pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

 • 25 października 2020
 • wyświetleń: 790

Fotelik obrotowy - czym się charakteryzuje i czy warto go kupić?

Materiał partnera:

Codzienne wkładanie i wysadzanie dziecka z fotelika samochodowego jest utrapieniem wielu rodziców. Dlatego w trosce o komfort i zdrowie obu stron powstały foteliki obrotowe. Jakie są ich cechy szczególne? Czy warto zdecydować się na kupno takiego modelu?

Fotelik obrotowy - czym się charakteryzuje i czy warto go kupić?


Czym są obrotowe foteliki samochodowe?Jest to rodzaj fotelików samochodowych z kategorii 0-18 lub 9-18 kg montowanych na specjalnej obrotowej podstawie. Zwykle instalowane są za pomocą łączników Isofix, ale można znaleźć i te przytwierdzane pasami samochodowymi. Niektóre obrotowe fotele będą się obracać o pełne 360 ​​°, podczas gdy inne będą się poruszać w półokręgu o 180 stopni. Zwykle oznacza to, że fotelik samochodowy o 360 ° można obrócić nie tylko po to, aby ułatwić instalację dziecka, ale również aby ustawić je tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Fotelik o 180 ° można obracać tylko w jedną, a funkcja ta ma głównie na celu ułatwienie przypięcia dziecka.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie obrotowego fotelika samochodowego?Wygoda i bezpieczeństwo to główne powody, dla których rodzice wybierają fotelik obrotowy. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych rzeczy.

 • Jaki ma zasięg obrotu? 180 ° czy 360 °?
 • Jak ciężkie jest urządzenie? - informacja jest szczególnie przydatna podczas przenoszenia fotelika między różnymi pojazdami?
 • Czy łatwo nim manewrować? - wiele obrotowych fotelików samochodowych można przestawić poprzez naciśnięcie przycisku lub zwolnienie dźwigni. Pozwala to na obrót, gdy nadal przymocowane są do podstawy. Istnieją jednak modele, które w celu obrócenia, wymagają odłączenia od podstawy.
 • W jaki sposób jest przytwierdzany do pojazdu? Czy na system Isofix, czy za pomocą zwykłych pasów samochodowych?
 • Ile kosztuje taki model? - często obrotowe foteliki są droższe od standardowych.


Czy fotelik obrotowy jest bezpieczny?Przed zakupem należy zrobić rekonesans. Oprócz odpowiedzi na powyższe pytania trzeba sprawdzić bezpieczeństwo modelu. Informacji dostarczą wyniki testów zderzeniowych. Warto sprawdzać te wykonane przez Allgemeiner Deutscher Automobil-Club (ADAC), ponieważ znane są z rygorystyczności i skrupulatności.

Dodatkowym czynnikiem decydującym o bezpieczeństwie dziecka jest moment, w którym rodzic decyduje się zamontować fotelik przodem, a nie tyłem do kierunku jazdy. Najrozsądniej trzymać dziecko tyłem najdłużej jak się da. Sugerowany wiek to 3. lub 4. rok życia pasażera.

Co więcej, przed wyruszeniem w podróż należy upewnić się, że dziecko nie ma możliwości samodzielnego obrócenia fotelika samochodowego. Warto również pamiętać, żeby nie zmieniać ułożenia modelu podczas jazdy.

Zalety dziecięcych fotelików samochodowych z obrotowymi bazami:

 • Łatwiej jest umieścić dziecko w foteliku.
 • Jeden model starcza nawet na 4 lata.
 • Ułatwiają dłuższe przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy.
 • Mogą być używane na różnych etapach rozwoju dziecka.


Niedogodności związane z obrotowymi fotelikami:

 • Zazwyczaj są one droższe niż tradycyjne fotele stacjonarne.
 • Przez obrotową podstawę zajmują więcej miejsca.
 • Ważą więcej niż nieobrotowe siedzenia, co oznacza, że ​​mogą być mniej poręczne podczas przesiadania się do innego samochodu.


Dzięki obrotowej bazie korzystanie z fotelika samochodowego nabierze prostoty i wygody. Należy jednak pamiętać, żeby przed zakupem sprawdzić czy wybrany model pasuje do samochodu, a także zapoznać się z instrukcją obsługi.