pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

 • 22 lutego 2017
 • 26 lutego 2017
 • wyświetleń: 1213

Związkowy weekend w Restauracji w Pałacu Bażantarnia

Za nami:

W ten weekend (24-26 lutego) Restauracja w Pałacu Bażantarnia zaprasza w swoje progi, by dać zdrożonym wędrowcom szansę zakosztowania przysmaków stołu książęcego.

W związku z pięćdziesiątym dziewiątym już Wieczorkiem muzycznym będziemy oferować wytworne kolacje przy świecach z menu degustacyjnym. W piątek o godzinie 19.00 wystąpi niezwykle uzdolnione rodzeństwo: Marta i Karol Lucjan. Repertuar, jakżeby inaczej, klasyczny: Chopin, Wieniawski i nie tylko. Ale nasze wnętrza, najstarsza na Śląsku sala bankietowa oraz wspaniała kuchnia Zamku Letniego Plessów, zaprasza w weekendy na obiady od godziny 12.00! A ceny, mamy nadzieję, że niższe niż się Państwo spodziewacie!

Menu degustacyjne

(mniejsze porcje dań regularnych, zamawianych przez cały stolik do skomponowania wg klucza)
 • 4 dania/ przystawka/zupa/danie główne/ deser - 57 zł
 • 6 dań / 2 przystawki/zupa/ dwa dania główne/ deser - 89 zł


Dopłata do sufletu - 6 zł


Menu

Przystawki
 • carpaccio z jelenia z grzybkami marynowanymi i cebulką piklowaną - 35 zł
 • sałatka z kurczakiem i sosem anchois - 25 zł


Zupy
 • Domowy rosół, gotowany na gęsinie, podany z makaronem - 11 zł
 • zimowy krem chrzanowy z chrustem szynkowym - 13 zł


Dania główne
 • łosoś na tagiatelle z suszonymi pomidorami i parmezanem - 45 zł
 • policzki wołowe z pieczoną marchewką i pure chrzanowym - 42 zł
 • kacze udo podane z jabłkami, ziemniakami pieczonymi i sałatką z buraków - 37 zł
 • rolada śląska z czerwoną kapustą i czarnymi kluskami - 35 zł
 • pieczeń wieprzowa, podana z kluskami z surówką coleslaw - 29 zł


Desery
 • Lody z truskawkami, bezą i bitą śmietaną - 15 zł
 • deser mascarpone z owocami - 18 zł
 • Gruszka w sosie karmelowo - rumowym z lodami waniliowymi - 15 zł
 • Suflecik czekoladowy z wiśniami - 15 zł


Rezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa miejscowego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina. A dziatwie przygotowaliśmy liczne atrakcje.

24 lutego 1397 roku W Radzyniu Chełmińskim na ziemi chełmińskiej został zawiązany przez miejscową szlachtę antykrzyżacki Związek Jaszczurczy. Początkowo działał on przy akceptacji władz krzyżackich, gdyż miał on na celu bronić członków bractwa przed bezprawiem. Pamiętajmy też, ze ziemia chełmińska miała od zawsze szczególne znaczenie w sporze Korony z Zakonem Krzyżackim, gdyż była pierwotnym nadaniem ziemi dla Zakonu przez księcia Konrada Mazowieckiego w celu walki z Prusami, którzy napadali na Mazowsze. Przełom następuje w roku 1410, podczas bitwy pod Grunwaldem, gdy Mikołaj z Ryńska poddał chorągiew chełmińską. I chociaż nie miało to już większego znaczenia wobec rozmiarów klęski Zakonu, to jednak następny mistrz krzyżacki von Plauen doprowadził do podstępnego aresztowania i ścięcia jej dowódcy. Ukoronowaniem działalności Związku Jaszczurczego jest powrót ziemi chełmińskiej po II Pokoju Toruńskim w 1466 roku do Korony Polskiej, jako część Prus Królewskich.

W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego, jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing-Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck. Z osobistych relacji dzisiejszego 90-latka Pana Grzegorza Ryguły wyłania się obraz przedwojennej Bażantarni, jako miejsca niezwykle ważnego dla kultury miejsca na Górnym Śląsku.Książęca Bażantarnia

43-200 Pszczyna
ul. Barbórki 47

fax 322011640
kom. 601406352REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.