Gorące tematy

  • 26 marca 2024
  • 28 marca 2024
  • wyświetleń: 6766

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego w pszczyńskim szpitalu gotowe!

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt - 03.2024 · fot. powiat


W poniedziałek 25 marca prezes Szpitala Joannitas, Katarzyna Michalik zaprezentowała samorządowcom gotowe pomieszczenia przygotowane dla pododdziału udarowego. Zadanie zostało zrealizowane ze środków szpitala, samorządu powiatowego i samorządów gminnych. Zakupiono nowoczesny sprzęt, m.in. kardiomonitory, pompy infuzyjne i stanowiska intensywnego nadzoru, wielofunkcyjne łóżka elektryczne i materace przeciwodleżynowe.

Powiat Pszczyński i Gmina Pszczyna przekazały część środków na remont, a pozostałe gminy wsparły placówkę przekazując dotacje na zakup sprzętu i wyposażenia medycznego o łącznej wartości 166 tys. zł. Z dotacji Gminy Suszec za 27 tys. zł Powiat zakupił 4 łóżka elektryczne oraz materace przeciwodleżynowe, 24 tys. zł przekazane przez Gminę Goczałkowice-Zdrój wykorzystano na zakup 16 szafek przyłóżkowych. 27 tys. zł przekazane przez Gminę Kobiór wykorzystano na zakup 4 łóżek elektrycznych, za 86 tys. zł z Gminy Miedźna zakupiono 12 wielofunkcyjnych łóżek elektrycznych. Ze środków Gminy Pawłowice zostanie zakupiony defibrylator. Przekazaną końcem ub.r. dotację w wysokości 150 tys. zł przez Gminę Czechowice-Dziedzice wykorzystano z kolei na potrzeby m.in. Pracowni endoskopii - zakupiono zestawy narzędzi laparoskopowych oraz videogastroskop.

- Ta część 7. piętra szpitala jest po solidnym remoncie. Tutaj naocznie widać sojusz wokół szpitala. Środki, które gminy przekazały w 2023 r. zostały ulokowane właśnie na pododdziale udarowym - zakupiliśmy sprzęt najwyższej klasy. Bardzo za to dziękuję - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

W Polsce co roku na udar mózgu zapada 80-90 tys. osób. To trzecia przyczyna zgonów na świecie.

- Dla skuteczności leczenia udaru mózgu kluczowy jest czas upływający od wystąpienia objawów do podjęcia terapii. W ciągu 4,5 godziny można uratować zdrowie, a nawet życie. Dlatego tak bardzo zależy nam, aby w naszym Szpitalu móc udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Obecnie pacjentów z udarami trzeba transportować do miejsc bardziej oddalonych, co znacznie zmniejsza ich szanse na wyleczenie i samodzielne funkcjonowanie - mówi Katarzyna Michalik, prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie. I dodaje, że obecnie na Oddziale neurologicznym jest 18 łóżek, a na pododdziale udarowym przygotowano 16 kolejnych. Docelowo oddział będzie mógł jednocześnie pomagać 34 pacjentom.

- Mamy doskonałe zaplecze diagnostyczne i interdyscyplinarny zespół specjalistów. Otrzymanie kontraktu z NFZ na prowadzenie neurologii specjalistycznej i leczenie udarów będzie zwieńczeniem prawie dwuletnich starań o rozwój naszej placówki w tym zakresie - zaznacza prezes szpitala.

W pełnej gotowości jest kadra medyczna. - Uważam, że w tym regionie zasługujemy na najlepsze leczenie, jakie jest obecnie w Polsce dostępne. Mamy kompetencje, mamy przeszkolony cały zespół i olbrzymie doświadczenie. Wierzę, że przy tej organizacji i przy tym zarządzaniu jesteśmy w stanie robić to, co potrafimy najlepiej - leczyć - mówił dr n. med. Paweł Dobrakowski, który zajął się organizacją pododdziału udarowego.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj