pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 27 marca 2020
  • 10 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 11944

Radni: potrzeba środków ochronnych dla medyków. Odpowiedź gminy

Stacja pogotowia ratunkowego oraz pszczyński szpital potrzebują pomocy. Brakuje środków ochrony osobistej dla personelu. W interpelacji apelują o to radni Rady Miejskiej.

Radni Rady Miejskiej, Łukasz Tetla, Jacek Kubis i Barbara Psik złożyli 26 marca interpelację w sprawie udzielenia materialnej i finansowej pomocy personelowi medycznemu i ratunkowemu. Jak argumentują, z uwagi na pogłębiający się stan zagrożenia epidemicznego, służba medyczna potrzebuje naszej pomocy w zakresie finansowym i materiałowym. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się dramatycznej sytuacji placówek medycznych. Na terenie naszej gminy działa Szpital Powiatowy, a także jednostka Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. Jednostki te od początku działań związanych z zagrożeniem cierpią na deficyt podstawowych środków ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego oraz ratowników medycznych.

Samorządowcy zwracają się z prośbą do burmistrza o rozważenie propozycji pomocy dla tych jednostek w następujących sposób: środki pieniężne uprzednio wpisane do budżetu gminy na wykonanie działalności kulturalnej i artystycznej na terenie naszej gminy, a niewykorzystane z powodu odwołania imprez masowych mogą posłużyć do zakupu środków ochrony osobistej dla pracowników służby zdrowia: maseczki chirurgiczne z filtrami FFP2 i FFP3, przyłbice medyczne, gogle medyczne, kombinezony ochronne oraz rękawiczki nitrylowe.

Autorzy interpelacji mają świadomość, że materiały ochronne są obecnie mocno ograniczone oraz ich cena wielokrotnie wyższa niż przed wybuchem epidemii. Jednak, jak argumentują, nie możemy pozwolić na to, by ludzie chroniący nasze zdrowie i życie sami je stracili na skutek braków odpowiedniego zabezpieczenia.

Jeśli możliwości finansowe pozwolą, radni proszą o rozważenie zwiększenia środków pieniężnych w budżecie na pomoc społeczną dla osób, które ucierpią przez skutki epidemii, w tym lokalnych przedsiębiorców i pracowników, którzy stracą pracę i utracą dochody z działalności. Samorządowcy zapowiedzieli, że w najbliższych dniach złożą propozycję ochrony i pomocy osobom pokrzywdzonym.

Wiceburmistrz Barbara Sopot-Zembok w odpowiedzi na interpelację zapewniła, że Urząd Miejski rozpoczął intensywne prace nad przygotowaniem oferty pomocowej dla przedsiębiorców działających na terenie gminy, a także dla Szpitala Powiatowego oraz Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. Jak zapewnia Urząd, na bieżąco analizowana jest możliwość pomocy samorządu pod kątem faktycznego wsparcia osób prowadzących działalność gospodarczą oraz placówek medycznych, a jej kroki będą adekwatne do możliwości finansowych oraz prawnych gminy. Na razie, w odpowiedzi na zapotrzebowanie, 3 kwietnia gmina przekazała pszczyńskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego pierwszą partię jednorazowych maseczek. Mają być przekazane kolejne.

Zastępca burmistrza zapowiedziała, że na najbliższą sesję Rady Miejskiej planowane jest przygotowanie form pomocy, które będą dostosowane do zapisów Rządowego Pakietu Tarczy Antykryzysowej. Rozważana jest pomoc w wielu obszarach, w tym w formie zwolnienia z części opłat i podatków, ich obniżenia lub odroczenia, odstąpienia od pobierania czynszu lub innych należności cywilno-prawnych, a także utrzymania dotacji dla żłobków.

Stan epidemiczny i sytuacja w kraju oraz gminie Pszczyna spowodowały podjęcie decyzji o ograniczeniu wydatków związanych m.in. z organizacją imprez zewnętrznych. Najbliższa duża impreza, którą planowało miasto, czyli Daisy Days, została odwołana. Również mniejsze imprezy nie odbędą się. Środki, które były przeznaczone na ich organizację zostaną przeznaczone na walkę z koronawirusem.

Obecnie służby finansowe urzędu ustalają szacunkową wysokość dochodów, które utraci gmina Pszczyna wskutek epidemii oraz rodzaje inwestycji i kosztów, które mogą zostać przesunięte na kolejne lata. Już w miesiącu kwietniu urząd zanotował radykalny spadek dochodów w budżecie.

- Mamy pełną świadomość, że służba medyczna jest na pierwszej linii frontu, gdyż osoby te mają bezpośredni kontakt z zarażonymi. To tutaj w pierwszej kolejności musi trafiać niezbędny sprzęt ochronny. Jesteśmy otwarci na pomoc zarówno Szpitalowi Powiatowemu w Pszczynie, jak również Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego - pisze w odpowiedzi na interpelację Barbara Sopot-Zembok.

ar / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.