Najnowsze

  • 31 grudnia 2018
  • wyświetleń: 2359

Wynajem samochodu a pełne odliczenie VAT

Materiał partnera:

Dość często przedsiębiorcy korzystają z opcji, jaką jest wynajem samochodu. Nie wszyscy z nich jednak wiedzą, że po spełnieniu kilku warunków można dzięki temu odliczyć nawet pełną kwotę od podatku. Jak to możliwe?

silnet


Dość często przedsiębiorcy korzystają z opcji, jaką jest wynajem samochodu. Nie wszyscy z nich jednak wiedzą, że po spełnieniu kilku warunków można dzięki temu odliczyć nawet pełną kwotę od podatku. Jak to możliwe?

Wynajem samochodu a odliczenie VAT - co mówią przepisy?Podstawową zasadą w kwestii korzystania z samochodu jest oddzielenie funkcji służbowej od prywatnej. Oznacza, że jak chcemy mieć 100% kwotę podatku VAT od wydatków związanych z ich eksploatacją, musimy pamiętać, żeby pojazd używać tylko w sprawach zawodowych. Wykluczona jest zaś inna możliwość.

Wedle przepisów, przedsiębiorca, który korzysta z takiej formy leasingu, może odliczyć cały podatek VAT. Pełne odliczenie odnosi się do wszystkich wydatków związanych z użytkowaniem samochodu, do jakich doliczony zostaje VAT (m.in. serwisu, paliwa oraz części zamiennych). W tym celu należy zgłosić pojazd do urzędu skarbowego na druku VAT-26. Dodatkowo musimy prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu - kilometrówkę do VAT.

Jak to udokumentować wykorzystanie samochodu do celów służbowych?Najlepiej jak podatnik ustali coś na kształt wewnętrznego regulaminu, w którym znajdą się informacje dotyczące zasad używania pojazdów. Powinna się w nim również znaleźć ewidencja przebiegu pojazdu, w jakiej koniecznie umieśćmy dane, o których mówi art. 86a ust. 7 ustawy o VAT, czyli między innymi numer rejestracyjny pojazdu samochodowego, dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenie ewidencji oraz stan licznika przebiegu pojazdu, zarówno na początku prowadzenia ewidencji, jak i na koniec okresu rozliczeniowego.

Inne ważne informacje, które powinny się tu znaleźć to wpis osoby kierującej pojazdem, obejmujący każdy wyjazd. Musi być potwierdzony odpowiednim numerem wpisu, datą i celem wyjazdu, opisem trasy (czyli skąd - dokąd), zawarta tu musi być również liczba przejechanych kilometrów oraz imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem.

Jak wspomnieliśmy w jednym z początkowych fragmentów, wynajęty pojazd nie może być wykorzystywany do celów prywatnych. Jak się jednak okazuje, jest kilka wyjątkowych sytuacji, gdy jest to możliwe. Przykładowo, jeśli wynajem jest przedmiotem działalności firmy, nie ma konieczności stosowania się do powyższych regulacji. Jeśli nie wiemy, jak to wygląda u nas, lepiej skontaktować się z osobą kompetentną, która odpowie na to pytanie, bo przepisy w stosunku do naszej firmy mogą być różnie interpretowane.

Gdzie warto wynająć samochód?Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących wynajem długoterminowy samochodów. Spośród tej całej masy propozycji ciężko wyłowić tę najlepszą, ale my chcielibyśmy zaproponować firmę oferującą wynajem samochodu w Katowicach - Carfree. To wypożyczalnia z długoletnim stażem, istniejąca od 2009 roku, umożliwiająca wynajem zarówno długoterminowy, jak i krótko- i średnioterminowy. Przejrzyste zasady, niskie opłaty i jakościowe samochody - to zyskujemy, współpracując z Carfree. Co równie ważne, oferta jest dostępna w całej Polsce, zarówno w mniejszych, jak i większych miastach.

Warto wynajmować samochód, a później odliczać VAT, bo to oczywiście korzystne finansowo dla naszej firmy. Żeby tak jednak było, przestrzegajmy przepisów, a wybierając firmę, u której wypożyczymy samochód, postawmy na sprawdzoną markę, jak Carfree.