
Listy
- 13 marca 2025
- wyświetleń: 9504
[WIDEO] Myśliwi w Studzionce i Piasku polują blisko zabudowań mieszkalnych?
Czytelnicy alarmują o nieprzestrzeganiu przez myśliwych odległości od zabudowań mieszkalnych w czasie polowań.
Chciałbym, by Państwo zainteresowali się i nagłośnili problem w Studzionce. Między domami, przy ulicy Powstańców Śląskich a ul. Wodzisławską jest pas, gdzie między domami nagminnie polują leśniczy. Jest zakaz polowania w odległości mniejszej niż 150 metrów od zabudowań mieszkalnych. Polujący nie zważają na nic. Kompletna samowolka. Sprawa była wielokrotnie zgłaszana na policję i do dzielnicowego, ale bez reakcji. Mamy tyle przykładów, gdzie leśniczy postrzelił człowieka. Czy potrzebujemy kolejnej tragedii?
Posiadam więcej nagrań oraz zdjęć. Polowano również nad stawem przed moim domem w odległości mniejszej niż 150 metrów. Panowie nie zważają również, czy znajdują się na terenie prywatnym.
Ten sam problem ma występować również w Piasku w okolicy Alei Dębowej, co zgłosił do redakcji drugi czytelnik.
Pytania o bezpieczeństwo polowań skierowaliśmy do nadleśnictwa. Sprawę wyjaśnia Marek Białoń, p.o. Zastępcy Nadleśniczego:
- Nadleśnictwo nie otrzymało zgłoszeń w opisywanej sprawie. Zasady organizacji i wykonywania polowania, a także wiele innych zagadnień związanych z łowiectwem reguluje ustawa Prawo Łowieckie oraz akty wykonawcze wydane do tej ustawy. Za przestrzeganie prawa w zakresie łowiectwa odpowiada bezpośrednio myśliwy, a także osoba prowadząca polowanie zbiorowe. Obszar Polski podzielony jest na obwody łowieckie, a te w zdecydowanej większości wydzierżawione są kołom łowieckim. Koła łowieckie są z kolei jednostkami organizacyjnymi Polskiego Związku Łowieckiego i zrzeszają myśliwych. Zgodnie z ustawą Nadleśnictwo nadzoruje koła łowieckie w zakresie sporządzania i wykonania rocznych planów łowieckich. Właściwy terytorialnie nadleśniczy zatwierdza takie plany, natomiast działalność kół łowieckich jest koordynowana i nadzorowana przez właściwy zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego. Myśliwy przed rozpoczęciem polowania zobowiązany jest do dokonania wpisu w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym, w której to podaje m.in. miejsce polowania, termin rozpoczęcia i zakończenia polowania. W przypadku, którego dotyczą pytania książka ewidencji prowadzona jest przez koło łowieckie. W przypadku polowań zbiorowych koło łowieckie zobowiązane jest do powiadomienia z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem właściwego wójta (burmistrza, prezydenta) oraz nadleśniczego o zamiarze organizacji takiego polowania, podając miejsce, termin rozpoczęcia i zakończenia polowania.
- Z podanych przez portal pless.pl informacji trudno jest precyzyjnie ustalić miejsce wykonywania polowania, a w zwłaszcza czy został oddany strzał w odległości mniejszej niż 150m od zabudowań mieszkalnych - dodaje Marek Białoń.
W temacie wypowiedziała się także oficer prasowa pszczyńskiej policji
W odniesieniu do przedmiotowego nagrania należy podkreślić, że widoczna na nim grupa myśliwych przemieszcza się w kierunku lasu, oddalając się od zabudowań. Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz.U.2023.1082 t.j.):
"Polowanie oznacza: tropienie, strzelanie z myśliwskiej broni palnej lub łowienie zwierzyny przy pomocy ptaków łowczych."
Dodatkowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami, strzelanie do zwierzyny jest możliwe w odległości co najmniej 150 metrów od zabudowań mieszkalnych. Warto zaznaczyć, że na załączonym nagraniu myśliwi jedynie przemieszczają się i nie oddają żadnych strzałów. Jednocześnie należy zauważyć, że na podstawie nagrania bardzo trudno jednoznacznie określić, jaka odległość dzieli myśliwych od najbliższych zabudowań mieszkalnych.
Weryfikacja zdarzeń na terenie Piasku i Studzionki w okresie od 1 października 2024 r. do 10 marca 2025 r. wykazała, że pszczyńscy policjanci nie byli wzywani do żadnej interwencji w związku z tą sprawą.
Jednocześnie informujemy, że mieszkanka powiatu pszczyńskiego zgłosiła swoje wątpliwości właściwemu rejonowemu dzielnicowemu, który każdorazowo wyjaśniał obowiązujące przepisy. Dodatkowo dzielnicowy skontaktował się z przedstawicielami Koła Łowieckiego, przypominając im o obowiązujących regulacjach prawnych dotyczących tego zagadnienia.
Przypominamy, że w przypadku podobnych sytuacji, wszelkie zgłoszenia można przekazywać internetowo za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) lub zgłaszać interwencję telefonicznie pod numerem alarmowym 112.mł. asp. Jadwiga ŚmietanaOficer Prasowy KPP Pszczyna