Najnowsze

  • 11 maja 2020
  • wyświetleń: 6333

Jaka jest różnica między EllaOne a Escapelle?

Materiał partnera:

Nawet w przypadku współżycia seksualnego bez zastosowania zabezpieczenia możliwe jest zapobiegnięcie niechcianej ciąży. Z pomocą przychodzi wówczas antykoncepcja awaryjna w postaci tabletek dzień po. Stosuje się je w możliwe jak najkrótszym czasie po stosunku płciowym. Zadaniem tabletki dzień po jest uniemożliwienie zapłodnienia komórki jajowej w kobiecych drogach rodnych. Skuteczność tej metody jest bardzo wysoka, ale nie stuprocentowa. Wpływa na to w dużej mierze rodzaj zastosowanej tabletki i faza cyklu menstruacyjnego.

Jaka jest różnica między EllaOne a Escapelle?


Jakie dostępne są tabletki dzień po i czym się różnią?



W Polsce w sprzedaży znajdują się dwa typu tabletek dzień po, z różnymi substancjami aktywnymi w swoim składzie. Zasada ich działania jest względnie podobna, ale jednak nie taka sama. Pierwszą możliwością jest tabletka Escapelle, która zawiera związek czynny levonorgestrel, czyli syntetyczny progesteron. Drugą tabletką jest EllaOne, która zawiera octan ulipsrystalu. W przypadku tabletki Escapelle ważne jest to, aby została przyjęta do maksymalnie 72 godzin od współżycia seksualnego bez zabezpieczenia. Z kolei tabletka EllaOne może być zażyta do aż 120 godzin od stosunku płciowego. Jeszcze nie tak dawno temu tabletki dzień po można było kupić od ręki w aptece, ale obecnie wymagana jest do ich wydania recepta.

Należy od razu zaznaczyć, że tabletki dzień po nie są tym samym co tabletki wczesnoporonne. W przypadku poronienia mowa jest o przerwaniu ciąży. Z kolei antykoncepcja awaryjna ma zapobiec zapłodnieniu komórki jajowej. Jest to sposób na zapobiegnięcie niechcianej ciąży. Substancje zawarte w obu tabletkach dzień po są w pełni bezpieczne dla kobiet i nawet dla płodu, jeśli doszło już do zapłodnienia komórki jajowej. W takim przypadku antykoncepcja awaryjna nie powoduje obumarcia zagnieżdżonego już w macicy zarodka. Działa, zanim dojdzie do implementacji, czyli przed wniknięciem plemnika do komórki jajowej w jajowodzie. Tabletki dzień po nie powodują przerwania rozpoczętej już ciąży.

Tabletka Dzień Po Escapelle



Zażywając tabletkę dzień po Escapelle, dochodzi w organizmie kobiety do znacznego podwyższenia poziomu progesteronu. Zawiera ona bowiem syntetyczny odpowiednik naturalnego progesteronu, czyli hormon odpowiedzialny m.in. za hamowanie owulacji. Antykoncepcja awaryjna wykaże tego typu działanie, jeśli preparat zostanie przyjęty przed jajeczkowaniem. Mówiąc prościej, przyjęta tabletka po wytworzy takie środowisko w drogach rodnych kobiety, które nie będzie sprzyjało zapłodnieniu komórki jajowej. Nawet jeśli miał miejsce stosunek płciowy bez zabezpieczenia i w drogach rodnych znajdują się żywe plemniki, prędzej umrą, niż zapłodnią komórkę jajową, gdyż nie dojdzie do owulacji i jej uwolnienia z jajnika. Plemnik nie będzie miał wobec tego czego zapłodnić. Kolejną kwestią jest to, że syntetyczny progesteron, który został uwolniony przez przyjęcie tabletki Escapelle, powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy. To jeszcze bardziej utrudnia zagnieżdżenie się zarodka. Jeśli jednak doszło już do rozpoczęcia procesu implantacji zarodka, zastosowanie antykoncepcji awaryjnej będzie nieskuteczne. Co ciekawe, nie dość, że nie dojdzie do poronienia, to zwiększone stężenie progesteronu sprzyjać będzie podtrzymaniu ciąży.

Antykoncepcja awaryjna w postaci EllaOne



Tabletki dzień po [url= EllaOne ]EllaOne[/url] mają trochę odmienne działanie od tych Escapelle. Związkiem czynnym jest w ich przypadku octan uliprystalu, który przeciwdziała wydostaniu się komórki jajowej z jajnika. Wykazuje on podobne działanie do progesteronu, nie dopuszczając do wystąpienia owulacji. Kolejną kwestią jest wpływ na śluzówkę macicy. Zachodzą zmiany, na skutek których proces implantacji zarodka w drogach rodnych kobiety staje się mocno utrudniony. Kobieta może przyjąć tabletkę EllaOne do pięciu dni po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Jeśli jednak dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej przed jej przyjęciem, tabletka dzień po nie spowoduje poronienia. Nie wykazuje ona działania wczesnoporonnego. Zdarza się tak, że po zażyciu tabletki EllaOne mogą wystąpić wymioty. Jeśli będzie miało to miejsce w przeciągu trzech godzin od przyjęcia antykoncepcji awaryjnej, należy ponownie spożyć jeszcze jedną dawkę.