pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 18 sierpnia 2017
  • 20 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 3808

Godowski weekend w książęcej Bażantarni

Za nami:

W ten weekend (18-20 sierpnia) Restauracja w Pałacu Bażantarnia zaprasza w swoje progi (oprócz soboty-19-go, gdyż mamy wtedy wesele), by dać zdrożonym wędrowcom szansę zakosztowania przysmaków stołu książęcego.

Książęca Bażantarnia


Zaczynamy, jak u Hitchcocka trzęsieniem ziemi, czyli mocnym uderzeniem w postaci 75-go już Wieczorku Muzycznego, który powinien stanowić wspaniałe uzupełnienie wytwornej kolacji przy świecach z menu degustacyjnym. W najbliższy piątek o godzinie 19.00 wystąpi niezwykle utalentowany pianista Karol Lucjan. Repertuar, jakżeby inaczej, klasyczny, głównie Chopin.

Ale nasze wnętrza, najstarsza na Śląsku sala bankietowo-koncertcwa oraz wspaniała kuchnia Zamku Letniego Plessów, zaprasza w piątek i w niedzielę na obiady od godziny 12.00!

Książęca Bażantarnia


Książęca Bażantarnia

Menu
Menu degustacyjne (mniejsze porcje dań regularnych, zamawianych przez cały stolik do skomponowania wg klucza):
4 dania/ przystawka/zupa/danie główne/ deser - 57 zł
6 dań / 2 przystawki/zupa/ dwa dania główne/ deser - 89 zł
Dopłata do sufletu - 6 zł

Przystawki
carpaccio wołowe z rukolą, parmezanem, kaparami i oliwą z oliwek - 24 zł
krewetki panco z salsą paprykową i oliwą bazyliową - 28 zł

Zupy
domowy rosół, gotowany na gęsinie, podany z makaronem - 11 zł
krem z grzybów leśnych z kaszą gryczaną 14zł

Dania główne
filet z gładzicy w sosie kurkowym, podany z ryżem i bukietem sałat - 37 zł
filet z kurczaka zagrodowego, podany z pieczonym pomidorem, piklowaną rzodkiewką i kaszą bulgur - 32 zł
policzki wołowe z pieczoną marchewką karmelizowaną, ziemniakami pure i bobem - 42 zł
kacze udo podane z jabłkami, ziemniakami pieczonymi i sałatką z buraków - 38 zł
rolada wołowa z modrą kapustą i kluskami śląskimi 33zł

Desery
Lody z truskawkami, bezą i bitą śmietaną - 15 zł
panna cota z musem malinowym 17
Gruszka w sosie karmelowo - rumowym z lodami waniliowymi - 15 zł
Suflecik czekoladowy z wiśniami - 15 zł


Książęca Bażantarnia


Rezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa miejscowego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina. A dziatwie przygotowaliśmy liczne atrakcje.

---

Książęca Bażantarnia


Książęca Bażantarnia

18 sierpnia 1919 roku w czasie I Powstania Śląskiego miała miejsce zwycięska bitwa pod Godowem. 60-cio osobowy oddział powstańców w wyniku sprawnej akcji zabił 46 żołnierzy niemieckich Grenzschutzu tracąc tylko 6 ludzi. Zdobył również karabin maszynowy i ok. 70 karabinów. Akcja miała na celu otwarcie połączenia między Śląskiem Cieszyńskim a Wodzisławiem. W Godowie znajduje się pomnik upamiętniający trzech powstańców zabitych przez Grenzschutz w ramach represji po tej bitwie .

Książęca Bażantarnia

W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego, jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci, a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.

---

Książęca Bażantarnia

Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing-Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck. Z osobistych relacji dzisiejszego 90-latka Pana Grzegorza Ryguły wyłania się obraz przedwojennej Bażantarni, jako miejsca niezwykle ważnego dla kultury Górnego Śląska.

Książęca Bażantarnia

43-200 Pszczyna
ul. Barbórki 47

fax 322011640
kom. 601406352REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.