pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Gorące tematy

  • 16 października 2021
  • 18 października 2021
  • wyświetleń: 12581

Nowoczesny dom inspirowany dawnymi pszczyńskimi domami

Pracownia architektoniczna SENSE Group z Pszczyny została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie architektonicznym na projekt domu dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa śląskiego za koncepcję domu inspirowanego dawnym budownictwem ziemi pszczyńskiej.

[WIZUALIZACJA] Dom inspirowany dawnymi pszczyńskimi domami · fot. Sense Group


- Naszą inspiracją był sposób wznoszenia dawnych domów na terenie ziemi pszczyńskiej tj. materiał na budowę domu pozyskiwano z ziemi, gdzie w przyszłości miał on stanąć. W projekcie jako główny budulec zastosowano kostki słomy z okolicznych pól. To rozwiązanie, znacznie ograniczy zużycie energii potrzebnej do wybudowania domu, ponadto jest to rozwiązanie ekonomiczne, gdyż kostki słomy są tanie i łatwo dostępne - piszą projektanci z SENSE Group.

- Budynki w rejonie Pszczyny charakteryzował prosty detal, sprowadzony do malowania wapnem prostokątnych białych pól wokół okien i drzwi. Dodatkowo, często spotykanym elementem były "Wysiadki", czyli półkoliste wnęki wejściowe, które posiadały dwie ławeczki na przeciw siebie nazywane "baba i chłop", było to miejsce spotkań domowników. Ten charakterystyczny detal architektoniczny w naturalny sposób tworzył więź i relacje między ludźmi - opisują.

W galerii zamieszczonej w artykule prezentujemy wizualizację i projekt domu.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.