Gorące tematy

  • 5 lipca 2024
  • 9 lipca 2024
  • wyświetleń: 2645

Stowarzyszenie "Krynolina" - skąd wziąć epokową suknię i jak dołączyć do pikników?

Niedawno mieliśmy możliwość towarzyszyć z kamerą uczestnikom XII Pikniku "Krynoliny" w Parku Zamkowym w Pszczynie. Mogliśmy wysłuchać fascynujących historii o szyciu i dobieraniu strojów z epoki, których niektóre członkinie "Krynoliny" mają w szafie (w szafach?) nawet ponad sto! Jeśli zastanawiacie się, jak zdobyć suknię na miarę tej historycznej i jak dołączyć do Stowarzyszenia "Krynolina", ten film jest dla Was!Każdy Piknik Krynoliny w pszczyńskim parku przyciąga masę gapiów, tych przypadkowych i nieprzypadkowych, którzy specjalnie rezerwują czas, żeby wodzić wzrokiem za kilkudziesięcioma osobami przebranymi w okazałe stroje z epoki. Cieszy się tak dużym zainteresowaniem fotografów, że obecnie możliwość robienia ujęć podczas pikniku ma najwyżej dziesięciu fotografujących. Jeśli zaś zastanawialiście się kiedyś, jak udział w pikniku wygląda od środka, to zapraszamy do obejrzenia naszego reportażu, w którym rozmawiamy z prezeskami "Krynoliny", a właściwie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu "Krynolina".

XII Piknik Krynoliny w Pszczynie - 22.06.2024r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Stowarzyszenie powstało w 2015 roku i, co ciekawe, jego początki są mocno związane z Pszczyną choć grupa zrzesza członków z całej Polski. Ponadto to właśnie w pszczyńskim parku odbywa się co roku najważniejsze i najpiękniejsze spotkanie członków "Krynoliny", czyli właśnie piknik. Aranżacja każdego z pikników zależy od okresu z przeszłości, w który mają wpisywać się stroje i dodatki. XII Piknik "Krynoliny" w Parku Zamkowym, w trakcie którego nagrywaliśmy reportaż, upływał pod znakiem mody lat 1830-1840. Kolejny, przyszłoroczny piknik w Pszczynie będzie z kolei w klimatach secesji, a więc przełomu XIX i XX wieku. Warto już dziś o tym pamiętać, jeśli chcielibyśmy dołączyć do spotkań "Krynoliny", bowiem strój na takie wydarzenie musi być przemyślany, a jego dobór podparty wiedzą historyczną. Obecni członkowie stowarzyszenia, miłośnicy epokowej mody, służą oczywiście swoją wiedzą i wskazówkami, jak dostosować go do realiów obowiązujących w danym okresie. Spektrum czasowe, w ramach którego odbywają się rekonstrukcje ubioru w "Krynolinie" to lata 1750-1930.

Co istotne, stroje, w których występują członkowie stowarzyszenia podczas pikników i innych wydarzeń kulturalnych, rekonstruktorskich czy edukacyjnych są przeważnie szyte samodzielnie przez nich samych lub przy współpracy z krawcem historycznym. Sam piknik również przepełniony jest detalami, którym daleko do przypadkowych dodatków. Koce, naczynia, kosze piknikowe, parasolki używane podczas wydarzenia muszą mieć historyczny charakter i wygląd. Nawet piknikowy prowiant powinien być przygotowany w oparciu o przepisy historyczne, co jeszcze bardziej podkreśla klimat epokowego piknikowania.

O innych arcyciekawych szczegółach związanych z działaniami "Krynoliny" dowiecie się z naszego filmu. Więcej o stowarzyszeniu opowiedziały nam Elżbieta Nycz, prezes stowarzyszenia "Krynolina" oraz wiceprezes Edyta Herczyńska.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.