pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Gorące tematy

 • 25 października 2021
 • 28 października 2021
 • wyświetleń: 12467

Pieniądze z Polskiego Ładu na inwestycje w gminach powiatu

W poniedziałek, 25 października poznaliśmy szczegóły dotyczące przyznania dotacji z programu Polski Ład na inwestycje samorządowe. Wśród gmin, które otrzymały dofinansowanie, są gminy powiatu pszczyńskiego. Jakie zadania i za jakie pieniądze zostaną wykonane? Wśród nich: budowa i rozbudowa placówek oświatowych, inwestycje drogowe, komunikacyjne, oświetleniowe oraz modernizacja infrastruktury kulturalnej.

Pieniądze z Polskiego Ładu na inwestycje w gminach powiatu · fot. pless.pl


W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zaprezentował wyniki pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych - Rządowego Funduszu Polski Ład. Z tej okazji w biurze poselskim Grzegorza Gaży w Pszczynie odbyło się spotkanie przedstawicieli kilkunastu samorządów, w tym włodarzy z terenu powiatu pszczyńskiego. Przekazano informacje o projektach regionalnych, które otrzymały rządowe dofinansowanie.

Poniżej przedstawiamy listę projektów, które zostaną zrealizowane ze wsparciem z Polskiego Ładu.

 • Powiat Pszczyński - modernizacja basenu przy Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki - 6 mln 660 tys. zł,
 • Gmina Suszec - rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudziczce - 5 mln 910 tys. zł.
 • Gmina Pszczyna - budowa przedszkoli wraz z niezbędną infrastruktura techniczną i zagospodarowaniem terenu w sołectwach Czarków i Studzienice - 8 mln zł,
 • Gmina Pszczyna - poprawa efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego w minie Pszczyna obejmująca modernizację oświetlenia w oparciu o technologię LED - 1 mln 440 tys. zł,
 • Gmina Pawłowice - budowa wodnego placu zabaw w gminie Pawłowice - 2 mln 700 tys. zł,
 • Gmina Miedźna modernizacja centrum kultury w Woli oraz przyległego terenu - 4 mln 500 tys. zł,
 • Gmina Miedźna - budowa i przebudowa dróg, chodników oraz parkingów w gminie Miedźna - 1 mln 900 tys. zł,
 • Gmina Kobiór - budowa przedszkola w Kobiórze - 10 mln 455 tys. zł,
 • Gmina Goczałkowice - etap 3 budowy centrum przesiadkowego w gminie Goczałkowice-Zdrój przy PCK - - 3 mln 87 tys. 538 zł,
 • Goczałkowice-Zdrój - budowa parkingu w rejonie Uzdrowiska - 1 mln 869 tys. 600 zł.


Na co mogą liczyć gminy? O tym, jakie plusy i minusy niesie program Polski Ład, powiedział nam poseł PiS Grzegorz Gaża podczas spotkania, na którym przekazano szczegóły przyznanych dotacji:

- Polski Ład rozwiązuje wiele problemów. Skupmy się na tym, że najważniejszy jest dla nas obywatel. Dla rządu obywatel to jest ktoś, wokół kogo wszystko się toczy. Cały Polski Ład został stworzony, żeby żyło się lepiej Polakom i dlatego wyszliśmy od tego, żeby tworzyć gospodarkę, wszystko wokół nas. Po pierwsze kwota wolna wolna od podatku. To podatek Chorosińskiej dla rodziców więcej niż czwórki dzieci, gdzie rodzice mogą mieć wysokie dochody i nie płacić w ogóle podatku - wymienia niektóre założenia Polskiego Ładu poseł Grzegorz Gaża.

Co jednak z obawami samorządowców, dotyczącymi braków w budżecie?

- Rzeczywiście, skutek może być taki, że jednostki samorządowe mogą się martwić o to, że zmniejszy się u nich dochód. Dlatego celowo przeznaczyliśmy 162 miliardy na dodatki dla gmin, dzięki którym nie wpłynie do budżetu mniej środków. Wyliczyliśmy to z pewnym dodatkiem przewidzianym do rozdysponowania do roku 2023, czyli do wyborów parlamentarnych. To czas, w którym rząd będzie miał realny wpływ na budżet. Rzeczywiście, ten dodatek może nie pokrywać w pełni inflacji, ale jest to na pewno zadośćuczynienie ewentualnego zmniejszenia budżetu samorządów - wyjaśnia poseł.

Pieniądze z Polskiego Ładu na inwestycje w gminach powiatu
Pieniądze z Polskiego Ładu na inwestycje w gminach powiatu · fot. pless.pl


- Przy kampanii wyborczej jeden z polityków czołowych powiedział: pieniędzy nie ma i nie będzie. Chodziło o program 500+. Okazało się, że zwiększyliśmy ten program właściwie do granic możliwości, bo wcześniej pieniądze były tylko na dziecko drugie i kolejne. A pieniądze są, tak samo przy Polskim Ładzie wiem, że samorządy nie zostaną pokrzywdzone. Zaczęliśmy od tego, żeby mieszkańcy mieli największe korzyści dla siebie. Są zagrożenia - zawsze są przy każdych zmianach, ale często to są tylko nasze obawy, bo człowiek ma taką naturę, że boi się zmian, boi się tego co nowe. Śmiało mogę powiedzieć, że Polski Ład daje nam bardzo duże szanse, duże inwestycje dla gmin, bo jeśli gmina płaci tylko 5 procent tych inwestycji, to może śmiało ubiegać się o środki. Dzisiejsze spotkanie wskazuje na to, jak wielu wójtów wyczekiwało na taki program, w którym dostaną bardzo duże środki. Weźmy przykład Kobióra, który ma zaledwie 20-milionowy budżet, a dostaje 10 milionów dotacji. Tam by nigdy nie powstało nowe przedszkole, które obecnie jest w starym budynku, którego rozbudowywanie jest tylko chwilowym zaspokojeniem potrzeb. Teraz możemy mówić o nowym budynku wielofunkcyjnym, spełniającym wszystkie potrzeby - wyjaśnia Grzegorz Gaża.

- Przy kolejnych wyborach parlamentarnych Polacy zdecydują, czy projekt Polski Ład się sprawdzi - dodał pszczyński poseł.

Gmina Pszczyna zbuduje przedszkola w sołectwach Czarków i Studzienice, poprawi oświetlenie drógGminę Pszczyna podczas spotkania reprezentował zastępca burmistrza Piotr Sidzina, który zabrał głos w sprawie przyznania środków na inwestycje:

- Otrzymaliśmy blisko 10 milionów złotych. Środki te pozwolą dofinansować realizację dwóch bardzo istotnych projektów. Pierwszy z nich dotyczy budowy dwóch całkowicie nowych przedszkoli w Studzienicach i Czarkowie. Realizacja tego zadania zwiększy ofertę opieki i edukacji najmłodszych mieszkańców gminy - mówi Piotr Sidzina.

Pieniądze z Polskiego Ładu na inwestycje w gminach powiatu
Pieniądze z Polskiego Ładu na inwestycje w regionie i gminach powiatu pszczyńskiego · fot. pless.pl


Drugie z zadań, na które gmina otrzymała 1,44 miliona złotych, to poprawa efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego w gminie Pszczyna obejmującą modernizację oświetlenia. Zastępca burmistrza komentuje:

- Kilka lat temu w gminie Pszczyna rozpoczęliśmy wymianę ulicznego oświetlenia na lampy LED. Przynosi to wymierne korzyści finansowe, a pośrednio również wpływa na ekologię. Zwiększa także - co najważniejsze - bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców. Dodatkowe środki z pewnością pozwolą przyspieszyć realizację inwestycji - zaznacza P. Sidzina.

Pośród złożonych do rządowego programu Polski Ład propozycji znalazł się także wniosek dotyczący budowy kanalizacji w sołectwie Piasek, który jednak nie znalazł źródła finansowania.

- Temat rozbudowy kanalizacji i jej finansowania był przedmiotem spotkania w lipcu, kiedy rozmawialiśmy wspólnie z posłem Grzegorzem Gażą, burmistrzem Dariuszem Skrobolem, skarbnikiem gminy Arturem Krawczykiem oraz radnymi. Choć ta inwestycja nie znalazła finansowania w programie Polski ład, to pozostaje ona w grupie najważniejszych zadań, które przed nami stoją. Na pewno nadal będziemy poszukiwać środków, które pozwolą nam tę inwestycję realizować - zapowiada zastępca burmistrza.

Powiat: 6,6 mln zł na modernizację basenu w "Rolniczoku"Powiat Pszczyński otrzyma 6 mln 660 tys. zł dofinansowania w ramach pierwszej edycji programu Rządowy Fundusz Polski Ład na modernizację budynku basenu przy Powiatowym Zespole Szkół 2 w Pszczynie.

- Widzimy potrzebę kompleksowego remontu basenu. Jak do tej pory pozyskaliśmy niemal 3 mln zł z funduszy unijnych na termomodernizację budynku, jednak nie mieliśmy możliwości sfinansowania remontu wewnątrz. Teraz będziemy się starali te dwa projekty połączyć - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Pieniądze z Polskiego Ładu na inwestycje w gminach powiatu
Pieniądze z Polskiego Ładu na inwestycje w gminach powiatu · fot. pless.pl


Pozostałe wnioski złożone przez Powiat Pszczyński, które nie otrzymały wsparcia, dotyczyły rozbudowy dróg powiatowych w miejscowości Miedźna i Frydek na odcinku od skrzyżowania z ul. Bieruńską do skrzyżowania z ul. Górnośląską za 18,2 mln zł oraz przebudowy ul. Zebrzydowickiej w Pielgrzymowicach za 5 mln zł.

- W ramach Funduszu Polski Ład nie mogliśmy wnioskować o środki na szpital, a na tym najbardziej nam zależy. Czekamy na rządowe programy poświęcone ochronie zdrowia, bo pszczyński szpital ma ogromne potrzeby - podkreśla starosta.

Wiadomo, że przed samorządowcami jeszcze w tym roku drugi nabór wniosków o finansowanie inwestycji z Polskiego Ładu.

Przypomnijmy, że o propozycjach projektów, na które miały być składane wnioski o finansowanie z Polskiego Ładu pisaliśmy niedawno w artykule Radni zaproponowali na co wziąć dofinansowanie z Polskiego Ładu.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.