pless.pl

Reklama

Gorące tematy

  • 21 maja 2022
  • 23 maja 2022
  • wyświetleń: 13477

Poznaliśmy laureatki odznaczenia "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej"

Co łączy współtwórczynię znanej w całym Śląsku marki Gryfnie, pasjonatkę strojów ludowych, propagatorkę piękna języka polskiego, zaangażowaną arteterapeutkę i kierownika zespołu ludowego? To tegoroczne laureatki odznaczenia "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej", czyli kobiety pełne pasji, miłości do tradycji, przedsiębiorcze i otwarte na potrzeby drugiego człowieka.

Uroczysta gala wręczenia odznaczenia "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej - 20.05.2022 · fot. Powiat


W piątkowy wieczór w sali lustrzanej pszczyńskiego zamku pięć wspaniałych kobiet otrzymało wyjątkową broszkę wzorowaną na maneli pochodzącej z rodu Promnitzów. Powiatowy Urząd Pracy i Powiat Pszczyński, przyznając odznaczenia "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej", doceniły aktywne kobiety, które są inspiracją dla innych i z powodzeniem godzą wiele ról.

- To wydarzenie docenia aktywność zawodową i społeczną kobiet z naszego powiatu. Do tej pory odznaczyliśmy 40 wyjątkowych kobiet i cieszę się, że co roku do tego grona dołączają kolejne - mówiła Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu pracy w Pszczynie dodając, że ogromnym wyróżnieniem jest już nominacja do odznaczenia.

- Dziewiąty raz staramy się pokazać, jak wspaniałe, interesujące i aktywne są kobiety mieszkające na ziemi pszczyńskiej. Są czułe, troskliwe, opiekuńcze, są ostoją dla swoich najbliższych, ale są też przedsiębiorcze, czasem bardzo zdecydowane, czasem zmienne. Dzisiaj na tej sali są Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej - te, które są nominowane i te, które są tym klejnotem odznaczone - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Odznaczone w pięciu kategoriach wybrała kapituła w składzie: Barbara Bandoła - starosta pszczyńska, przewodnicząca kapituły, Paweł Sadza - przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego, Damian Cieszewski - wicestarosta pszczyński, Agata Tucka-Marek - członek honorowy kapituły oraz Bernadeta Sojka-Jany - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. Zgłoszenia nadesłały samorządy, koła gospodyń wiejskich, organizacje, stowarzyszenia i osoby fizyczne.

W kategorii Kobieta Społeczna wyróżnienie otrzymała Agnieszka Antecka, która kilkanaście lat temu zainicjowała powstanie integracyjnego zespołu "Folkowianie", zaangażowana w sprawy swoich podopiecznych oraz lokalnej społeczności. - Najważniejsze jest to, żeby robić coś z pasją. Zamiłowania nie można powstrzymywać, trzeba zarażać innych i wtedy to przynosi efekty - mówiła. - W naszych ośrodkach główna z terapii jest kierunku zaradności życiowej, ale arteterapia, którą prowadzę jest też bardzo ważna, pomaga się naszym podopiecznym uzewnętrznić. A gdyby nie oni, dzisiaj by mnie tu nie było. Dajemy sobie nawzajem to, co najlepsze - dodała.

Kobietą Obyczajów i Tradycji została Zofia Wawrzyczek, która od 30 lat jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Gilowicach, pasjonatka strojów ludowych, które z ogromną pieczołowitością kompletuje. - Najważniejsze jest moim zdaniem słuchać ludzi i ich rozumieć. Mała ojczyzna to dom, ulica, wieś i dalej. Sama nic bym nie zrobiła. Wokół mam wielu znajomych i dobrych ludzi, którym serdecznie dziękuję za wsparcie - mówiła Zofia Wawrzyczek.

Renata Zborowska, pomysłodawczyni, scenarzystka i reżyserka organizowanego od wielu lat cyklu "Poezja i muzyka pod 13", została Kobietą Sztuki i Kultury. Mówiła o zamiłowaniu do aktorstwa, które zrodziło się podczas pracy z młodzieżą - jako polonistka organizowała akademie i spektakle. - I pojawił się taki moment, że sama na tę scenę wyszłam - dodała.

Tytuł Kobiety Biznesu otrzymała Klaudia Roksela, współautorka znanej w całym regionie marki "Gryfnie", miłośniczka śląskij godki i regionu. - Moi rodzice mieli ogrodnictwo, tata postawił mie na giełdzie w Tychach, miałach może 6 lot, nie umiałach jeszcze do tysiyncy liczyć, ale wiedziałach, że za bukiet mom 10 tysiency skasować, a tata w tym momencie szukoł miejsca, żeby kaś autym stanynć. Potym żech sprzedowała tomaty na naszyj pszczyńskij targowicy. Cały czos mie do tego handlu cingło. Mojigo chłopa tak samo. Prowda jest tako, że tera na wszystkim idzie zarobić, ino czeba poszukać takigo interesu, żeby zarobić, a sie nie narobić - mówiła Klaudia Roksela.

Podkreślała też, że przy własnym biznesie trzeba mieć dużo cierpliwości i siły. Z mężem próbowali kilku biznesów, które nie wyszły. - Przy Gryfnie uznali my, że nie bydymy ciśli, że to bydzie bardzij hobbistyczny projekt i nie bydymy z tego czerpać żodnego geltu, ino bydmy robić coś dobrego do Śląska, do młodych ludzi, żeby pokochali śląsko godka, żeby czuli, że som stond. I okazało się, że znajomi ze studiow, z Krakowa, też sie zaczyli uczyć, wiync zrobili my trocha roboty - dodawała współwłaścicielka marki Gryfnie.

Tytułem Kobiety Ziemi Pszczyńskiej uhonorowana została Łucja Paszek, która przez ponad 20 lat prowadziła zespół "Brzeźczanie", współtwórczyni Izby Pamięci w Brzeźcach. - Teraz, kiedy byłam trochę chora, nie robiło się nic, a telefony się urywały z pytaniami, kiedy będziemy coś robić. Marzę, żeby wydać książkę z fotografiami Brzeźc wieku XX. Może mi jeszcze dane będzie - mówiła Łucja Paszek.

Odznaczeniem jest broszka wzorowana na klamerce maneli-bransolety pochodzącej z rodu Promnitzów z XVI wieku, która przedstawia dwie splecione ręce, a pomiędzy nimi serce, będące symbolem miłości. Bransoleta przeznaczona była dla bliskich sobie osób - zaręczonych, stanowiła w przeszłości jednoznaczny akt oddania i zawierzenia siebie drugiemu człowiekowi.

Galę uświetnił zespół regionalny "Frydkowianie", założony przez Jadwigę Granatyr - Kobietę Ziemi Pszczyńskiej 2014 r. Na flecie zagrały uczennice Ogniska Muzycznego w Pszczynie - Flawiana Kania oraz Paulina Sieja. Na flecie zagrała również Małgorzata Machnik z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy akompaniamencie Katarzyny Machnik - Kobiety Sztuki i Kultury 2017 r. Zagrał również Kwintet Okazjonalny oraz Trio Fortepianowe - uczniowie Ogniska Muzycznego w Pszczynie, którego dyrektorką jest Joanna Wiktorko - Kobieta Ziemi Pszczyńskiej 2021 r. Akompaniowała Małgorzata Kuś-Pytlik. Do jednego z utworów zatańczyli tancerze szkoły tańca DANCE and LOVEit. Gwiazdą wieczoru było Harpa Trio - połączenie gitary, fletu i wokalu pod egidą gitarzysty Arkadiusza Wiecha.

Gala "Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej" odbyła się pod patronatem starosty pszczyńskiej Barbary Bandoły, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Partnerami uroczystości byli: Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Powiat Pszczyński, Pszczyńskie Centrum Kultury, Ognisko Muzyczne w Pszczynie, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

Laureatki Klejnotu Ziemi Pszczyńskiej 2022Kobieta Społeczna: Agnieszka Antecka

Kobieta Społeczna: Agnieszka Antecka
Kobieta Społeczna: Agnieszka Antecka · fot. Powiat


Pracuje jako starszy terapeuta zajęciowy w placówce Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodku Matka Boża Różańcowa w Pszczynie, w środowiskowym domu samopomocy w Grzawie, W swojej pracy wykorzystuje metodę arteterapii, czyli terapii poprzez sztukę. W 2004 roku zainicjowała powstanie integracyjnego zespołu folklorystycznego "Folkowianie", który tworzą podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Grzawie - osoby niepełnosprawne intelektualne.

Dzięki zaangażowaniu laureatki i pomocy terapeutów członkowie zespołu "Folkowianie" nie zamykają się ze swoim muzykowanie w ścianach ośrodka, lecz biorą aktywny udział w przeglądach, koncertach i festiwalach. Pani Agnieszka to osoba wielkiego serca, zaangażowana w sprawy podopiecznych i lokalnej społeczności. W 2017 roku została laureatką "Miedźniańskiego Ula". Bierze czynny udział w koncertach charytatywnych, angażuje się w działalność kulturalną Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnej z/s w Woli, organizacji społecznych oraz placówek oświatowych. To skromna i wrażliwa autorka wielu tekstów piosenek oraz scenariuszy, którą wyróżnia radość tworzenia.

Kobieta Obyczajów i Tradycji: Zofia Wawrzyczek

Kobieta Obyczajów i Tradycji: Zofia Wawrzyczek
Kobieta Obyczajów i Tradycji: Zofia Wawrzyczek · fot. Powiat


Zofia Wawrzyczek jest wieloletnią członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Gilowicach, gdzie od 30 lat pełni funkcję przewodniczącej zarządu. To osoba niezwykle zaangażowana, aktywna, inicjująca i organizująca różnorodne działania gilowickiego koła. Wiele lat była członkinią zespołu ludowego śpiewaczy "Swojanie". Pani Zofia jest pasjonatką strojów ludowych, interesuje się ich historią i kompletuje je z dbałością o walor etnograficzny.

Jest dumna ze swoich korzeni, sama chętnie występuje w stroju ludowym podczas uroczystości lokalnych. Kocha śpiew i taniec śląskiej ziemi, zna prawie wszystkie stare pieśniczki, które przekazuje młodemu pokoleniu. Z ogromną starannością dba o gwarę śląską. Pani Zofia jest osobą bardzo zaangażowaną w działania na rzecz społeczności lokalnej. Została odznaczona Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego, Orderem Serca Matki Wsi oraz statuetką Złotego Kółkowicza. "Mała Ojczyzna" jest dla niej najcenniejszym skarbem, o który należy dbać przekazując tradycje, zwyczaje i obyczaje młodemu pokoleniu.

Kobieta Sztuki i Kultury: Renata Zborowska

Kobieta Sztuki i Kultury: Renata Zborowska
Kobieta Sztuki i Kultury: Renata Zborowska · fot. Powiat


Renata Zborowska jest emerytowaną polonistką, obecnie pracuje w Wiśle Małej w filii Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie. Od 2011 roku w Pszczyńskim Centrum Kultury realizuje cykl spotkań pod nazwą "Poezja i muzyka pod 13", którego jest pomysłodawczynią, scenarzystką, reżyserem oraz jednym z wykonawców. Głównym założeniem projektu jest propagowanie piękna języka polskiego w wersji recytowanej i śpiewanej. Do tej pory odbyło się 96 takich spotkań. Od 2014 prowadzi podobne koncerty dla dzieci. Pani Renata jest organizatorką koncertów charytatywnych.

Z zakończonych spotkań na szczególną uwagę zasługują cykl "W kręgu pszczyńskich poetów", który składał się z 10 spektakli poetycko-muzycznych stworzonych w oparciu o twórczość autorów wierszy skupionych wokół "Poczty poetyckiej Macieja Szczawińskiego". Pani Renata aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Bierze udział w zajęciach chóru oraz prowadzi zespół wokalny "Trzynastka", który występuje podczas różnych wydarzeń. Swoje pasje teatralne i estradowe realizuje także współpracując ze Stowarzyszeniem "take tam" im. Artystów Międzywojnia, gdzie występuje w sztukach teatralnych.

Kobieta Biznesu: Klaudia Roksela

Kobieta Biznesu: Klaudia Roksela
Kobieta Biznesu: Klaudia Roksela · fot. Powiat


Współautorka znanej w całym regionie marki "Gryfnie", która pasję przekuła w biznes. "Szefowo czterech geszeftów zlokalizowanych w Katowicach, Chorzowie, Gliwicach i Rybniku. Miłośniczka śląskij godki i regionu", czyli Klaudia Roksela, z wykształcenia etnolog. Pani Klaudia jest osobą zaangażowaną w działania przedsiębiorcze i kulturalne na naszym terenie. W ostatnim czasie współtworzyła serią audycji Pszczyńskiej Telewizji "Fachy i fachmany" pokazującą oblicza pszczyńskiej przedsiębiorców.

Pani Klaudia jest częstym gościem prelekcji, gdzie szczególnie młodzież dowiaduję się tego, jak codzienne zainteresowania i pasje mogą stać się przyczynkiem do własnego pomysłu biznesowego. Rozwój marki "Gryfnie", działania edukacyjne w sieci, popularyzacja gwary śląskiej za pośrednictwem tworzonych produkty oraz działalność sklepów pokazują, że to pomysł, który odniósł sukces na rynku i jest dobrym przykładem łączenia działań komercyjnych z edukacyjnymi i prospołecznymi.

Kobieta Ziemi Pszczyńskiej: Łucja Paszek

Kobieta Ziemi Pszczyńskiej: Łucja Paszek
Kobieta Ziemi Pszczyńskiej: Łucja Paszek · fot. Powiat


Zasługi laureatki najlepiej ujął Grzegorz Sztoler w publikacji "Po brzeskim Zapłociu", gdzie czytamy, że Pani Łucja potrafi przyciągać ludzi i ich przy sobie zatrzymywać na dłużej. Po przejściu na emeryturę podjęła się nowego wyzwania. W 1994 r. jednorazowy występ dożynkowy stał się początkiem Zespołu Ludowego "Brzeźczanie". Pani Łucja łączyła w zespole różne funkcje - występowała, była menadżerem, kierownikiem artystycznym i kronikarzem.

W 2004 roku do zespołu dołączyli mężczyźni. Kalendarz wydany w 2015 roku był pożegnaniem zespołu z występami i wierną publicznością. Uświetnił i zamknął dwie dekady jego aktywnego istnienia. Pani Łucja przez wiele lat przybliżała kulturę społeczności brzeskiej, co zaowocowało tym, że wielu mieszkańców znając tradycje swoich przodków czuje się bardziej związanych z lokalną społecznością i chce pielęgnować tradycje małej brzeskiej ojczyzny.

mp / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.