pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Gorące tematy

  • 24 października 2021
  • 25 października 2021
  • wyświetleń: 4560

[Historyczne ciekawostki] Dawniej w kamienicy Frykówka...

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Frykówka" podaj

Kamienica na rogu Rynku i ulicy Ratuszowej zwana "Frykówką" została wybudowana po wielkim pożarze Pszczyny w 1748 roku. W jakim celu zaglądali do niej mieszkańcy Pszczyny przez lata?

frykówka
Frykówka


Barokowy budynek wyróżnia się na tle pozostałych kamienic na Rynku, zwłaszcza kolumnami i pilastrami. Nieruchomość często zmieniała właścicieli, którzy reprezentowali różne zawody. W II połowie XVIII wieku należała np. do pisarza piwnicy zamkowej i faktora soli. Następnie odkupił ją na początku XIX wieku lekarz uzdrowiska w Czarkowie i osobisty medyk księcia Fryderyka Anhalta-Köthen. Jednym z mieszkańców był prawnik z honorowym obywatelstwem Pszczyny za 40-lecie pracy na rzecz tutejszej społeczności.

Początki działalności gastronomicznej we Frykówce sięgają połowy XIX wieku, kiedy otwarto tutaj winiarnię. Od końca XIX wieku właścicielami byli kupcy towarów kolonialnych. Ostatni z nich - Richard Fricke był oberżystą, który prowadził tu restaurację i winiarnię. W pszczyńskiej gazecie reklamował delikatesowe towary - m.in. brunszwicką kiełbasę, ser ementalski, brazylijskie orzechy, marokańskie daktyle i figi, jadalne kasztany, węgorze i łososie, szeroki wybór wykwintnych alkoholi.

Po śmieci Frickego w 1921 roku działalność prowadzoną przez niego kontynuowała żona Gertruda. W latach międzywojennych prowadziła lokal gastronomiczny II kategorii, który mógł być otwarty do godziny 22.00, a po uzyskaniu socjalnego pozwolenia władz, goście mogli być przyjmowani do godziny 24.00. Nadal też mieścił się w kamienicy sklep z towarami spożywczymi, alkoholem i tytoniem.

Cafe u Telemanna,Restauracja Frykówka,Catering Przybyła,Delikatesy & Spirytualia Książęce


Po zakończeniu wojny przez pewien czas we Frykówce działała stołówka miejska. W latach pięćdziesiątych swoją siedzibę miały tu Związek Młodzieży Polskiej, Związek Harcerstwa Polskiego, a od roku 1970 do 2000 działał pszczyński oddział PTTK.

Dobrze znana mieszkańcom Restauracja "Frykówka" funkcjonowała na parterze kamienicy od listopada 2001 roku. Po raz ostatni gotowała dla gości 15 listopada 2020 roku. 20 lat później przyszedł czas na otwarcie w tym miejscu Restauracji Międzywojennej, o której więcej piszemy w artykule Międzywojenna - niebawem otwarcie nowej restauracji na rynku.

Artykuł powstał na bazie noty historycznej Małgorzaty Tomczykiewicz zamieszczonej w książce "Pszczyna wczoraj i dzisiaj" (wydawnictwo Muzeum Zamkowego w Pszczynie).

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Frykówka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Frykówka" podaj