pless.pl

Reklama

Gorące tematy

  • 28 czerwca 2022
  • 4 lipca 2022
  • wyświetleń: 7643

Nowy przystanek Pawłowice Studzionka zwiększy dostęp do kolei

Lepszy dostęp do kolei będą mieć mieszkańcy Pawłowic i Studzionki. Nowy przystanek Pawłowice Studzionka zostanie zbudowany na linii Żory - Chybie w ramach Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych.

Tory i sieć trakcyjna w miejscu, gdzie powstanie nowy przystanek kolejowy Pawłowice Studzionka
Tory i sieć trakcyjna w miejscu, gdzie powstanie nowy przystanek kolejowy Pawłowice - Studzionka - 06.2022 · fot. Krzysztof Podgórny / PKP PLK


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę przystanku. Wartość zadania to prawie 6 mln zł.

Zupełnie nowy przystanek Pawłowice Studzionka będzie na linii Żory - Chybie. Mieszkańcy Pawłowic zyskają dostęp do kolei w kierunku Żor, Rybnika, Katowic, Chybia, Wisły, Cieszyna i Czechowic.

Dwa jednokrawędziowe perony zostaną wyposażone w wiaty i oświetlenie. Podróżowanie ułatwi oznakowanie i nagłośnienie. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się skorzystają z pochylni. Przewidziano też ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą. Dla bezpieczeństwa planowany jest montaż monitoringu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę pn. "Zaprojektowanie i budowa nowego przystanku Pawłowice Studzionka wraz z budową dwóch nowych peronów zlokalizowanych na linii kolejowej nr 159 Żory - Pawłowice Śląskie ", realizowaną w ramach "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". Wartość inwestycji to prawie 6 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2023 r.

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025Rada Ministrów przyjęła 19 maja 2021 r. uchwałę w sprawie ustanowienia "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025", przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Program przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W programie uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. W woj. śląskim projekt przystankowy obejmuje na liście podstawowej 17 lokalizacji. To m.in. Rybnik Niewiadom i Rybnik Niedobczyce, gdzie prowadzone są prace oraz Koniecpol Centrum, gdzie prace rozpoczną się pod koniec br.

ar / pless.pl
źródło: PKP PLK

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.