Historia
- 4 listopada 2008
- wyświetleń: 10671
Foto-temat: Zwiedzanie kirkutu
Ponad 50 osób skorzystało w niedzielę z zaproszenia na zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Pszczynie. Kirkut po raz pierwszy był tak kolorowy od zniczy.
Cmentarz żydowski znajduje się w Pszczynie przy ulicy Katowickiej. Mimo, że to niedaleko centrum, niewiele osób zna jego historię.
- Będąc mieszkanką Pszczyny nie miałam nigdy okazji dowiedzieć się tylu ciekawych rzeczy, mimo tego, że mieszkam na osiedlu sąsiadującym z tym cmentarzem - napisała do nas uczestniczka zwiedzania, klubowiczka pless.pl - Ania_P.
Po cmentarzu spacerowiczów oprowadzał Sławomir Pastuszka, opiekun pszczyńskiego kirkutu. W trakcie wycieczki mieli okazję zapoznać się z żydowskimi tradycjami pogrzebowymi, symbolami na nagrobkach, dowiedzieli się także do czego służy dom przedpogrzebowy i jaka jest jego historia.
Przewodnik wytłumaczył kim są rabin, chazzan, szojchet czy mohel, opisał jak wygląda synagoga. Opowiedział też dzieje pszczyńskiej gminy żydowskiej i przedstawił najsłynniejszych żydowskich mieszkańców w historii Pszczyny.
- Przewodnik, mimo swojego młodego wieku, w bardzo dogłębny i ciekawy sposób przekazywał swoją wiedzę - napisała Ania_P.
Podobnego zdania są pozostali uczestnicy zwiedzania. - To była wspaniała lekcja historii, kultury żydowskiej jak równiez historii Pszczyny - napisała w komentarzach pod zaproszeniem na zwiedzanie Maria.
- Warto było przyjść i poznać kawałek pszczyńsko-żydowskiej historii - podsumowała Katarzyna.
Ogromna frekwencja na spacerze po cmentarzu żydowskim zaskoczyła wszystkich. Korzystając z pięknej pogody, kilkadziesiąt osób przyszło również obejrzeć kirkut po zakończonym zwiedzaniu.
- Cmentarz po raz pierwszy był tak kolorowy od zniczy - przekazał nam Sławomir Pastuszka. - Dla porównania w zeszłym roku na cmentarzu bylo tylko 10 osób - dodał.
- Zaskoczenie moje było tym większe, gdy zobaczyłam taką ilość ludzi i to nie tylko z Pszczyny. Byli nawet ludzie żądni wiedzy na ten temat z Oświęcimia - napisała Ania_P.
Cmentarz żydowski powstał w Pszczynie w drugiej dekadzie XIX wieku. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1817 roku, a ostatni pochówek odbył się jeszcze przed II wojną światową. Jest na nim pochowany m.in. rabin David Rau. Poza licznymi macewami, obeliskami, stelami, znajduje się w tym miejscu również dom przedpogrzebowy z połowy XIX wieku. Od kilku lat ludzie dobrej woli w ramach wolontariatu porządkują kirkut i dbają o zachowanie tej części naszej historii.
new / pless.pl
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.