pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Gorące tematy

  • 9 stycznia 2022
  • wyświetleń: 5572

[Historyczne ciekawostki] Tu od XVIII wieku była apteka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

W kamienicy przy Rynku 17 od XVIII wieku funkcjonowała apteka.

Stara Apteka
Lata 30. XX wieku - apteka W. Długaja oraz pralnia i farbiarnia Józefa Rottera z Białej · fot. Z dziejów pszczyńskich kamienic i ich mieszkańców


W źródłach archiwalnych XIX i XX wieku spotykamy kilka nazw apteki: Apteka Miejska, Apteka pod Aniołem, Apteka pod Białym Aniołem i Stara Apteka. Ta ostatnia nazwa chyba najbardziej kojarzy się z tym adresem.

Interes prowadziło tu na przestrzeni wieków bardzo wielu właścicieli i najemców. Zgodnie z zapisami w księdze wieczystej, własność kamienicy w latach 1828 - 1922 zmieniła się aż 15 razy. Pierwszym aptekarzem wymienionym w dokumentach z 1769 roku, był Christoph Pedell. Jego córka również poślubiła aptekarza - Benamina Zachera, który został później kolejnym właścicielem budynku. W aktach pszczyńskiego ratusza, w wykazie aptek z 1819 roku widnieje Apteka Miejska powadzona od 1816 roku przez syna Beniamina - Ernsa Zachera - wówczas 26-letniego. Był on wyznania ewangelickiego.

Książęcy kronikarz w grudniu 1835 roku podawał, że książę Ludwik Anhalt Kothen wydał zarządzenie, zgodnie z którym lekarstwa dla poddanych będą odtąd pobierane jedynie w aptece Zachera. W latach 40. XIX wieku uległo to zmianie - w roku 1841 i 1842 zakupów lekarstw dokonywano na przemian u Zahera i w Aptece pod Murzynem przy ul. Piastowskiej.

W listopadzie 1845 roku aptekę zakupił Adolf Schoefinius z Jaworza. Zmarł w 1856 roku. W połowie lat 50. XIX wieku pojawił się w Pszczynie kolejny aptekarz - Paul Lange.

Stara Apteka
Apteka w początku lat 20. XX wieku · fot. Z dziejów pszczyńskich kamienic i ich mieszkańców


Z dokumentów można wyczytać, że na przełomie wieku XIX i XX aptekę prowadził tu Eugen Schindler. wyznania mojżeszowego. Następnie interes przejął Eugen Friedlander - również Żyd. Zatrudniał on zarówno zawodowych aptekarzy, jak i praktykantów.

W okresie międzywojennym właścicielem był Wacław Długaj urodzony w Woźnikach. Żonaty był z pszczynianką. W latach 30 podwyższył kamienicę o drugie piętro oraz rozbudował część mieszkalną na podwórzu. Mieszkania wynajmowało tutaj kilku lokatorów. Z zachowanej dokumentacji podatkowej z lat 30. wynika, że obroty apteki Długaja były o blisko 30 proc. niższe od obrotów apteki przy ul. Piastowskiej.

Stara Apteka w 2013 roku - Gospoda i lodziarnia Bambino
Stara Apteka w 2013 roku - Gospoda i lodziarnia Bambino · fot. Andrzej Grynpeter


Stara Apteka, kamienica Rynek 13
Stara Apteka - kamienica przy Rynku 17 - dziś - 01.2021 · fot. pless.pl


Po II wojnie światowej aż do roku 2010 w budynku tym stale mieściła się apteka. Potem urządzono w nim lokalne gastronomiczne. Dziś działają na parterze kamienicy Delikatesy Książęce oraz salon Orange. Obecnie obiekt jest wystawiony na sprzedaż.

Archiwalne zdjęcia apteki przy Rynku - m.in. z czasów PRL oraz lat 90. znajdą Państwo w serwisie fotopolska.eu.

Artykuł został napisany na podstawie książki "Z dziejów pszczyńskich kamienic i ich mieszkańców. 1748 - 1939" pod red. Joanny Strońskiej-Przybyły, Joanny Szczepańczyk i Małgorzaty Tomczykiewicz.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj