Listy

WYŚLIJ LIST
  • 22 lutego 2024
  • wyświetleń: 1675

Ulica Gersona co roku łatana. "Po naprawie chwila i wypadają kolejne dziury"

Czytelniczka apeluje w sprawie złego stanu ulicy Gersona na granicy Ćwiklic i Pszczyny.

Ulica Gersona w Pszczynie - 21.02.2024 · fot. pless.pl
Przez wiele lat droga gminna Wojciecha Gersona w Ćwiklicach, jeszcze jako prywatna droga dojazdowa do posesji i boczna Męczenników Oświęcimskich, była zadbana i wyrównana. Od momentu, kiedy została przejęta przez gminę Pszczyna, została pozostawiona sama sobie.

Droga po wiosennym, a czasem również sierpniowym przeglądzie jest łatana. Do dziur wsypywany jest kamień, tłuczeń lub frez. Ręczne ubijanie przez 10 minut wystarcza na tydzień, jeżeli mamy szczęście i nie pada deszcz. Po tym czasie dziury wypadają ponownie, ale większe i głębsze, po prostu nowe. Bezpieczne włączenie się do ruchu lub szybkie zjechanie z drogi głównej nie jest możliwe, bowiem mostek to kilka graniczących ze sobą głębokich dziur.

Już w roku 2014 po raz pierwszy zwróciliśmy się jako mieszkańcy do Burmistrza Pszczyny o wyremontowanie drogi. Od roku 2018 prowadzimy regularną korespondencję z Panem Burmistrzem, corocznie sygnalizujemy problem sołtysowi Ćwiklic. W roku 2021 napisaliśmy również pismo do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pszczynie z prośbą o pomoc. Odpowiedź jest zwykle taka sama: Po wiosennym przeglądzie nastąpi wyrównanie i uzupełnienie nawierzchni. Co to oznacza? Dziury zostaną zasypane kamieniem, tłuczniem lub frezem...na jak długo?

W roku 2023 zwróciłam się z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej dotyczącej łącznej kwoty kosztów poniesionych ze względu na tzw. "remont" drogi gminnej Wojciecha Gersona w Ćwiklicach od roku 2014 do roku 2022. W odpowiedzi od Pana Zastępcy Burmistrza dowiedziałam się, że w latach 2016-2022 koszty utrzymania ul. Gersona w Ćwiklicach wyniosły 16 192,74 zł. Tak myślę, tyle lat i taka kwota? Materiały darmowe? Robocizna darmowa?

Na pytanie o uszkodzenia samochodów, otrzymałam odpowiedź, że należy wezwać policję i takowe zgłosić. Po zatwierdzeniu przez biegłego uszkodzenia, będącego następstwem przejazdu po naszej drodze, zostanie wypłacone odszkodowanie. Naprawdę taka jest metoda? Zapraszam do przejazdu drogą, ale przed tzw. "remontem".

Jako płacąca podatki mieszkanka gminy, zwracam się z prośbą o szerszy ogląd potrzeb mieszkańców, nie tylko centrum miasta, ale również sołectw.

Pozdrawiam władze miasta i gminy.

Mieszkanka ulicy W. Gersona"


W sprawie drogi wypowiedział się rzecznik ratusza:Naprawa ulicy Gersona w Ćwiklicach, o czym został poinformowany mieszkaniec, nastąpi po wiosennym przeglądzie dróg. Ograniczone środki finansowe, którymi dysponuje gmina, nie pozwalają na dzień dzisiejszy na wygospodarowanie środków niezbędnych do wykonania przebudowy tej drogi.

Z uwagi na duże potrzeby w zakresie bieżącego utrzymania oraz przebudowy dróg gminnych nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnego terminu wnioskowanej inwestycji, jednakże dołożymy wszelkich starań, aby środki niezbędne na inwestycję zostały w przyszłości zabezpieczone w budżecie.

Oskar PiecuchRzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.