pless.pl

Reklama

Gorące tematy

  • 2 lutego 2023
  • 5 lutego 2023
  • wyświetleń: 6248

Szansa na darmowe audyty energetyczne dla mieszkańców

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Stowarzyszenie "Nie Dokarmiaj Smoga" zaprasza mieszkańców gminy Pszczyna do wzięcia udziału w projekcie "Poprawa efektywności energetycznej sposobem na oszczędność energii". W ramach projektu zainteresowani mają szansę na darmowy audyt energetyczny - przewidziany jest on dla 6 domów jednorodzinnych, znajdujących się na terenie naszej gminy.

Reklama

mostek termiczny, termowizja
Audyt energetyczny wykazał, gdzie tworzą się mostki termiczne powodujące utratę ciepła · fot. Spójrz z góry


Co to jest audyt energetyczny?Certyfikowany audytor dokonuje analizy aktualnego zapotrzebowania energetycznego oraz oblicza, jak zmieni się ono po zastosowaniu określonych usprawnień np. po wymianie okien, ociepleniu ścian zewnętrznych lub ociepleniu poddasza. Tak przeprowadzony audyt jest pomocą dla właściciela domu przy podejmowaniu decyzji o zakresie inwestycji, tj. wyboru najbardziej korzystnej termomodernizacji czy systemu ogrzewania. Audyt energetyczny jest również dokumentem wymaganym przy składaniu wniosku w programie Czyste Powietrze, który uprawnia do uzyskania wyższej dotacji.

Przeprowadzone analizy mają wskazać właścicielom domów, gdzie występują największe ubytki ciepła. Na podstawie audytu wskazane zostaną działania, które należy podjąć w celu wyeliminowania ubytków, a tym samym w celu zwiększenia efektywności energetycznej obiektu. W wyniku przeprowadzonej analizy zostaną także zaproponowane rozwiązania mające na celu obniżenie kosztów eksploatacji obiektu, w tym szacunkowe koszty, jakie w tym zakresie należy ponieść.

- Szukamy osób, które mieszkają w nieocieplonych domach i ogrzewają je węglem, najlepiej kotłem pozaklasowym. Zgłaszać mogą się jednak także ci właściciele domów, którzy poczynili już pewne kroki w procesie termomodernizacji, na przykład wymienili stary piec, ale wciąż mają przed sobą konieczność ocieplenia budynku lub wymiany okien. Chcemy przybliżyć tematykę termomodernizacji domów na konkretnych przykładach. Chcemy pokazać, ile dana osoba płaci za ogrzewanie nieocieplonego domu. Co powinna zrobić żeby zmniejszyć zużycie energii cieplnej i ile to będzie kosztować. Ile dostanie z dotacji. Ile będzie musiała sama zapłacić. Ile będzie płacić za ogrzewanie po ociepleniu domu i w ile lat taka inwestycja się zwróci. Te informacje chcemy pokazać na przykładzie 6 domów - tłumaczą przedstawiciele Stowarzyszenia "Nie Dokarmiaj Smoga".

Jakie korzyści będzie mieć właściciel domu, który zgłosi swój udział?  • Darmowy audyt energetyczny - koszt takiej usługi to około 1500 zł brutto
  • Informację o tym jakie działania termomodernizacyjne powinien podjąć i ile to będzie go kosztować
  • Informację o tym ile dotacji może dostać w Czystym Powietrzu, a ile będzie musiał wyłożyć z własnej kieszeni
  • Informację o tym ile będzie płacić za ogrzewania po termomodernizacji i jak szybko inwestycja mu się zwróci.


Niektóre z audytów energetycznych będą przeprowadzane z udziałem telewizji pszczyna.tv. Potrzebna będzie zgoda właściciela domu na nagrywanie strategicznych miejsc we wnętrzu domu oraz, w razie potrzeby, obiektu z zewnątrz. Nie wymagamy udziału w nagraniu właściciela domu oraz jego mieszkańców. Materiał wideo zrealizowany w oparciu o audyt zostanie opublikowany na portalu pless.pl w celach edukacyjnych oraz promujących działania zmierzające do ograniczenia smogu w naszym mieście.

Zasady naboru zgłoszeń domów do audytu energetycznego:Nabór prowadzony jest wyłącznie dla osób fizycznych posiadających dom jednorodzinny na terenie Gminy Pszczyna.

Aby wziąć udział w naborze należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Formularz zgłoszeniowy należy przesłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres e-mail: niedokarmiajsmoga@gmail.com. W tytule wiadomości należy wpisać: "Audyt energetyczny".

Formularze zgłoszeniowe można przesyłać do 28 lutego 2023 r.

Jedna osoba fizyczna może zgłosić wyłącznie jeden dom jednorodzinny.

Limit bezpłatnych audytów energetycznych wynosi 6. O kolejności zgłoszeń decyduje data wpływu poprawnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego. Obowiązuje zasada "6 audytów dla pierwszych 6 osób".

W przypadku wyczerpania powyższego limitu, organizator poinformuje o zakończeniu prowadzenia naboru.

Kryteria oceny zgłoszeńWarunkiem zakwalifikowania zgłoszenia do weryfikacji jest poprawnie wypełniony formularz zgłoszeniowy. Weryfikacja zgłoszeń będzie polegać na sprawdzeniu czy obiekt wskazany w formularzu zgłoszeniowym znajduje się na terenie Gminy Pszczyna oraz czy spełnia definicję domu jednorodzinnego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Oceny przesłanych formularzy zgłoszeniowych będzie dokonywać Zarząd Stowarzyszenia. O zakwalifikowaniu się do audytów energetycznych organizator poinformuje telefonicznie lub za pośrednictwem wiadomości e-mail.

Regulamin wraz z formularzem zgłoszeniowym można pobrać poniżej lub ze strony http://www.niedokarmiajsmoga.pl.

Regulamin i formularz udziału w projekcie

Patronem medialnym kampanii "Najtańsza energia to ta, której nie zużyjemy" jest portal pless.pl.

Projekt "Poprawa efektywności energetycznej sposobem na oszczędność energii" jest finansowany ze środków Programu "Nasze Powietrze" realizowanego w ramach projektu "Towards effective implementation of antismog laws in regions" wspieranego przez Clean Air Fund. Program grantowy "Nasze Powietrze" realizowany przez Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy jest finansowany przez Clean Air Fund.

Audyty energetyczne
Stowarzyszenie Nie Dokarmiaj Smoga daje możliwość skorzystania z 6 bezpłatnych audytów energetycznych w domach jednorodzinnych · fot. Nie Dokarmiaj Smoga

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj