Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 30 września 2020
  • 4 października 2020
  • wyświetleń: 13260

[WIDEO] W gminie Pszczyna zostanie wdrożona gospodarka wodorowa

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

W środę w Pszczynie zainaugurowano cykl Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Podczas wydarzenia Think Eco Forum, w obecności parlamentarzystów, samorządowców i przedsiębiorców, podpisano umowę, która na przestrzeni kolejnych lat może całkowicie odmienić naszą gminę i sprawić, że stanie się regionem zeroemisyjnym. Jak system gospodarki wodorowej działa w praktyce? Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.Podczas forum burmistrz Dariusz Skrobol podpisał intencyjną umowę ze spółką SBB Energy SA, spółką Veolia Energia Polska SA oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, w zakresie technologii wodorowych oraz opracowania koncepcji technologicznej obejmującej produkcję, magazynowanie i utylizację wodoru, który może zostać wykorzystany między innymi na potrzeby ciepłownictwa systemowego.

- Dzisiaj Pszczyna poczyniła kolejny duży krok w stronę gminy zeroemisyjnej. Realizacja projektu pozwoli: zredukować smog, uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu i gazu, stworzyć nowe możliwości dla innowacyjnego i ekologicznego przemysłu. Dodatkowo wodór będzie stopniowo wprowadzany jako paliwo w transporcie publicznym - zapowiada burmistrz Dariusz Skrobol. - Unikatowy w skali kraju projekt, który opiera się na wodorze, to idealne rozwiązanie dla Pszczyny, dlatego bardzo cieszę się, że będziemy liderem w nowych rozwiązaniach technologicznych czystego powietrza.

Prawie całe przedsięwzięcie będzie sfinansowane ze środków, które Unia Europejska zarezerwowała na tego typu projekty.

Think Eco Forum w Muzeum Zamkowym w Pszczynie - 30.09.2020 · fot. UM Pszczyna


Ambitny projekt już w trakcie konferencji spotkał się z olbrzymim uznaniem i wieloma pochwałami. Wpisuje się on w strategię, o której podczas konferencji w Muzeum Zamkowym w Pszczynie mówił także marszałek Jakub Chełstowski. - Zakładamy, że w przeciągu 10 lat Śląsk przejdzie zmianę. Są środki z Unii Europejskiej, z komisji, z tego, co wynegocjował Rząd premiera Mateusza Morawieckiego, parlamentarzyści i europarlamentarzyści. Za to bardzo dziękuję - mówił w Sali Lustrzanej marszałek województwa, dodając, że w śląskim są oczekiwania, by utworzyły się tu przemysł i technologie oparte na zeroemisyjności.

Think Eco Forum w Muzeum Zamkowym w Pszczynie - 30.09.2020
Think Eco Forum w Muzeum Zamkowym w Pszczynie - 30.09.2020 · fot. UM Pszczyna


- Wszyscy chcemy żyć w szczęściu i zdrowiu, a żeby szczęście i zdrowie nie były sprzeczne z tym, co na co dzień robimy, takie działania jakie wykonujemy dzisiaj są koniecznością i są czymś, do czego jesteśmy zobowiązani nie tylko wobec siebie, naszego zdrowia, ale przede wszystkich względem zdrowia i przyszłości kolejnych pokoleń - powiedział z kolei Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, która była gospodarzem środowego forum.

Podczas konferencji głos zabrali: poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski, Kazimierz Karolczak - przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wieloletni parlamentarzysta i wiceprezes Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka - Janusz Steinhoff, a także wielu innych gości reprezentujących społeczność parlamentarną, samorządową i biznesową.

O zaangażowaniu Pszczyny w liczne programy ekologiczne sporo mówiono już blisko dwa tygodnie temu, gdy nasze miasto odwiedził Minister Klimatu Michał Kurtyka oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W środę podczas Think Eco Forum o bardzo dużej aktywności naszej gminy i samorządu w tej kwestii powiedział także prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek. - Mimo tego, że Pszczyna w rankingach zanieczyszczenia powietrza znajduje się na czele, to gdyby zrobić ranking gmin najbardziej aktywnych w zakresie walki ze smogiem, to również Pszczyna by się na czele takiej listy znalazła, bo widzimy i obserwujemy, jak często i chętnie korzysta z naszych środków na realizację programów dotyczących niskiej emisji.

W powyższym materiale wideo na temat przedsięwzięć oraz wykorzystywanych metod, których celem jest zaopatrzenie mieszkańców w ciepło, redukcja smogu, uniezależnienie od zewnętrznych dostawców mediów oraz krok w stronę ekologicznej komunikacji gminnej wypowiadają się: Ziemowit Słomczyński (prezes zarządu SBB Energy S.A.), Marek Mrówczyński (prezes zarządu Instalmedia SP. z o.o.), Łukasz Lelek (kierownik ds. rozwoju SBB Energy S.A.), dyrektor ds. sprzedaży Siemens Energy Sp. z o.o., dr hab. inż. Grzegorz Przybyła i dr hab. inż Wojciech Adamczyk (przedstawiciele Politechniki Śląskiej), dr hab. inż. Magdalena Wdowin (profesor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN), Tomasz Zjawiony (prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach), a także starosta pszczyński Barbara Bandoła oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Prawie całe przedsięwzięcie ma zostać sfinansowane ze środków, które Unia Europejska zarezerwowała na tego typu projekty.

Zapis transmisji z forumLoading...

BM, ar / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.