pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 11 sierpnia 2017
  • 15 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 24799

Połocki weekend w Bażantarni. Zakosztuj książęcych przysmaków

W ten dłuuugi weekend (11-15 sierpnia) Restauracja w Pałacu Bażantarnia zaprasza w swoje progi, by dać zdrożonym wędrowcom szansę zakosztowania przysmaków stołu książęcego.

Książęca Bażantarnia


Zaczynamy, jak u Hitchcocka trzęsieniem ziemi, czyli mocnym uderzeniem w postaci 74-go już Wieczorku Muzycznego, który powinien stanowić wspaniałe uzupełnienie wytwornej kolacji przy świecach z menu degustacyjnym. W najbliższy piątek o godzinie 19.00 wystąpi bielska artystka Małgorzata Pomorska. Repertuar, jakżeby inaczej, klasyczny: Chopin, Wieniawski ale i muzyka lat 60-tych, 70-tych i nie tylko.

Ale nasze wnętrza, najstarsza na Śląsku sala bankietowa oraz wspaniała kuchnia Zamku Letniego Plessów, zaprasza codziennie do wtorku na obiady od godziny 12.00!

Książęca Bażantarnia


Menu

Menu degustacyjne (mniejsze porcje dań regularnych, zamawianych przez cały stolik do skomponowania wg klucza):
4 dania/ przystawka/zupa/danie główne/ deser - 57 zł
6 dań / 2 przystawki/zupa/ dwa dania główne/ deser - 89 zł
Dopłata do sufletu - 6 zł

Przystawki
carpaccio wołowe z rukolą, parmezanem, kaparami i oliwą z oliwek - 24 zł
krewetki panco z salsą paprykową i oliwą bazyliową - 28 zł

Zupy
domowy rosół, gotowany na gęsinie, podany z makaronem - 11 zł
krem z pomidorów z grzankami, bazylią i kwaśną śmietaną - 14 zł

Dania główne
filet z gładzicy w sosie kurkowym, podany z ryżem i bukietem sałat - 37 zł
filet z kurczaka zagrodowego, podany z pieczonym pomidorem, piklowaną rzodkiewką i kaszą bulgur - 32 zł
policzki wołowe z pieczoną marchewką karmelizowaną, ziemniakami pure i bobem - 42 zł
kacze udo podane z jabłkami, ziemniakami pieczonymi i sałatką z buraków - 38 zł
wieprzowina duszona w cydrze z jabłkami, podana z kopytkami i kapustą włoską - 33 zł

Desery
Lody z truskawkami, bezą i bitą śmietaną - 15 zł
lody mango z musem brzoskwiniowym, bitą śmietaną i orzechowym krokantem 17
Gruszka w sosie karmelowo - rumowym z lodami waniliowymi - 15 zł
Suflecik czekoladowy z wiśniami - 15 złRezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa miejscowego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina. A dziatwie przygotowaliśmy liczne atrakcje.

---

Książęca Bażantarnia


11 sierpnia 1579 roku król Stefan Batory rozpoczął oblężenie twierdzy połockiej. Zdobył ją 30 sierpnia, przywracając Rzeczypospolitej do 1772 roku, czyli pierwszego rozbioru ten ważny ośrodek miejski, religijny, m.in unicki... Może to nie jest najważniejsze w tej notce, ale Stefan Batory był jedynym królem, który spełnił wszystkie swoje obietnice elekcyjne. Tak samo zapewne tylko dla smakoszy gatunku wyda się wartą uwagi informacja, ze Połock-kilkakrotnie zajęty przez wojska polskie w 1919 roku (600km od Moskwy), jak i Smoleńsk (400km od Moskwy), nie znalazły się po Traktacie Ryskim w granicach II Rzeczypospolitej tylko dlatego, ze endecy Dmowskiego wymyślili sobie ideę państwa jednonarodowego. A potem przyszedł okres 37-38 i rozkaz Jeżowa, aby zabijać raczej więcej niż mniej Polaków, bo to wrogowie ludu. I tak oto pozwoliliśmy na zabicie naszych 111-200 tys. Polaków...

Książęca Bażantarnia


W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego, jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci, a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.

---

Książęca Bażantarnia


Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing-Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck. Z osobistych relacji dzisiejszego 90-latka Pana Grzegorza Ryguły wyłania się obraz przedwojennej Bażantarni, jako miejsca niezwykle ważnego dla kultury Górnego Śląska

Książęca Bażantarnia

43-200 Pszczyna
ul. Barbórki 47

fax 322011640
kom. 601406352REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.