pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 23 stycznia 2020
  • wyświetleń: 750

5 rad, jak przedłużyć trwałość toneru do drukarki

Materiał partnera:

Często obawiamy się zakupu drukarki z powodu wysokich kosztów jej eksploatacji. Niemniej jednak wspomniane urządzenie jest potrzebne i to nie tylko w biurach, ale też wielu innych miejscach, także domach, w których mieszkają studenci, uczniowie czy nauczyciele. Jak skutecznie przedłużyć trwałość tuszu i zmniejszyć koszty związane z użytkowaniem drukarki? Poniżej przygotowaliśmy 5 prostych sposobów, które można od razu wcielić w życie.

5 rad, jak przedłużyć trwałość toneru do drukarki


Sprawdzanie stron przed wydrukiemWarto przed wydrukowaniem stron skorzystać z podglądu. Czasami zdarza się, że jedno zdanie pojawia się na kolejnej stronie i już drobna edycja pozwala tego uniknąć. Ponadto przed wydrukiem możemy zweryfikować, czy wszystkie treści są niezbędne. Czasami w tekście pojawiają się np. obrazki, które nie wnoszą niczego istotnego do całości, a stanowią jedynie ładny dodatek. Możemy zrezygnować z ich druku. Usunięcie grafik nie powinno zająć nam zbyt dużo czasu, a wyrabiając w sobie taki nawyk, można sporo zaoszczędzić.

Odpowiedni dobór ustawieńWażnym krokiem w kontekście oszczędzania nie tylko tuszu, ale też energii jest wybór odpowiedniej drukarki. W tym celu warto przeczytać ranking i dowiedzieć się, jakie sprzęty są polecane przez konsumentów. Jeśli wybierzemy dobrej jakości model dostosowany do swoich potrzeb, nie powinniśmy mieć problemu z jego konfiguracją. Przed każdym wydrukiem warto poświęcić kilka minut na optymalizację ustawień. Jeśli chcemy wydrukować tylko tekst, wybierzmy tryb monochromatyczny. Jeśli tego nie zrobimy, drukarka będzie pobierała też kolorowy tusz. Dodatkowo, jeśli nie zależy nam tak bardzo na jakości wydruku, możemy nieco zmniejszyć nasycenie kolorów.

Zakup sprawdzonej jakości tonerówChoć wydawać by się mogło, że zakup najtańszych tonerów jest najlepszym rozwiązaniem, bo pozwala zaoszczędzić pieniądze, takie myślenie nie jest do końca słuszne. Słabszej jakości tusze szybciej się zużywają i nierzadko wydruk nie ma tak dobrej jakości, jak tego oczekiwaliśmy. Z tego też powodu warto inwestować przede wszystkim w tonery polecane przez producentów i stworzone z myślą o naszych drukarkach. Należy też wskazać na często pojawiającą się zależność: tanie drukarki nierzadko mają drogie materiały eksploatacyjne. Przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu warto to zweryfikować.

Dostosowanie czcionkiWiele osób, które od dłuższego czasu mają do czynienia z drukowaniem i którym zależy na oszczędności, wskazują, jak ważny jest wybór odpowiedniej czcionki. Popularne czcionki takie jak Arial czy Times New Roman zajmują zdecydowanie więcej miejsca niż inne, mniej powszechne. Dobrą praktyką jest zaznaczenie całego tekstu i sprawdzenie, przy wyborze której czcionki liczba stron zostanie zauważalnie zmniejszona. Pamiętajmy też, aby, jeśli nie jest to konieczne, nie drukować dokumentów zapisanych zbyt dużą czcionką (powyżej 11-12).

Wybór odpowiedniego papieruOstatnią, choć nie mniej ważną kwestią jest zakup dobrej jakości papieru, który jest dostosowany do naszego urządzenia. Tego, jaka gramatura jest polecana do danego modelu, dowiemy się po przeczytaniu jego specyfikacji. Nie można zapominać o tym, że papierowe arkusze bardzo łatwo absorbują tusz. Jeśli wybierzemy zbyt gruby papier, drukarka zużyje więcej tuszu, aby zapewnić wyraźny wydruk. W efekcie tusz zdecydowanie szybciej się zużyje, a my będziemy musieli ponosić kosztu zakupu nowego tonera.