Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 23 marca 2020
  • wyświetleń: 1110

Jak działa tabletka "dzień po" i kiedy się ją stosuje?

Materiał partnera:

Tabletka dzień po przychodzi z ratunkiem w przypadku niezabezpieczonego stosunku, kiedy obawiamy się, że mogło dojść do zapłodnienia. Jednakże wywołuje ona sporo kontrowersji. Dlatego warto wyjaśnić jej działanie oraz procedurę jej otrzymania.

tabletka dzień po - recepta


1. Czym jest tabletka dzień po?
2. Kiedy stosować tabletkę dzień po?
3. Gdzie można otrzymać tabletki dzień po?

Czym jest tabletka dzień po?Wokół tabletki dzień po istnieje wiele mitów, przez które ta forma antykoncepcji awaryjnej stała się źródłem wielu kontrowersji. Wynikają one przede wszystkim przez definicję początku ciąży. W rzeczywistości jednak tabletki nie mają na nią wpływu i nie wywołują obumarcia płodu, jeśli zarodek zdążył się już zagnieździć.

Tabletka dzień po jest dostępna na polskim rynku w dwóch wersjach: EllaOne oraz Escapelle. W przypadku EllaOne działanie oparte jest na zahamowaniu procesu owulacji. Dzięki zawartym w niej aktywnych składnikach - implantacja zarodka jest znacznie utrudniona przez zatrzymanie uwalniania się komórki jajowej.

Podobnie działa również tabletka Escapelle. Tak samo jak EllaOne powoduje ona zmiany w endometrium. W tym przypadku zagnieżdżenie się zarodka również jest niemożliwe, o ile tabletka zostanie przyjęta na czas. Jej skuteczność wtedy wynosi 99%. Natomiast w przypadku EllaOne - 98%.

Kiedy stosować tabletkę dzień po?W przypadku antykoncepcji awaryjnej najważniejszy jest czas. Zarodek potrzebuje niewiele czasu, aby się zagnieździć. Żeby to uniemożliwić, tabletka dzień po powinna być przyjęta możliwie jak najszybciej. W przypadku EllaOne najwyższa skuteczność jest obserwowalna w ciągu 24 godzin. Natomiast maksymalny odstęp czasu, jaki upłynął od stosunku, nie powinien być dłuższy niż 120 godzin, czyli 5 dni.

Escapelle zadziała najlepiej w podobnym w odstępie czasie, tj. 24 godziny. Jednakże maksymalny okres, w jakim możemy go przyjąć, jest już krótszy i wynosi on 72 godziny od odbycia niezabezpieczonego stosunku.

Po tabletki dzień po sięgają kobiety, które obawiają się, że mogło dojść do zapłodnienia, kiedy inne metody antykoncepcji okazały się nieskuteczne. Najczęściej jest to pęknięcie prezerwatywy, pominięcie tabletki antykoncepcyjnej, czy też oderwanie się plastra antykoncepcyjnego. Dzięki tabletce dzień po, zarodek nie może się zagnieździć w macicy, co uniemożliwia zapłodnienie.

Gdzie można otrzymać tabletki dzień po?Kobieta, która chce przyjąć tabletkę dzień po, bez trudu otrzyma ją w większości aptek w Polsce. WHO uznało zarówno Escapelle, jak i ElleOne za bezpieczne środki antykoncepcji awaryjnej dla kobiet, które nie są już w ciąży. Dlatego niezbędny jest wywiad medyczny, w którym pacjentka potwierdzi tę informację.

Z tego też powodu tabletka antykoncepcyjna jest wydawana wyłącznie na receptę, którą możemy otrzymać od naszego lekarza rodzinnego. W przypadku, kiedy nie mamy możliwości odwiedzenia swojego doktora prowadzącego, z pomocą przychodzi nam zdalna przychodnia.

Dzięki niej możemy bez wychodzenia z domu wykupić konsultację, a następnie wypełnić otrzymany formularz online, w którym podamy swoje podstawowe dane na temat naszego zdrowia, a także potwierdzimy, że nie jesteśmy obecnie w ciąży. Dzięki temu zdalna przychodnia wyśle nam na maila elektroniczną receptę, którą możemy zrealizować w każdej aptece.

Według obowiązującego prawa recepta online jest uznawana w każdym punkcie od stycznia tego roku. Żeby otrzymać przepisaną tabletkę dzień po, wystarczy podać swój numer pesel oraz 4 cyfrowy kod dostępowy, który posiada recepta online przesłana w mailu. Dzięki temu antykoncepcja awaryjna jest dostępna nawet w przypadku wyjazdu i braku kontaktu z lekarzem rodzinnym.

zdalnaprzychodnia.pl/wp-content/uploads/2020/02/tabletka-dzien-po-recepta-online.jpg