Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 25 marca 2020
  • 26 marca 2020
  • wyświetleń: 4519

Ku przestrodze: przestępcy wyłudzają pieniądze na "dezynfekcję przesyłki"

Na stronie Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie pojawił się komunikat informujący o działaniach policjantów z Białegostoku, którzy udaremnili działania przestępców działających metodą "na koronawirusa". - Prosimy o ostrożność w tym trudnym okresie. Pamiętajmy, że oszuści wykorzystają każdą sytuację, żeby wzbogacić się cudzym kosztem. Niech historia tej młodej kobiety będzie dla wszystkich przestrogą - apelują pszczyńscy mundurowi.

We wtorek, 24 marca kilkanaście minut przed godz. 16.00, 29-letnia białostoczanka otrzymała na swój telefon wiadomość tekstową. Z jej treści wynikało, że z powodu dezynfekcji przesyłki konieczna jest niewielka dopłata. Niczego nie podejrzewająca kobieta skorzystała z przesłanego w wiadomości linku i rozpoczęła logowanie na stronie, do której została przekierowana. Tam wybrała swój bank i rozpoczęła procedurę związaną z opłaceniem kosztów dezynfekcji przesyłki.

zrzut ekranu z wiadomością sms od oszustów
Zrzut ekranu z wiadomością sms od oszustów


zrzut ekranu z wiadomością sms od oszustów
Zrzut ekranu z wiadomością sms od oszustów


Strona, na którą została przekierowana była fałszywa, a wszystkie informacje w postaci loginu i hasła do konta trafiły do cyberprzestepców. Ci z kolei posłużyli się nimi do logowania na prawdziwe konto pokrzywdzonej. Kobieta, potwierdzając dokonanie przelewu poprzez wpisanie hasła SMS-owego, nie zauważyła, że przelew jest na kwotę 35 000 złotych.

Na szczęśliwy finał tej historii wpływ miał fakt szybkiego zorientowania się, że z konta zniknęła nie złotówka, a kilkadziesiąt tysięcy. Natychmiastowe zgłoszenie telefoniczne i policjanci zwalczający przestępstwa w cyberprzestrzeni zaczęli działać. To dzięki ich reakcji udało się zatrzymać transakcję i kilkadziesiąt tysięcy złotych nie trafi w ręce przestępców.

Jak czytamy, policjanci zwalczający przestępstwa w cyberprzestrzeni, każdego dnia monitorują sieć internetową i ścigają osoby zajmujące się przestępczym procederem. Obecnie, w czasie zagrożenia koronawirusem, przestępcy wykorzystują obawy ludzi budując różne historie, które mają na celu uwiarygodnienie ich przestępczych działań. Na zwalczanie skutków takich przestępczych działań wpływa szybkość zgłoszenia mundurowym faktu kradzieży. - Przestrzegamy przed otwieraniem wiadomości od nieznanych nadawców i korzystania z przesyłanych przez nich linków - zwracają uwagę policjanci.

BM / pless.pl, źródło: policja.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.