Listy

WYŚLIJ LIST
  • 3 lipca 2024
  • 8 lipca 2024
  • wyświetleń: 9099

[WIDEO] Ciężarówki skracają sobie drogę przez ul. Szkolną w Porębie, wjeżdżają na chodnik

Czytelnicy alarmują, że na ulicy Szkolnej w Porębie jest niebezpiecznie. Ciężarówki skracają sobie tamtędy drogę. Wymijając się, wjeżdżają na chodnik. Publikujemy list czytelnika i nagranie przykładowej sytuacji. Do sprawy odniósł się Powiatowy Zarząd Dróg.Piszę do państwa w imieniu mieszkańców Poręby z ulicy Szkolnej. Od dłuższego czasu zmagamy się z problemem, który nas dotyka coraz bardziej, a chodzi o duże samochody ciężarowe, które skracają sobie drogę ulicą Szkolną w kierunku Katowic, omijając Pszczynę, tworząc w jakiś sposób obwodnicę. Oczywiście droga jest przystosowana pod tego typu pojazdy, lecz sposób wymijania się samochodów narusza przepisy ruchu drogowego - to jazda po chodniku, nadmierna prędkość.

Ciężarówki skracają sobie drogę przez ul. Szkolną w Porębie, wjeżdżają na chodnik
Ciężarówki skracają sobie drogę przez ul. Szkolną w Porębie, wjeżdżają na chodnik · fot. nadesłane przez czytelnika


Zgłaszaliśmy tę sprawę już na policję, do zarządu dróg, sołtysa, pytaliśmy czy można np. wyłączyć ulicę z GPS, wzmożyć kontrole policyjne, czy może ustawić jakieś barierki przy chodniku. Niestety bez rezultatów. Mamy sporo zarejestrowanych takich sytuacji z przydomowego monitoringu. Najczęściej dochodzi do tego, kiedy samochody się mijają, wjeżdżając z skrzyżowania w ulicę. Wjeżdżają przy tym na chodnik.

Nie ukrywam, że najbardziej cierpią na tym mieszkańcy przy skrzyżowaniu. Dodam, że tym chodnikiem chodzą dzieci do lub ze szkoły, mieszkańcy do sklepów i do swoich domów. Czasem ciężko jest przejść na drugą stronę ulicy, a nawet wyjść z domu. Proszę o pomoc w nagłośnieniu sprawy.
Policja patroluje skrzyżowanie i wyciąga konsekwencje wobec kierowców łamiących przepisy. Na miejsce kierowane są także patrole nieoznakowane. Jezdnia w tym miejscu jest przystosowana do ruch pojazdów ciężarowych.

Należy pamiętać że zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

sierż. sztab. Jadwiga ŚmietanaOficer Prasowy KPP Pszczyna


Poniżej publikujemy odpowiedź dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg, Grzegorza Górki:

Nie ma możliwości ustawienia barier oddzielających ruch pieszy od jezdni, bo musiałyby być to bariery energochłonne drogowe, przy których wymagane jest zachowanie odpowiedniej skrajni - na wskazanym odcinku chodnika nie ma na to wystarczającej ilości miejsca. Dodatkowo bardzo gęsta zabudowa i wjazdy do posesji również to uniemożliwiają. Bariery, o których mieszkańcy wspominali, to barierki, które stosuje się przy zabezpieczeniu pieszych przed ześlizgnięciem się ze skarpy, a nie chroniące przed samochodami.

Ul. Szkolna została przebudowana zgodnie z projektem w 2022 roku. Obowiązkiem zarządcy drogi publicznej jest umożliwienie ruchu samochodom o nacisku 11,5 t na oś, szczególnie po tych drogach, które zostały przebudowane.

Problem na ul. Szkolnej polega na łamaniu przepisów ruchu drogowego przez kierowców ciężarówek. Dlatego najważniejsze jest tu konsekwentne egzekwowanie przepisów przez Policję i Straż Miejską.

Zgłosiliśmy do Google konieczność zmiany algorytmu wyznaczania trasy. Będziemy próbować zamontować w tym miejscu znak na wysięgniku, który częściowo uniemożliwi kierowcom ciężarówek wjazd na chodnik.

Powiatowy Zarząd Dróg

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.