Najnowsze

  • 18 października 2012
  • wyświetleń: 7221

Pozytyw zajaśniał pełnym blaskiem

"Słuchając muzyki organowej dotykamy nieba" - tymi słowami prof. Julian Gembalski, członek Rady Programowej Muzeum Prasy Śląskiej, komentował swój koncert podczas uroczystości zakończenia renowacji XVIII-wiecznych organów znajdujących się w Izbie u Telemanna w ub. piątek 12 października.

pozytyw, muzeum prasy, izba u telemanna
Pozytyw zajaśniał pełnym blaskiem. · fot. UM Pszczyna


Muzykę odnowionych organów w cudowny sposób uzupełniał głos sopranistki Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej, która swoim wystąpieniem uświetniła wraz z prof. Gembalskim tą wyjątkową uroczystość. Prezentowane utwory Georga Friedricha Haendla, Georga Philipa Telemana oraz improwizacja wykonana na odnowionym instrumencie wzbudziły zachwyt publiczności.

Wspomniane organy potocznie nazywane pozytywem zostały wykonane przez rzemieślnika z Jabłonkowa w 1783 roku. Stanowiły one wyposażenie drewnianego kościółka p.w. św. Jadwigi, który spłonął podpalony w pierwszych dniach września 1939 roku przez wkraczających do Pszczyny hitlerowców. Zrządzeniem losu organy ocalały, ... ale w częściach.

Pozytw w Muzeum Prasy Śląskiej - 12.10.2012 · fot. UM Pszczyna


Otóż, podczas gruntownego remontu kościółka w 1934 r. organy zostały zdemontowane i zastąpione nowymi. Podczas tych wydarzeń miał miejsce wypadek w którym ucierpiał obecny przy demontażu kościelny, na którego runęła część konstrukcji. Oryginał "poszedł na wieś", a konkretnie do parafii w Studzienicach. Tam jednak organy nigdy nie zostały odbudowane. W częściach przeleżały do 1977 roku, kiedy to ówczesny proboszcz parafii przekazał je Towarzystwu Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Stało się!

Dzięki uporowi prezesa TMZP Aleksandra Spyry oraz przy pomocy znawców sztuki budowy organów, XVIII-wieczny pozytyw został odtworzony i umieszczony w urządzanej właśnie "Izbie u Telemanna", która znalazła swoją siedzibę w kamienicy "Pod Okiem Opatrzności" przy ul. Ratuszowej. W tym miejscu stał do roku 1995, kiedy to wyposażenie "Izby u Telemanna" zostało przeniesione do nowej lokalizacji przy Muzeum Prasy Śląskiej usytuowanej w kamieniczce z przełomu XVIII i XIX wieku, gdzie stoi do dziś.

Podczas uroczystości Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol oraz
Starosta Pszczyński Paweł Sadza wręczyli podziękowania osobom najbardziej zaangażowanym w odnowienie tego cennego instrumentu. Okazjonalne dyplomy otrzymał
prof. Julian Gembalski - pomysłodawca projektu i główny jego nadzorca, Aleksander Spyra - założyciel i obecny kustosz naszego muzeum, opiekun organów oraz Grzegorz Cempura - aktualny prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Szczególne podziękowania zostały przygotowane również dla pana Jana Gałaszka, głównego konserwatora pszczyńskiego Muzeum Zamkowego, który w szczególny sposób przysłużył się do obecnego wyglądu organów, wykonując złocenia odtworzonych elementów snycerskich.

Nastrój uroczystości był podtrzymywany za sprawą Zespołu Muzycznego "Con Fuoco", który wypełnił czas po oficjalnej części. Zespół wykonał kilka pieśni Wacława z Szamotuł, psalmy Mikołaja Gomółki – renesansowego kompozytora i instrumentalisty, a także motet "Rorate caeli, desuper" Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego - jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki barokowej, nazywanego polskim Händlem. Podobało się!

Uroczystość, zakończyła się nieoficjalną częścią z poczęstunkiem, lampką wina i ciekawymi dyskusjami o muzyce i nie tylko.

new / pless.pl

źródło: TMZP

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.