Historia

WYŚLIJ ARCHIWALNE ZDJĘCIE
  • 7 lipca 2024
  • wyświetleń: 3046

Mapa pszczyńskiego wolnego państwa stanowego, Górnego Śląska i Małopolski z 1636 roku

Przy wejściu do pszczyńskiego ratusza, obok zeskanowanej, wielkoformatowej mapy Andreasa Hindenberga, pojawił się szczegółowy opis tego historycznego dokumentu.

Opis historyczny przy mapie Hindenberga w pszczyńskim ratuszu
Opis historyczny przy mapie Hindenberga w pszczyńskim ratuszu · fot. UM Pszczyna


- Andreas Hindenberg sporządził mapę w 1636 roku. Ukazuje ona teren pszczyńskiego wolnego państwa stanowego oraz okoliczne obszary Górnego Śląska i Małopolski - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. Jak podkreśla, jest to niezwykle wartościowy dokument, który umożliwia spojrzenie niemal 400 lat w przeszłość i zobaczenie, jak zmieniły się obszary wokół Pszczyny.

Mapa Hindenberga jest jednym z kluczowych dokumentów kartograficznych regionu. Warto zaznaczyć, że jest to najstarsza mapa gospodarcza Górnego Śląska, wykonana na zlecenie księcia pszczyńskiego. Choć w Polsce nie jest powszechnie znana, stanowi jeden z najważniejszych zabytków kartograficznych na świecie, co przyniosło jej miejsce na Polskiej Liście Krajowego Programu UNESCO "Pamięć Świata". Oryginał mapy znajduje się w Archiwum Państwowym w Katowicach.

Opis historyczny umieszczony obok mapy zawiera informacje na temat jej powstania oraz jej znaczenia dla lokalnej społeczności. W opisie zawarte są także ciekawe fakty dotyczące metod sporządzania dokumentu.

Dzięki opisowi zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający mają okazję zapoznać się z bogatą historią mapy Andreasa Hindenberga. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie świadomości historycznej oraz wzbudzenie zainteresowania lokalnym dziedzictwem kulturowym. Pozwala lepiej zrozumieć przeszłość miasta i naszego regionu.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj