pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 12 grudnia 2019
  • 13 grudnia 2019
  • wyświetleń: 9121

Fatalna jakość powietrza w gminie Pszczyna. Jest apel burmistrza!

W ostatnich dniach na terenie gminy Pszczyna oraz w okolicach odnotowujemy bardzo wysokie stężenia pyłów PM 2,5 i PM 10. Burmistrz zaapelował do mieszkańców o ogrzewanie gospodarstw gazem, a w przypadku pieców węglowych o używanie dobrej jakości opału. - Dbajmy o jakość powietrza, którym oddychamy - napisał na facebooku.

Najgorsza sytuacja była przed północą. To wtedy wskaźniki (średnia z kilkunastu czujników na terenie gminy) pokazały stężenie pyłu PM10 na poziomie 190 µg/m3. Przypomnijmy, że poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom alarmowy wynosi z kolei 150 µg/m3.

A jak to wyglądało na pszczyńskich osiedlach? Na osiedlu Kolonia Jasna, przy rondzie Miast Partnerskich odnotowano w nocy 448 µg/m3. Czujnik zlokalizowany na szkole podstawowej na osiedlu Daszyńskiego (ul. Krasińskiego) wskazał 362 µg/m3. Bardzo źle jest także w okolicach pszczyńskiego rynku - miernik przy ulicy Basztowej pokazał 329 µg/m3. Również w pozostałych rejonach miasta występuję problem jakości powietrza.

Smog obecny jest także na sołectwach. Czujnik w Czarkowie pokazał 500 µg/m3, a w Studzionce - 406 µg/m3. Olbrzymie wartości stężenia pyłu PM10 odnotowano także w Brzeźcach (382 µg/m3), w Łące (342 µg/m3) i w Wiśle Małej (328 µg/m3).

Apel burmistrza i Nie dokarmiaj smogaW związku z wysokim stężeniem burmistrz Dariusz Skrobol zaapelował do mieszkańców o ogrzewanie gospodarstw gazem, a w przypadku pieców węglowych o używanie dobrej jakości opału. - Dbajmy o jakość powietrza, którym oddychamy - napisał na facebooku.

Loading...


W czwartek przed południem w ostrzejszym tonie wypowiedziała się grupa osób związana z Pszczyńskim Alarmem Smogowym Nie Dokarmiaj Smoga. - Mimo bardzo złej jakości powietrza w dniu dzisiejszym, o czym świadczy wskazanie czujnika i...tablica przy lodowisku, miłośników zabawy na "syfiatym powietrzu" nie brakuje. Nauczyciele min. ze szkół w Porębie i PZS2 zabrali swoich uczniów na łyżwy. Uczeń może być nieświadomy zagrożeń związanych z wpływem smogu na organizm ale nauczyciel...? Co na to rodzice? - pytają, dołączając do tego zdjęcie dzieci i młodzieży bawiących się na ślizgawce.

Loading...


Pomysły na rozwiązanie problemu smogu w PszczynieW listopadzie burmistrz Pszczyny zapowiedział, że będą podejmowane działania zmierzające do wprowadzenia w przyszłości zakazu palenia węglem. Więcej w artykule [WIDEO] Burmistrz chce, by Pszczyna całkowicie odeszła od węgla. Dariusz Skrobol przedstawił także raport dotychczas podjętych działań (artykuł Burmistrz Pszczyny przedstawił raport działań dot. walki ze smogiem)

Swoje propozycje walki ze smogiem zaproponowali także radni Ziemi Pszczyńskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, o czym szerzej możecie przeczytać w artykule Radni przedstawili burmistrzowi swoje pomysły na walkę ze smogiem

Równocześnie członkowie inicjatywy obywatelskiej "Pszczyński Alarm Smogowy Nie Dokarmiaj Smoga" przygotowali petycję związaną ze smogiem. Temat ten został poruszony w artykule Mieszkańcy chcą podjęcia działań ws. poprawy jakości powietrza - petycja.

Aktualne dane z czujnikówDane o jakości powietrza możecie śledzić na bieżąco na portalu pod adresem: www.pless.pl/monitoring-jakosci-powietrza-on-line-pszczyna/?id=5ccf7f16e095

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.