Gorące tematy

  • 10 lipca 2024
  • 12 lipca 2024
  • wyświetleń: 10281

W ciągu tygodnia pszczyńscy policjanci zatrzymali 20 rowerzystów pod wpływem alkoholu

W ubiegłym tygodniu policjanci zatrzymali prawie dwudziestu rowerzystów pod wpływem alkoholu.

rower, policja, ilustracja
W ciągu tygodnia pszczyńscy policjanci zatrzymali 20 rowerzystów pod wpływem alkoholu · fot. KPP Pszczyna


Pierwszy z nich został zatrzymany do kontroli w poniedziałek 1 lipca przed godziną 17.00. Styl jazdy mężczyzny wskazywał na to, że może być nietrzeźwy. Jak się okazało, przypuszczenia mundurowych były trafne. Przeprowadzone badanie wykazało w organizmie 61-latka ponad 2,5 promila alkoholu.

Rekordzistą w tej niechlubnej kategorii okazał się rowerzysta, który poruszał się "wężykiem" w centrum Pszczyny. Badanie alkomatem wykazało, że miał on blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Na tym jednak nie koniec... Tego samego dnia policjanci zatrzymali jeszcze 3 osoby, które w ten sposób lekceważyły obowiązujące przepisy.

W środę 3 lipca w ręce policjantów wpadło dwóch miłośników dwóch kółek. Pierwszy z nich tuż po godzinie 7:30, a drugi przed 11. Obaj mężczyźni byli mocno nietrzeźwi. Przeprowadzone badanie wskazało u każdego z nich ponad 2 promile alkoholu.

Tylko w piątek 5 lipca pszczyńscy policjanci zatrzymali 6 osób, które zdecydowały się wsiąść na rower pomimo tego, że wcześniej spożywały alkohol. Kolejny raz przypominamy, że nieodpowiedzialni cykliści, którzy poruszają się po drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania w stanie po użyciu alkoholu, lub w stanie nietrzeźwości jest poważnym zagrożeniem na drodze, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.

Jazda rowerem to nie tylko przyjemność, ale i odpowiedzialność. Poruszając się tym jednośladem również należy zachować trzeźwy umysł. Niestety, wielu rowerzystów o tym nie pamięta... Pomimo wielu policyjnych apeli, ostrzeżeń, a także akcji skierowanych na ujawnianie i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących wciąż niektórzy kierowcy decydują się wsiąść za kierownicę jednośladów pomimo wypitego wcześniej alkoholu.

Sprawcy tych poważnych wykroczeń drogowych muszą liczyć się z tym, że mogą zostać ukarani przez mundurowych grzywną, która wynosi - w przypadku wyniku badania do 0,5 promila alkoholu w organizmie - tysiąc złotych, a powyżej 0,5 promila - 2,5 tysiąca złotych. Sprawa może zostać także skierowana do sądu, a wtedy kara finansowa może być dużo wyższa. Sąd dodatkowo może orzec zakaz kierowania tym środkiem transportu na wiele miesięcy.

Przypominamy: "Piłeś? Nie jedź! Każdy nietrzeźwy kierujący na drodze, to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia".

sierż. sztab. Jadwiga ŚmietanaOficer Prasowy KPP Pszczyna

ar / pless.pl

źródło: KPP Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.