.

Ogłoszony przez Urząd Gminy przetarg na wykonanie robót wygrała firma Brigadon z Jaworzna
Ogłoszony przez Urząd Gminy przetarg na wykonanie robót wygrała firma Brigadon z Jaworzna · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


W ramach inwestycji wybudowana zostanie kanalizacja deszczowa pomiędzy ul. Zimową a Główną, która będzie odprowadzała wodę ze zbiornika do Potoku Goczałkowickiego. Część prac wykonano już w 2018 r., przy okazji przebudowy ul. Głównej. Odtworzona zostanie też nawierzchnia wzdłuż kanalizacji deszczowej. Wykonawca będzie zobowiązany uzyskać pozwolenie na użytkowanie dla wybudowanego obiektu.

Ogłoszony przez Urząd Gminy przetarg na wykonanie robót wygrała firma Brigadon z Jaworzna. Prace kosztować będą 2 mln 113 tys. 500 zł.

Lokalizacja zbiornika została wskazana na podstawie koncepcji, która pokazała, jak woda spływa w kierunku Potoku. Zgodnie z ustaleniami, w rejonie ul. Zimowej wybudowane zostaną dwa zbiorniki retencyjne. Pierwszy wybuduje gmina, a drugi - prywatny przedsiębiorca. Będzie on zlokalizowany w okolicy ul. Zimowej 54. Trwają prace projektowe tej inwestycji.

BM / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.