pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Gorące tematy

  • 21 października 2021
  • 25 października 2021
  • wyświetleń: 15476

Fuszerka na rynku? Trzeba będzie jeszcze raz położyć kostkę brukową

Ekspertyza, którą zlecił Urząd Miejski w Pszczynie, nie pozostawia złudzeń. Brukowane drogi wokół płyty rynku oraz ulica Wojska Polskiego zostały źle zaprojektowane i nieprawidłowo wykonane. Teraz urzędnicy szukają firmy, która opracuje projekt budowlany dla naprawy ul. Rynek i ul. Wojska Polskiego.

Przebudowa rynku w Pszczynie - 05.11.2018
Przebudowa rynku w Pszczynie - 05.11.2018 · fot. pless.pl


Przypominamy, że niespełna trzy lata temu przebudowano drogi wokół płyty rynku, a także ulicę Wojska Polskiego. Był to ostatni z etapów kompleksowego remontu zabytkowego rynku w Pszczynie, który rozpoczął się w 2015 roku.

Na inwestycję Urząd Miejski przeznaczył wówczas 2.076.324,68 zł.

Kilkanaście miesięcy od wykonania robót zaczęły wychodzić pierwsze usterki. Stwierdzono rozszczelnienie fug oraz przemieszczenia w planie i profilu. W połowie 2021 roku zlecono opracowanie ekspertyzy mającej na celu ustalenie przyczyn powstałej deformacji nawierzchni.

Przebudowa rynku w Pszczynie - 05.11.2018
Przebudowa rynku w Pszczynie - 05.11.2018 · fot. pless.pl


W dniach 24-25 czerwca br. wykonano 10 otworów badawczych na ul. Rynek i ul. Wojska Polskiego. Na poszczególnych warstwach konstrukcyjnych nawierzchni przeprowadzono badania nośności, a także pobrano próbki kruszyw i gruntów z wybranych warstw do badań laboratoryjnych.

- W świetle przeprowadzonych analiz podstawową przyczyną destrukcji nawierzchni jest jej niedowymiarowanie zarówno przez Projektanta jak i Wykonawcę oraz zatrzymanie wody w strukturze warstwy podbudowy powodujące rozluźnianie struktury, wywołujące niestabilność konstrukcji - rozszczelnienie i przemieszczenia kostki brukowej - czytamy we wnioskach ekspertyzy, którą przygotował dr inż. Krzysztof Chlipalski.

Rzeczoznawca sugeruje przebrukowanie ulic z recyklingiem podbudowy i warstwy mrozoochronnej w technologii ulepszenia cementem na łączną głębokość 45 cm lub wymianę konstrukcji uwzględniającą wprowadzenie warstwy odsączającej.

- Ze względu na konieczność wykonania prac naprawczych Urząd Miejski zwrócił się do autora projektu o przygotowanie projektu naprawczego. Pomimo długich rozmów, w ostatniej chwili projektant odmówił wykonania takiej dokumentacji. Wobec powyższego gmina postanowiła o wystosowaniu zaproszenia do składania ofert na opracowanie dokumentacji projektowej dla naprawy ul. Rynek i ul. Wojska Polskiego w Pszczynie. Firma, która wykonywała pierwotnie projekt, została o tym poinformowana oraz o tym, że w celu zwrotu poniesionych kosztów nowej dokumentacji projektowej gmina będzie dochodziła odszkodowania - informuje Oskar Piecuch, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

ab / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.