pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 4 marca 2021
  • 5 marca 2021
  • wyświetleń: 5347

Automat przyjmuje butelki i puszki, ale nie szkło!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śmieci, odpady" podaj

W sierpniu 2019 roku na terenie Pszczyny pojawił się pierwszy automat do selektywnej zbiórki odpadów. Mieszkańcy mogą do niego wrzucać butelki lub puszki, zbierając w ten sposób fundusze na rozwój infrastruktury, zieleni i działań ekologicznych na swoim osiedlu lub w sołectwie.

Butelkomat na osiedlu Piastów
Butelkomat na osiedlu Piastów · fot. ar / pless.pl


Butelkomat ustawiony jest przy ulicy Dobrawy, w sąsiedztwie stacji rowerów miejskich i placu zabaw, nieopodal skrzyżowania z ulicą Kazimierza Wielkiego. Urządzenie przyjmuje puszki po napojach oraz butelki do pojemności 2 litrów. Wyposażone jest w zgniatarkę, która po kolei zgniata wrzucane pojemniki. Co ważne, nie można deponować w automacie butelek szklanych, a to właśnie nieodpowiednie przedmioty umieszczane w urządzeniu powodują jego awarie.

W butelkomacie nie mogą być także deponowane butelki i puszki po odpadach niebezpiecznych np. farbach, lakierach czy rozpuszczalnikach. W tym przypadku, niezależnie od rodzaju i wielkości opakowania, powinno ono trafić bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Cieszyńskiej 35.

Butelkomat na osiedlu Piastów
Butelkomat na osiedlu Piastów · fot. ar / pless.pl


- Działanie butelkomatu jest stale monitorowane. Urządzenie jest kontrolowane minimum dwa razy w tygodniu przez pracowników firmy Remondis - zapewnia Oskar Piecuch, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Jak dodaje, zdarzają się sporadycznie sytuacje, gdy dochodzi do zablokowania urządzenia. - Najczęściej jest to spowodowane wrzuceniem do butelkomatu odpadów innych niż plastikowe butelki i puszki aluminiowe. W ostatnich tygodniach zostały na przykład wrzucone do niego butelki szklane. Apelujemy, by tego nie robić i zawsze postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na frontowej ścianie urządzenia - dodaje.

Jak tłumaczy rzecznik prasowy UM, w przypadku zablokowania butelkomatu lub otrzymania informacji o zablokowaniu usterka jest natychmiastowo usuwana.

Jak skorzystać z automatu do selektywnego zbierania odpadów?
1. Odkręć nakrętki z butelek i wrzuć je do osobnego otworu.
2. Wrzucaj po kolei butelki lub puszki czekając na zgniecenie każdej przez automat.
3. Postępuj zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie.
4. Po zakończeniu wrzucania opakowań dotknij ekran i wybierz osiedle lub sołectwo, które chcesz zasilić.
5. Wydrukuj i zabierz kupon z potwierdzeniem operacji.

Jedno wrzucone opakowanie (butelka lub puszka) to 10 gr na wybrane osiedle lub sołectwo. Automat nie posiada gotówki, a jedynie nalicza kwoty w systemie komputerowym. Kwoty za wrzucone po kolei opakowania sumują się.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Śmieci, odpady

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śmieci, odpady" podaj