pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 17 marca 2017
  • 19 marca 2017
  • wyświetleń: 907

Marcowy weekend w Restauracji w Pałacu Bażantarnia

Za nami:

W ten weekend (17-19 marca) Restauracja w Pałacu Bażantarnia zaprasza w swoje progi, by dać zdrożonym wędrowcom szansę zakosztowania przysmaków stołu książęcego.

W związku z sześćdziesiątym pierwszym już Wieczorkiem muzycznym będziemy oferować wytworne kolacje przy świecach z menu degustacyjnym. W piątek o godzinie 19.00 wystąpi niezwykle uzdolnione rodzeństwo: Marta i Karol Lucjan. Repertuar, jakżeby inaczej, klasyczny: Chopin, Wieniawski i nie tylko.

Ale nasze wnętrza, najstarsza na Śląsku sala bankietowa oraz wspaniała kuchnia Zamku Letniego Plessów, zaprasza w weekendy na obiady od godziny 12.00! A ceny, mamy nadzieję, że niższe niż się Państwo spodziewacie!

Menu degustacyjne

(mniejsze porcje dań regularnych, zamawianych przez cały stolik do skomponowania wg klucza)
  • 4 dania/ przystawka/zupa/danie główne/ deser - 57 zł
  • 6 dań / 2 przystawki/zupa/ dwa dania główne/ deser - 89 zł


Dopłata do sufletu - 6 zł


Menu

Przystawki
carpaccio wołowe z rukolą, parmezanem, kaparami i oliwą z oliwek - 24 zł
krewetki panco z salsą paprykową i oliwą bazyliową - 28 zł

Zupy
Domowy rosół, gotowany na gęsinie, podany z makaronem - 11 zł
krem brokułowy z suszonymi pomidorami i migdałami - 14 zł

Dania główne
filet z gładzicy w sosie kurkowym, podany z ryżem i bukietem sałat - 37 zł
policzki wołowe z pieczoną marchewką i pure chrzanowym - 42 zł
kacze udo podane z jabłkami, ziemniakami pieczonymi i sałatką z buraków - 37 zł
tagiatelle gorgonzola z szynką dojrzewającą - 25 zł
świński kotlet panierowany podany z pieczonymi z kapustą ziemniakami - 25 zł
pieczeń wieprzowa, podana z kluskami z surówką coleslaw - 29 zł

Desery
Lody z truskawkami, bezą i bitą śmietaną - 15 zł
creme brulee - 15 zł
Gruszka w sosie karmelowo - rumowym z lodami waniliowymi - 15 zł
Suflecik czekoladowy z wiśniami - 15 zł


Rezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa miejscowego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina. A dziatwie przygotowaliśmy liczne atrakcje.

---

17 marca 1921 roku Sejm II Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił tzw. Konstytucję Marcową. Obowiązywała ona do 1935 roku, kiedy wprowadzono Konstytucję Kwietniową- ostatnią niekomunistyczną konstytucję do dnia dzisiejszego! Konstytucja Marcowa na swoje czasy była bardzo nowoczesna. Potwierdzała egalitarny charakter państwa i likwidowała herby rodowe. Potwierdzała parlamentarno-gabinetowy charakter rządów. Naród miał być Suwerenem, który sprawował władzę za pomocą trójpodziału jego organów, mających trzymać się w szachu. Niestety jak to bywa często, nie przystawała do warunków państwa, stąd były bardzo częste zmiany rządów. To w wyniku tej konstytucji, Marszałek Józef Piłsudski wyszydzał posłów Sejmu, każąc im "kury szczać prowadzać"

W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego, jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.

---

Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing-Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck. Z osobistych relacji dzisiejszego 90-latka Pana Grzegorza Ryguły wyłania się obraz przedwojennej Bażantarni, jako miejsca niezwykle ważnego dla kultury miejsca na Górnym Śląsku.

Książęca Bażantarnia

43-200 Pszczyna
ul. Barbórki 47

fax 322011640
kom. 601406352REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.