Gorące tematy

  • 2 sierpnia 2020
  • 3 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 10220

W dwa lata pomoc w szpitalu otrzymało kilkadziesiąt tysięcy osób

1 sierpnia minęły dwa lata od uratowania Szpitala Powiatowego w Pszczynie. W tym czasie powiatowa placówka została wyposażona w nowoczesny sprzęt, przeszła podstawowe remonty i ciągle jest modernizowana, rozwinęła także działalność o usługi, których początkowo nie zakontraktowano. Szpital pełen pacjentów na 2. rocznicę działalności to dowód na to, że pacjenci odzyskali zaufanie do placówki.

pszczyna,pless,lovepless,wiosna,góry,beskidy,beskidslaski,szpitalwpszczynie,szpitalpszczyna,paleja
Szpital powiatowy w Pszczynie · fot. pless.pl


Starosta pszczyński, Barbara Bandoła, członek Zarządu Powiatu, Grzegorz Nogły oraz sekretarz powiatu, Szymon Sekta złożyli symboliczne podziękowania za pracę przy ratowaniu szpitala oraz za dwuletnie ogromne starania całej załogi Szpitala Powiatowego w Pszczynie, które wpłynęły na rozwój placówki. Podziękowania odebrali naczelny lekarz, Grzegorz Kielan, położna oddziałowa z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, Ewa Łach oraz prezes spółki prowadzącej szpital - Centrum Przedsiębiorczości CP Sp. z. o.o., Janusz Kasza.

- Dziękuję dyrektorowi Marcinowi Leśniewskiemu, prezesowi Januszowi Kaszy i całej załodze - zarówno kadrze medycznej, jak i niemedycznej za ciężką, pełną poświęcenia pracę. Podziękowania kieruję także do ówczesnego starosty, Pawła Sadzy, który stał na czele zespołu ratującego szpital. Poruszenie, które udało się wtedy zorganizować w środowisku jest nie do powtórzenia, a efekty codziennej pracy są bezsprzecznie widoczne. Zwłaszcza teraz, kiedy zmagamy się z pandemią, a część szpitali zostało przekształconych w zakaźne, trudno nawet wyobrazić sobie, co działoby się z mieszkańcami naszego powiatu, gdyby nie było tego szpitala. Jako Zarząd Powiatu nadal będziemy robić wszystko, by szpital nie tylko utrzymać, ale i rozwijać - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

2 lata od uratowania Szpitala Powiatowego w Pszczynie · fot. Powiat


Szpital zaopiekował się kilkudziesięcioma tysiącami pacjentówNajlepszą wizytówką placówki jest pełen szpital. - Na drugą rocznicę mamy komplet pacjentów. Ten szpital został uratowany, działa i rozwija się dzięki całej załodze, to niemal 400 osób, które przyczyniły się do tego, że mieszkańcy mają się gdzie leczyć - mówił Janusz Kasza, prezes spółki prowadzącej szpital.

W ciągu tych dwóch lat, odkąd szpital prowadzony jest przez powiatową spółkę, hospitalizowanych było 15 587 pacjentów. Na izbie przyjęć udzielono pomocy 29 697 osobom (w tym 19 915 porad). Na świat w pszczyńskim szpitalu przyszło 1 837 noworodków.

W pierwszej połowie 2019 roku szpital uzyskał kontrakt NFZ na badania endoskopowe - do tej pory wykonano 571 takich badań, w czerwcu 2019 r. zaczęto realizować kontrakt na poradnie: chirurgiczną i ortopedyczną, gdzie pomocy udzielono łącznie 7 851 osobom. W tym samym czasie ruszył finansowany przez NFZ Zakład Rehabilitacji, a do chwili obecnej wykonano 1042 cykle rehabilitacji. W Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym obłożenie jest stuprocentowe. Końcem 2019 roku uzyskano kontrakt na tomografię komputerową - osobom ze skierowaniami wykonano ponad 600 takich badań.

- Statystycznie, niemal co drugi mieszkaniec powiatu pszczyńskiego uzyskał pomoc w naszym szpitalu w ciągu jego pierwszych dwóch lat istnienia. W liczbach bezwzględnych, opisujących skrajne momenty życia pszczynian, to prawie dwa tysiące narodzin, ponad pół tysiąca śmierci. Nade wszystko to dwadzieścia cztery miesiące mozolnej i pełnej oddania pracy ponad czterystu szpitalników służących każdemu cierpiącemu człowiekowi - mówi dr n. med. Marcin Leśniewski, dyrektor pszczyńskiego szpitala.

Powiat przeznaczył niemal 13 mln zł na pomoc dla szpitalaStarosta Barbara Bandoła podkreśla, że od momentu rozpoczęcia walki o odzyskanie szpitala powiat pszczyński przeznaczył niemal 13 mln zł na uruchomienie placówki, remonty budynku, zakupy sprzętu i dopłaty do bieżącej działalności. Najwięcej pochłonęły właśnie dopłaty do bieżącej działalności, na którą nie wystarczają środki przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Powiat zrealizował także szereg remontów i inwestycji: wymienił dwie windy i naprawił dwie kolejne, zakupił potrzebny sprzęt, wyremontował część sal, korytarzy i sanitariatów oraz opracował kompleksową dokumentację inwetaryzacyjną i projektową. Aktualnie ogłoszone zostało postępowanie przetargowe na przebudowę budynku szpitala, w tym w zakresie dostosowania do wymagań ochrony przeciwpożarowej wraz z instalacjami.

Spółka prowadząca szpital pozyskała ponad 1,2 mln zł na realizację projektu Pszczyński Dzienny Dom Opieki Medycznej. W czerwcu br. powiat pozyskał ponad 600 tys. zł na zakup sprzętu na blok operacyjny i porodowy. - Ważna jest dla nas pomoc gmin. Choć do tej pory nie udało się przekonać samorządowców do utworzenia samorządowej spółki, gminy wspierają szpital środkami na zakup sprzętu. W ubiegłym roku wsparcie wyniosło 740 tys. zł, dzięki czemu zakupiliśmy m.in., aparat rentgenowski śródoperacyjny z ramieniem C, wyposażenie pracowni endoskopii i defibrylator. W tym roku do tej pory otrzymaliśmy 450 tys. zł na zakup respiratorów oraz agregatu prądotwórczego - mówi Barbara Bandoła.

Od momentu podjęcia starań o odzyskanie kontraktu, zakupiono dla szpitala sprzęt o wartości kilku mln zł - kardiomonitory, ultrasonografy, respiratory, defibrylatory, aparaty USG, artroskopy, stoły operacyjne. Do szpitala płynie też pomoc od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która przekazała inkubator, łóżka do intensywnej terapii, pompy infuzyjne, bilirubinometr, lampę do fototerapii oraz dwa kardiomonitory.

Powiat nawiązał współpracę z organizacjami z partnerskiego powiatu Anhalt-Bitterfeld, które kilkukrotnie przekazały dostawy sprzętu i wyposażenia - łóżek, wózków inwalidzkich, chodzików czy materaców przeciwodleżynowych. Także mieszkańcy powiatu pszczyńskiego nie pozostali obojętni na potrzeby szpitala - podczas akcji społecznych przekazali kilkadziesiąt tysięcy zł, dzięki którym został zakupiony sprzęt dla placówki.

Ogromne wsparcie od ludzi dobrej woli - firm, osób prywatnych, organizacji i stowarzyszeń płynęło i płynie nadal w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.

Czas zmian w służbie zdrowiaDyrektor Marcin Leśniewski podkreśla, że czeka nas czas zmian w publicznym systemie ochrony zdrowia. - To będą najpewniej zmiany, które pogrzebią niejedną placówkę. Cokolwiek się nie wydarzy, najważniejszym pozostanie posiadanie wykwalifikowanej kadry, jako zasadniczego argumentu za przetrwaniem szpitala - mówi dyrektor.

- Moja koncepcja utworzenia z pszczyńskiego szpitala placówki będącej klinicznym zapleczem planowanej uczelni medycznej wpisuje się w szereg naszych działań mających na celu utrzymanie i pozyskanie lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników, fizjoterapeutów, diagnostów, techników, opiekunów, którzy mogliby służyć pacjentom naszego szpitala i okolicznych przychodni przez wiele lat. Stabilizacja finansowa i formalna spółki szpitalnej, poprzez poszerzenie grupy właścicielskiej o wszystkie samorządy, których mieszkańcy są naszymi pacjentami, jest podstawą istnienia i rozwoju placówki. Słowem albo powstanie Samorządowy Szpital Kliniczny JOANNITAS w Pszczynie, albo w kolejnych latach będziemy musieli się leczyć w innych miastach - podkreśla Marcin Leśniewski.

Ciężka batalia o uratowanie placówkiPrzypomnijmy, że w marcu 2018 roku Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że od 30 czerwca odbiera kontrakt na leczenie pacjentów operatorowi szpitala w Pszczynie, a pieniądze rozdzieli na okoliczne placówki. Wtedy Paweł Sadza, ówczesny starosta pszczyński powołał zespół, którego zadaniem było uzyskanie kontraktu i uratowanie szpitala. Koordynatorem działań w sferze medycznej został dr n. med. Marcin Leśniewski.

W odzyskanie szpitala zaangażowali się pracownicy placówki, którzy pomimo ofert pracy z innych miejsc, czekali na jego ponowne uruchomienie. W szpitalu prowadzone były prace remontowe, dostosowywano pomieszczenia do wymogów NFZ, kupowano sprzęt i przygotowywano się do kontroli. Oferta złożona przez powiatową spółkę w konkursie została odrzucona, jednak w połowie lipca NFZ ogłosił rokowania i to w tej formule powiatowa spółka od 1 sierpnia 2018 r. otrzymała kontrakt na leczenie szpitalne w powiecie pszczyńskim. Uzyskanie kontraktu było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu załogi szpitala, rodzin pracowników, wolontariuszy i lokalnych firm.

ups / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj