pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 21 maja 2020
  • wyświetleń: 909

Czy okulary mogą ochronić oczy przed zakażeniem covid-19?

Materiał partnera:

Epidemia koronawirusa to czas, kiedy szczególnie zadbać należy o ochronę własnej twarzy. Wirus przenoszony drogą kropelkową wnika do organizmu przez usta, nos oraz oczy. Według specjalistów okulary to dobre zabezpieczenie przed patogenem. Dowiedz się, jakie są zalety noszenia okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych w czasie epidemii oraz jak o nie dbać.

1. Czy okulary mogą chronić przed koronawirusem?
2. Noszenie okularów w czasie epidemii - zalety
3. Jak dbać o okulary w czasie epidemii?

Czy okulary mogą chronić przed koronawirusem?Według opinii specjalistów z WHO jedną z dróg wniknięcia wirusa SARS-CoV-2 do organizmu są spojówki. Przez dotknięcie oczu dłonią, na której znajdowały się cząsteczki wirusa, zaraża się od 1 do 3 procent ludzi. Z tego powodu należy unikać dotykania twarzy. Dobrym sposobem na ochronę oczu przed wniknięciem koronawirusa jest noszenie okularów. Zapobiega to wnikaniu aerozolów, rozsiewane przez osoby chore, które nie noszą maseczki. Patogen w takiej formie może być rozprzestrzeniany na kilka metrów i osadzać się na powierzchniach. Okulary zatrzymują aerozole i zapobiegają wniknięciu cząsteczek wirusa do oka. Z tego powodu okulary to jeden z elementów stroju ochronnego, używanego przez przedstawicieli zawodów medycznych, którzy mają bezpośredni kontakt z chorymi. Jednak nawet zwykłe okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne mogą stanowić skuteczną barierę przed szkodliwym patogenem. Najlepiej funkcję ochronną spełniają modele duże oraz przylegające do twarzy. Dobry wyborem będą również okulary z bocznymi osłonami, polecane dotychczas dla alergików.


Noszenie okularów w czasie epidemii - zalety


Możliwość zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 przez worek spojówkowy to jeden z powodów, dla których odradzona jest noszenie soczewek korekcyjnych. Szkła kontaktowe zwiększają częstotliwość dotykania twarzy i oczu przez osoby je noszące. Z tego powodu to właśnie okulary są najlepszym wyborem na czas epidemii. Okulary zapobiegają dotykaniu oczu, a tym samym minimalizują ryzyko wniknięcia wirusa przez spojówki

To zatem dobry element ochronny również dla osób, które nie posiadają wady wzroku i nie muszą nosić soczewek korekcyjnych. Na czas epidemii warto zaopatrzyć się w oprawki z inteligentnymi szkłami, czyli tzw. zerówki. Noszenie okularów oraz maseczki pozwoli zmniejszyć ryzyko wniknięcia patogenu do organizmu, a tym samym zachorowania na koronawirusa.

Jak dbać o okulary w czasie epidemii?Okulary stanowią dobrą ochronę dla oczu, zapobiegając wniknięciu wirusów, jednak, aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję, konieczne jest zachowanie wysokiego poziomu higieny. Okulary należy myć częściej niż zazwyczaj. Modele korekcyjne powinny być czyszczone kilka razy dziennie, szczególnie po powrocie ze spaceru, zakupów lub innego pobytu na zewnątrz. Po powrocie do domu konieczne jest także umycie okularów przeciwsłonecznych.

Do ich czyszczenia najlepiej używać wody z mydłem lub specjalnych środków dezynfekujących do okularów. Nie można używać jednak preparatów odkażających do rąk. Środki na bazie alkoholu lub acetonu mogą spowodować odbarwienie oprawek, a także uszkodzenie soczewek.
Szczególną uwagę zwrócić należy na noski, pod którymi zbiera się szczególnie dużo zanieczyszczeń. Dobrą metodą na dokładne usunięcie zabrudzeń jest czyszczenie okularów pod bieżącą wodą przy użyciu szczoteczki do zębów i detergentu.
Inny sposób to dokładne wyczyszczenie okularów to mycie w myjce ultradźwiękowej. Taki zabieg oferują zakłady optyczne, które po każdym czyszczeniu wymieniają płyn czyszczący na nowy.

undefined