pless.pl

Reklama

Gorące tematy

  • 12 lipca 2022
  • 21 lipca 2022
  • wyświetleń: 19546

Fuszerka wokół Rynku i na Wojska Polskiego. Nie wykonają naprawy

W październiku ubiegłego roku pisaliśmy, że brukowane drogi wokół płyty rynku oraz ulica Wojska Polskiego zostały źle zaprojektowane i nieprawidłowo wykonane, co wykazała ekspertyza. Opracowany został już projekt naprawczy i w kwietniu 2022 r. uzyskano pozwolenie na roboty budowlane. Jednak wykonawca ostatecznie odmówił realizacji robót naprawczych. Gmina będzie starała się o odszkodowanie.

Reklama

Wadliwa nawierzchnia wokół płyty rynku w Pszczynie - 11.07.2022 · fot. pless.pl


Przypomnijmy: trzy lata temu przebudowano drogi wokół płyty rynku, a także ulicę Wojska Polskiego. Był to ostatni z etapów kompleksowego remontu zabytkowego rynku, który rozpoczął się w 2015 roku. Na inwestycję Urząd Miejski przeznaczył wówczas 2.076.324,68 zł. Z dróg zerwano stary asfalt i położono kostkę granitową. Przebudowę wykonała firma Betonit z Czechowic-Dziedzic, zaś za projekt odpowiadał "MaksiPlan" s.c. z Pszczyny.

Kilkanaście miesięcy od wykonania robót zaczęły wychodzić pierwsze usterki. Stwierdzono rozszczelnienie fug oraz przemieszczenia w planie i profilu. W połowie 2021 roku zlecono opracowanie ekspertyzy, mającej na celu ustalenie przyczyn powstałej deformacji nawierzchni.

Dokładnie rok temu, w czerwcu wykonano 10 otworów badawczych na ul. Rynek i ul. Wojska Polskiego. Na poszczególnych warstwach konstrukcyjnych nawierzchni przeprowadzono badania nośności, a także pobrano próbki kruszyw i gruntów z wybranych warstw do badań laboratoryjnych.

W świetle przeprowadzonych analiz podstawową przyczyną destrukcji nawierzchni jest jej niedowymiarowanie zarówno przez projektanta jak i wykonawcę oraz zatrzymanie wody w strukturze warstwy podbudowy, co powoduje rozluźnianie struktury, wywołujące niestabilność konstrukcji - rozszczelnienie i przemieszczenia kostki brukowej - czytamy we wnioskach ekspertyzy, którą przygotował dr inż. Krzysztof Chlipalski.

Rzeczoznawca sugerował przebrukowanie ulic z recyklingiem podbudowy i warstwy mrozoochronnej w technologii ulepszenia cementem na łączną głębokość 45 cm lub wymianę konstrukcji uwzględniającą wprowadzenie warstwy odsączającej.

Ulica Wojska Polskiego w Pszczynie z wadliwą nawierzchnią - 11.07.2022 · fot. pless.pl


W ubiegłym roku ze względu na konieczność wykonania prac naprawczych Urząd Miejski zwrócił się do autora projektu o przygotowanie projektu naprawczego. Pomimo długich rozmów, w ostatniej chwili projektant odmówił wykonania takiej dokumentacji. Wobec powyższego gmina postanowiła o wystosowaniu zaproszenia do składania ofert na opracowanie dokumentacji projektowej dla naprawy ul. Rynek i ul. Wojska Polskiego w Pszczynie. Firma, która wykonywała pierwotnie projekt, została o tym poinformowana. Zaznaczono również, że w celu zwrotu poniesionych kosztów nowej dokumentacji projektowej gmina będzie dochodziła odszkodowania.

Na jakim etapie jest obecnie sprawa naprawy rynku i ul. Wojska Polskiego?

- W celu naprawy ulicy Rynek w drugiej połowie 2021 roku wykonana została ekspertyza określająca przyczyny powstałych uszkodzeń jezdni. W oparciu o ekspertyzę opracowany został projekt naprawczy i w kwietniu 2022 r. uzyskano decyzję - pozwolenie na roboty budowlane. W dniu 1 czerwca 2022 r. wykonawca robót budowlanych ostatecznie odmówił wykonania robót naprawczych w oparciu o zatwierdzoną dokumentację projektową. Poinformował, że wykonuje wyłącznie pilne roboty w celu utrzymania bezpieczeństwa ruchu na drodze. Wydział Prawny przygotowuje wnioski o odszkodowania od projektanta i od wykonawcy robót budowlanych - wyjaśnia Oskar Piecuch, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Zapytaliśmy, czy remont gmina zamierza przeprowadzić dopiero po zakończeniu procesu dochodzenia odszkodowania?

- Analizujemy możliwości podziału realizacji remontu rynku, dzieląc go na etapy, zarówno pod kątem technologicznym, jak i finansowym - odpowiedział na nasze zapytanie rzecznik UM.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.