Gorące tematy

  • 30 grudnia 2022
  • 8 stycznia 2023
  • wyświetleń: 5624

W Pszczynie będzie więcej zieleni. Plany dla 2 osiedli

Jak zapewnia burmistrz, w 2023 roku możemy spodziewać się kolejnych zielonych inwestycji, a tam, gdzie tylko będzie to możliwe, posadzone zostaną drzewa. Temu tematowi poświęcone było między innymi spotkanie burmistrza Dariusza Skrobola z projektantką zieleni Magdaleną Paw oraz przewodniczącym osiedla Kolonia Jasna, radnym Arkadiuszem Gardiaszem. W planach jest m.in. utworzenie pierwszego w Pszczynie zielonego przystanku.

Zielony przystanek na Siedlicach (ul. Bielska) - wizualizacja
Zielony przystanek na Siedlicach (ul. Bielska) - wizualizacja · fot. Magdalena Paw


Pszczyna od zawsze kojarzona jest z zielenią. Mimo to, nieprzerwanie prowadzone są kolejne działania, które uczynią przestrzeń publiczną jeszcze bardziej przyjazną i estetyczną, i której dużą część będą zajmować rośliny.

W ostatnim tygodniach tego roku Miejski Zakład Zieleni w Pszczynie posadził kolejnych kilkadziesiąt drzew. Zostały one ulokowane na osiedlu Piastów oraz na osiedlu Daszyńskiego. Miejsca nasadzeń zostały skonsultowane wcześniej wspólnie z zarządami osiedli oraz Pszczyńską Spółdzielnia Mieszkaniową.

- Każdego roku w gminie sadzimy około 1000 drzew, poza tym każde wolne miejsce, jeśli jego właścicielem jest gmina i nie występują przeszkody w postaci umieszczonych pod nawierzchnią mediów, we współpracy z Miejskim Zakładem Zieleni staramy się zazielenić - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

- Te wszystkie prace już są prowadzone, ale bardzo cieszę się, że coraz więcej podobnych inicjatyw pojawia się ze strony mieszkańców. Mogliśmy to zauważyć między innymi w Pszczyńskim Budżecie Obywatelskim, gdzie z roku na rok rośnie liczba "zielonych" propozycji - dodaje.

Nasadzenia przy ul. Słonecznej w Pszczynie - wizualizacja
Nasadzenia przy ul. Słonecznej w Pszczynie - wizualizacja · fot. Magdalena Paw


Jak zapewnia burmistrz, w 2023 roku możemy spodziewać się kolejnych zielonych inwestycji, a tam, gdzie tylko będzie to możliwe posadzone zostaną drzewa. Temu tematowi poświęcone było między innymi spotkanie burmistrza Dariusza Skrobola z projektantką zieleni Magdaleną Paw oraz przewodniczącym osiedla Kolonia Jasna, radnym Arkadiuszem Gardiaszem.

Rozmowy dotyczyły między innymi dalszego zazieleniania ulicy Słonecznej w Pszczynie (w tym również w miejscu istniejącej nawierzchni betonowej), lokalizacji zielonych przystanków autobusowych, wykończenia ronda na skrzyżowaniu ulic Dobrawy, Słonecznej i Skłodowskiej-Curie oraz placu zabaw przy ulicy Bratniej.

- Zieleń miejska poprawia jakość życia i bioróżnorodność, dlatego musimy o nią zadbać - mówi Magdalena Paw.

- Zieleń jest też elementem kompozycji urbanistycznej - wpływa na charakter ulic, kształtuje wizerunek miasta, ale przede wszystkim ma funkcje ochronne dla mieszkańców - osłania od kurzu, dymu, hałasu, wiatru oraz łagodzi skutki upału - wylicza projektantka.

W Pszczynie będzie więcej zieleni
W Pszczynie będzie więcej zieleni · fot. UM Pszczyna


- Ważną kwestią jest tworzenie chociażby niewielkich przestrzeni zielonych. Cieszę się, że wspólnie z burmistrzem będziemy pracowali nad odbetonowaniem przestrzeni miejskiej w Pszczynie oraz wprowadzali rozwiązania dla łagodzenia zmian klimatu, nadmiaru lub niedoboru wody czy miejskich wysp ciepła - zapowiada Arkadiusz Gardiasz.

- Na początek na ulicy Słonecznej na osiedlu Kolonia Jasna podejmiemy działania, które pozwolą zwiększyć zacienienie, obniżyć temperaturę w upalne dni, zadbać o małą retencję - deklaruje przewodniczący osiedla Kolonia Jasna.

Kolejnym krokiem będzie utworzeniem pierwszego w Pszczynie zielonego przystanku - dodaje i tłumaczy, że takie instalacje oprócz tego, że oferują zadaszenie i miejsca siedzące dla oczekujących pasażerów, to zatrzymują wodę deszczową i zapewniają dodatkową zieloną przestrzeń, wspierają lokalną różnorodność biologiczną, tworząc minisiedliska dla owadów i ptaków.

Osiedle Siedlice z lotu ptaka
Osiedle Siedlice z lotu ptaka · fot. UM Pszczyna


Pierwszy taki przystanek miałby pojawić się na osiedlu Siedlice w Pszczynie, przy ulicy Bielskiej. Do pomysłu optymistycznie odnosi się przewodniczący zarządu tego osiedla Janusz Chudy.

- Ulokowanie zielonego przystanku przy ulicy Bielskiej w Pszczynie jest spójne z dotychczasowymi działaniami prowadzonymi przez zarząd osiedla Siedlice. Rokrocznie rezerwujemy środki na nasadzenia i pielęgnację zieleni. W ostatnich dwóch latach 14 tysięcy złotych z budżetu osiedla przeznaczyliśmy na stworzenie parku kieszonkowego. W 2023 roku przeznaczymy na ten cel kolejnych 5000 złotych - mówi Janusz Chudy.

Jak dodaje, w ramach Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego wspólnie z przewodniczącym sąsiedniego osiedla Kolonia Jasna złożyli wnioski o przeprowadzenie III etapu prac w tym miejscu.

Warto wspomnieć, że planie jest także remont nawierzchni chodnika wzdłuż ulicy Korfantego na odcinku od skweru do budynku Bajadery. Z inicjatywą o wykonanie tych prac wystąpił Janusz Chudy. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu pieszych.

- Zaproponowane rozwiązania są spójne z tym, czego oczekują mieszkańcy i z kierunkiem, w którym podążamy. Będziemy kontynuować działania związane z zielenią oraz estetyką. Będziemy też zachęcać mieszkańców do nasadzeń na terenie posesji - zapowiada burmistrz Dariusz Skrobol.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.