pless.pl

Reklama

Gorące tematy

  • 27 listopada 2022
  • 1 grudnia 2022
  • wyświetleń: 21134

[ZDJĘCIA] Absolwenci Chrobrego wrócili w szkolne mury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj

Uściski, wspomnienia i momenty wzruszeń. Korytarze i szkolne sale I Liceum im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie wypełniły się maturzystami sprzed wielu lat. Najstarsi zdawali maturę w 1958 roku. Szkoła w ten weekend świętuje 280-lecie! Kolejna okazja do spotkań roczników już dziś! Szkoła zaprasza absolwentów w godzinach 11.00-17.00. Zobaczcie fotorelację z obchodów!

Reklama

Okrągły jubileusz to okazja do organizacji kolejnego, IV już Zjazdu Absolwentów "Chrobrego", który trwa w sobotę i niedzielę. Absolwenci mają okazję spotkać się w swoim gronie, zobaczyć, jak szkoła zmieniła się w ciągu lat, spotkać się z rówieśnikami, ale też nieraz nauczycielami. To okazja, by zajrzeć do szkolnych kronik i do dzienników. Absolwenci przynosili zdjęcia, wspominali szkolne wycieczki i kultowych profesorów.

Jan Żelazo i Krystyna Denis (z domu Chrobok) zdawali maturę w 1958 roku.

- Ta szkoła nas ukształtowała. Mieliśmy ogromne szczęście, bo uczyli nas nauczyciele przedwojenni, którzy obronili nas przed ideologią marksistowsko-leninowską. Zwłaszcza wspaniały nauczyciel, profesor Kazimierz Zachariasiewicz - wspominają.

Do teraz organizują spotkania klasowe i jubileuszowe, a kolejne szykuje się w przyszłym roku, z okazji 65 lat po maturze!

- Chodziliśmy w mundurkach i fartuszkach, obowiązkowo sprawdzane były tarcze. Wolno nam było tylko do godziny 20.00 być na mieście, do kawiarni nie mogliśmy chodzić w ogóle. Ale po maturze poszliśmy do Pszczynianki i akurat zdarzyło się, że pan Zachariasiewicz przechodził obok. Zobaczył nas i powiedział tylko dwa słowa: "Do domu". Wszyscy bez słowa poszli - wspominają, dodając, że za palenie papierosów można było zostać usuniętym ze szkoły.

Jan Żelazo podarował na ręce dyrektor Renaty Dyrdy płaskorzeźbę "Zawisza Czarny z Garbowa. Bitwa pod Gołębcem", która stanowi dar pożegnalny dla "Chrobrego".

Polonistę Kazimierza Zachariasiewicza wspominają też Barbara Hamerlak, Małgorzata Borgieł i Stanisław Kulik, maturzyści z 1973 roku.

- Tak się zżyliśmy, że do tej pory się spotykamy. Z 40 osób, które zdawały maturę, 22 były na ostatnim naszym spotkaniu, przyjeżdżają nawet koledzy specjalnie z zagranicy. Naszą wychowawczynią była Danuta Przystał. To były piękne czasy. Wyjeżdżaliśmy dużo do teatru i na zimowiska - wspominają.

Klasa biologiczno-chemiczna, matura w 1990 roku stawiła się na zjeździe w kilkanaście osób.

- Nasza wychowawczynią była Elfryda Pławecka, zaraziła nas pasją do gór. Wyjeżdżaliśmy raz w miesiącu. W piątek przychodziliśmy z plecakami. Z tyłu szkoły była dziura w płocie i po lekcjach przez tę dziurę przechodziliśmy na dworzec, żeby jechać w góry - wspominają, przeglądając pokaźną ilość czarno-białych zdjęć z górskich wycieczek.

Profesor Irena Lip uczyła matematyki w "Chrobrym" w latach 1975-2006. Wielu absolwentów zmierzało w stronę pokoju nauczycielskiego, by się z nią przywitać.

- W pierwszym roku otrzymałam wychowawstwo w klasie matematycznej. Byli to uczniowie pierwszej klasy, a maturę zdawali w 1979 roku. Tak się ze sobą zżyliśmy, że spotykamy się do dziś. Była to moja klasa wychowawcza, więc mieliśmy wiele różnych wydarzeń. W tamtych czasach młodzież nie miała tylu okazji do wyjazdów, jak teraz, więc organizowaliśmy wieczorki klasowe z tańcami. Spędziłam tu wiele lat i bardzo miło je wspominam - mówi Irena Lip.

- Cudownie byłoby znów chodzić tu do szkoły - mówili absolwenci.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj