Gorące tematy

  • 11 marca 2022
  • 14 marca 2022
  • wyświetleń: 7495

PKP PLK szczegółowo o tym, dlaczego ekrany muszą stanąć

Poseł Lewicy Przemysław Koperski zapytał spółkę PKP PLK, dlaczego nie można zrezygnować z budowy szpecących ekranów akustycznych wokół zabytkowego dworca w Goczałkowicach-Zdroju. Na początku marca poznaliśmy szczegółowe odpowiedzi na zapytania parlamentarzysty.

Słupy pod ekrany akustyczne wokół starego dworca
Słupy pod ekrany akustyczne wokół starego dworca - 10.03.2022 · fot. pless.pl


W odpowiedzi na pismo posła z dnia 16 lutego w sprawie planów budowy ekranów akustycznych w rejonie budynku Starego Dworca, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przekazuje następujące informacje:

Pyt. nr 1. Dlaczego nie można zrezygnować z budowy ekranów w lokalizacji, która powoduje zasłonięcie budynku Starego Dworca od strony Parku Zdrojowego oraz torowiska i stawów, co niszczy estetykę tej części parku, podczas, gdy w 2019 r. inwestor poinformował, że projektant w uzgodnieniu z zamawiającym podjął decyzję o przeniesieniu ekranu za budynek poczekalni, co oznacza, że są możliwe zmiany lokalizacji ekranu akustycznego bez konieczności zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez RDOŚ (PKP PLK nr 4546/0019/19 z dnia 1 marca 2019 r.).

Odpowiedź PKP PLK: w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z dnia 28 listopada 2016 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach nałożył na Spółkę obowiązek zabudowy ekranów akustycznych na obszarze miejscowości Goczałkowice-Zdrój, w tym także w rejonie budynku Starego Dworca. Nadmieniamy, że lokalizacja ekranów akustycznych wzdłuż linii kolejowej została jednoznacznie wskazana w ww. decyzji, natomiast odległość ekranu od torów jest określana przez projektanta stosownie do szczegółowych warunków technicznych. Propozycja przeniesienia ekranu akustycznego za budynek Starego Dworca została przedłożona Gminie Goczałkowice-Zdrój w 2019r., aby nie obniżyć waloru estetycznego frontowej elewacji budynku stacyjnego, jednakże przedmiotowa propozycja nie uzyskała zgody Urzędu Gminy Goczałkowice-Zdrój.

Wyjaśniamy też, że rezygnacja z budowy ekranów jest możliwa tylko w następstwie zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub w wyniku ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, o ile zostaną zachowane standardy jakości środowiska na granicy terenu, do którego tytuł prawny posiada zarządca infrastruktury kolejowej. Ponadto informujemy, że w wyniku spotkań z udziałem RDOŚ, inwestora, przedstawicieli Gminy Goczałkowice-Zdrój, Spółka uzyskała informację z RDOŚ, że rezygnacja z ekranów jest możliwa tylko w następstwie wykazania braku przekroczeń wartości dopuszczalnych. Przeprowadzenie dodatkowych analiz akustycznych ukierunkowanych na uwzględnienie bryły budynku dworca w propagacji hałasu zadeklarowała Gmina Goczałkowice-Zdrój. Spółka zobligowała się do złożenia wniosku o zmianę decyzji po otrzymaniu stosownej dokumentacji od ww. Gminy.


Należy dodać, iż teren lokalizacji ekranów obejmuje obszar uzdrowiska, który wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U.2014.112 t.j.)posiada określone wymagania -najwyższe pod względem standardu jakości środowiska(tj. poziom hałasu na poziomie 45 dB w porze nocnej). Wyjaśniamy również, że przedmiotem ochrony jest strefa ochronna "A" uzdrowiska, czyli obszaru uzdrowiska, a nie konkretne budynki. Zgodnie z informacją, jaką Spóła uzyskała od PKP S.A. (ówczesnego właściciela budynku dworca w Goczałkowicach-Zdroju) w czasie opracowania raportu o oddziaływaniu na środowisko, przeprowadzania obliczeń i analiz akustycznych, postępowania z udziałem społeczeństwa w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przedmiotowy budynek był przewidziany do rozbiórki ze względu na jego stan techniczny. Nadmieniamy też, że Gmina Goczałkowice-Zdrój rozpoczęła działania zmierzające do zmiany decyzji środowiskowej poprzez zlecenie wykonania dodatkowych badań akustycznych, celem wyeliminowania konieczności budowy ekranów w przytoczonej lokalizacji. Z posiadanych przez Spółkę informacji wynika jednak, iż badania, jak również opracowanie stosownej dokumentacji na ich podstawie nie zostały zakończone, więc na chwilę obecną nie ma możliwości wystąpienia o zmianę decyzji środowiskowej.

Okropne ekrany zasłonią stary dworzec w Goczałkowicach-Zdroju?
Ekrany zasłonią stary dworzec w Goczałkowicach-Zdroju · fot. Wizualizacje PKP PLK


Pyt. nr 2. Dlaczego przed przystąpieniem do realizacji inwestycji nie została wykonana rzetelna inwentaryzacja obiektów wzdłuż linii kolejowej? Zwłaszcza, że ekrany akustyczne zostały zaprojektowane na działce bez budynku dworca. Brak takiej aktualizacji powoduje, że zaprojektowano ekran akustyczny, który nie uwzględnia stanu faktycznego, w odległości ok.1 metra od zabytkowego budynku, zasłaniający okna i drzwi, pozostawiając jedynie wąskie przejście, które znacznie utrudnia korzystanie z obiektu.

Odpowiedź PKP PLK: Przed rozpoczęciem realizacji inwestycji Spółka wykonała analizę akustyczną, która w swoim zakresie nie obejmowała konstrukcji przedmiotowego budynku. Należy jednak zaznaczyć, że Wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój w piśmie z dnia 27 stycznia 2016r. opiniującym wniosek w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej E65 w granicach administracyjnych gminy Goczałkowice-Zdrój zawarł następujące postanowienie:

"W przedłożonym projekcie nie zaprojektowano lokalizacji zabezpieczeń przeciwhałasowych, niezbędnych w gminie uzdrowiskowej, w szczególności na odcinku przecinającym strefę "A" ochrony uzdrowiskowej".

Oznaczało to konieczność zabudowy ekranów akustycznych w rejonie budynku Starego Dworca.


Pyt.nr 3. Dlaczego w związku z planowaniem inwestycji nie uwzględniono tak istotnych w gminie uzdrowiskowej uwarunkowań związanych z ochroną dóbr kultury w gminie Goczałkowice-Zdrój na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami?

Odpowiedź PKP PLK: zgodnie z art. 9o ust. 3 pkt 4 Ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz.U.2020.1043 t.j.) Spółka uzyskała pozytywną opinię Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach w zakresie realizacji planowanej inwestycji.

Okropne ekrany zasłonią stary dworzec w Goczałkowicach-Zdroju?


Pyt. nr 4. Czy budynek dworca, będący znacznie wyższy niż ekrany o wysokości 3,5 metra nie stanowi sam w sobie odpowiedniej bariery akustycznej?

Odpowiedź PKP PLK: analiza wpływu bryły budynku dworca na ograniczenie propagacji hałasu powinna być przedmiotem analizy akustycznej, której wykonanie zleciła Gmina Goczałkowice-Zdrój.

Pyt. nr 5. Czy zasadne jest budowanie ekranów akustycznych w lokalizacji, na której wysokości nie ma żadnych obiektów uzdrowiskowych, które należy chronić przed nadmiernym hałasem?

Odpowiedź PKP PLK: Planowane przedsięwzięcie przebiega przez obszar ochrony uzdrowiskowej kwalifikowany na podstawie postanowień Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych(Dz.U.2021.1301 t.j.). Przedmiotem ochrony jest strefa ochronna "A" uzdrowiska, czyli obszar uzdrowiska. W wyniku przeprowadzonych badań akustycznych i uzyskanych wyników uwzględniających obszar chroniony RDOŚ nałożył obowiązek ochrony poprzez zabudowę ekranów akustycznych. Od wydanej decyzji stronom przysługiwała możliwość wniesienia odwołania od zawartych postanowień, jednak z tego uprawnienia nie skorzystała żadna ze stron postępowania.

Pragniemy również wyjaśnić, że niezależnie od działań podejmowanych przez Gminę Goczałkowice-Zdrój, Spółka realizując inwestycję w ramach projektu pn. "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, etap I: linia E 65 na odc. Będzin -Katowice -Tychy -Czechowice-Dziedzice -Zebrzydowice, LOT C odcinek Most Wisła -Czechowice-Dziedzice -Zabrzeg", wspólnie z wykonawcą robót zmodyfikowała harmonogram realizacji ww. zadania w rejonie przystanku Goczałkowice-Zdrój. Powyższe ma na celu wydłużenie czasu na przygotowanie przez Gminę Goczałkowice-Zdrój niezbędnych materiałów wymaganych do zmiany decyzji środowiskowej.


"Podkreślamy, że Spółka deklaruje też dalszą chęć współpracy z Gminą, celem eliminacji konieczności zabudowy ekranów w przedmiotowej lokalizacji. Wymaga to jednak przeprowadzenia badań akustycznych, które pozwoliłyby na ewentualną zmianę decyzji środowiskowe" - czytamy w odpowiedzi PKP PLK.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.