Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 23 marca 2020
  • wyświetleń: 840

Specjalista na miarę współczesności - co daje Ci kurs programowania?

Materiał partnera:

Współczesny świat opiera się technologii komputerowej. Wzrost znaczenia internetu i postęp automatyzacji w każdej dziedzinie gospodarki sprawiają, że rynek jest naprawdę dynamiczny. Wymaga to od przedsiębiorców zdolności do szybkiej adaptacji, a także wprowadzania coraz nowszych, skuteczniejszych rozwiązań. Stwarza to ogromny potencjał rynkowy dla specjalistów z dziedziny programowania i wdrażania rozwiązań cyfrowych. Jak kurs programowania może pomóc w dostosowaniu się do współczesnego biznesu?

Specjalista na miarę współczesności - co daje Ci kurs programowania?


Rozwój technologii zmienia sposób w jaki myślimy, żyjemy i pracujemy. Postępująca cyfryzacja, rosnąca popularność internetu - nie tylko jako środka masowego przekazu, ale również przestrzeni o ogromnym znaczeniu biznesowym, a także zjawisko globalizacji stały się przyczynami jednej z największych rewolucji przemysłowych. Kierunek, w jakim obecnie zmierza każdy rynek, prowadzi docelowo do ukształtowania się nowej generacji. Zarówno pod względem pokoleniowym, mentalnym, jak i kompetencyjnym.

Pracownik XXI wieku - kim jest współczesny specjalista?Komputeryzacja oddziałuje dosłownie na każdą dziedzinę życia - nie pomijając przy tym żadnej branży czy obszaru gospodarki. Od współczesnego pracownika wymaga się nie tylko wiedzy i umiejętności w zakresie działania poszczególnych profilów działalności, ale także zdolności do zaadaptowania się względem nowego, nieznanego dotąd sposobu funkcjonowania organizacji. Technologia komputerowa opiera się na kodach i programach. Osoba, która rozumie zasadę ich działania i potrafi przekształcać je w dowolny sposób - czyli programista - jest obecnie najbardziej pożądanym pracownikiem w każdej branży.

"Wiele zawodów przenika się, a kompetencje jednego profilu zawodowego zaczynają być niezbędne w kolejnym. Patrząc z perspektywy umiejętności twardych, kluczowe są kompetencje techniczne i cybertechniczne." - zauważa dyrektor ds. zasobów ludzkich z firmy Alma SA

Wiedza i zdolności z zakresu technologii komputerowej są jednak tylko jedną z cech, które stanowią podstawę charakterystyki współczesnego specjalisty. Najbardziej uniwersalnym aspektem, będącym fundamentalną częścią nowoczesnych kompetencji, jest zdolność do szybkiej adaptacji, uczenia się nowych rzeczy i zmieniania starych nawyków. Na znaczeniu zyskuje outsourcing i umiejętność analizy danych oraz statystyk.

Skuteczna nauka - efektywna pracaObecnie, ogromne znaczenie mają kwestie znacznie wychodzące poza zakres samej wiedzy specjalistycznej. Dużo ważniejsza staje się baza zdolności fundamentalnych, która dzięki ogólnemu zrozumieniu zasad działania danych zjawisk, umożliwia szybkie i skuteczne zdobywanie nowych kompetencji. We współczesnym świecie nawet od pracownika technicznego wymagane są zdolności miękkie, jak na przykład:

  • Znajomość języków obcych
  • Umiejętność pracy w grupie
  • Kreatywność


Zatem kurs programowania, który oferuje nam jedynie naukę konkretnego języka nie jest najbardziej pożądanym kierunkiem rozwoju. Każdy rodzaj szkoleń, bootcampów, kursów, czy innej formy rozwoju kompetencji, powinien kreować umiejętność szybkiego przyswajania informacji i stwarzać podstawy do poszerzania swojego zakresu wiedzy.

Proces tego rodzaju nauki warto rozpocząć możliwie jak najwcześniej, ponieważ młodszy umysł jest bardziej podatny na kształcenie - dlatego ogromną popularnością cieszą się obecnie kursy programowania dla młodzieży i bootcampy, pomagające rozpocząć naukę w efektywny sposób.