pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 29 września 2017
  • 1 października 2017
  • wyświetleń: 1494

Weekend Bolesława Prusa w Pałacu Bażantarnia

Za nami:

W ten weekend (29 września- 01 października) Restauracja w Pałacu Bażantarnia zaprasza w swoje progi, by dać szansę zakosztowania przysmaków stołu książęcego.

Zaczynamy, jak u Hitchcocka trzęsieniem ziemi, czyli mocnym uderzeniem w postaci 81-go już Wieczorku Muzycznego, który powinien stanowić wspaniałe uzupełnienie wytwornej kolacji przy świecach z menu degustacyjnym. W najbliższy piątek o godzinie 19.00 wystąpi niezwykle utalentowany student pianistyki Karol Lucjan, w repertuarze Chopin i jazz.

Ale nasze wnętrza, najstarsza na Śląsku sala bankietowo-koncertcwa oraz wspaniała kuchnia Zamku Letniego Plessów, zaprasza w piątek i w niedzielę na obiady od godziny 12.00!

Menu:

Przystawki
carpaccio wołowe z rukolą, parmezanem, kaparami i oliwą z oliwek - 24 zł
krewetki panco z salsą paprykową i oliwą bazyliową - 28 zł

Zupy
domowy rosół, gotowany na gęsinie, podany z makaronem - 11 zł
krem z leśnych grzybów z kaszą gryczaną - 15 zł

Dania główne
filet z gładzicy w sosie kurkowym, podany z ryżem i bukietem sałat - 37 zł
tradycyjna rolada śląska z kluskami i czerwoną kapustą - 37 zł
pieczeń z dzika szpikowana boczkiem, podana z ciemnymi kluskami i burakami - 45 zł
filet z kurczaka zagrodowego na risotto szpinakowym - 31 zł
udko z gęsi, z pure z dyni, kaszą jęczmienną, jarmużem i gruszką - 55 zł
sznycel po wiedeńsku z frytkami i sałatką Waldorfa - 29 zł

Desery
Lody z truskawkami, bezą i bitą śmietaną - 15 zł
lody z musem brzoskwiniowym - 15 zł
Gruszka w sosie karmelowo - rumowym z lodami waniliowymi - 15 zł
Suflecik czekoladowy z wiśniami - 15 zł


Rezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa miejscowego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina. A dziatwie przygotowaliśmy liczne atrakcje.

Książęca Bażantarnia

29 września 1887 - W Kurierze Codziennym ukazał się pierwszy odcinek powieści Lalka Bolesława Prusa. Autor to właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus po wczesnym osieroceniu przez rodziców tułał się po Polsce, mieszkając u bliższej i dalszej rodziny. Ta droga była przyczynkiem do zostania jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego pozytywizmu.
---

W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego, jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci, a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.

---

Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing-Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck. Z osobistych relacji dzisiejszego 90-latka Pana Grzegorza Ryguły wyłania się obraz przedwojennej Bażantarni, jako miejsca niezwykle ważnego dla kultury Górnego Śląska.

Książęca Bażantarnia

43-200 Pszczyna
ul. Barbórki 47

fax 322011640
kom. 601406352REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.