Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 18 lutego 2020
  • 23 lutego 2020
  • wyświetleń: 12190

[ZDJĘCIA] Apele czytelników: coraz więcej dzikich wysypisk w powiecie

W styczniu pisaliśmy o zaśmieconym brzegu zbiornika Łąka w Porębie oraz śmieciach w okolicach goczałkowickiego ronda. To nie jedyne miejsca w powiecie pszczyńskim, gdzie mieszkańcy urządzają nielegalne wysypiska. Wciąż napływają do nas zdjęcia i listy czytelników, którzy zwracają uwagę na nieustający problem. Z kim można się kontaktować, gdy podczas spaceru natkniemy się na sterty śmieci?

Goczałkowice-ZdrójJeden z czytelników wskazuje na zaśmiecone miejsca w goczałkowickim uzdrowisku.

Dzikie wysypisko w goczałkowickim uzdrowisku - 02.2020 · fot. nadesłane przez czytelnika


- Często spacerujemy wyznaczoną ścieżką trekkingową w Goczałkowicach. Przechodzimy od mostu kolejowego, przez wszystkie stawy, aż pod zaporę i z powrotem do WakeParku przy stawie Maciek. To 10 km pięknej trasy wśród przyrody. Niestety, jeśli chodzi o śmieci, to w tej miejscowości uzdrowiskowej jest coraz gorzej. Coraz więcej śmieci zalega na poboczach, w rowach, na łąkach. Czy ktoś jest w stanie coś z tym zrobić? Gdzie to zgłosić? Trzy tygodnie temu pisałem do Urzędu Gminy Goczałkowice o śmieciach w reklamówkach przy stawie Maciek. Nie dostałem odpowiedzi. Po trzech tygodniach pojechałem tam z żoną, reklamówki były nadal. Posprzątaliśmy to. Zauważyliśmy też, że koło mostu kolejowego powstało nowe dzikie wysypisko. Porażające... - pisze pan Łukasz.

JankowiceKolejne, tym razem dużo większych rozmiarów dzikie wysypisko śmieci i gruzu "funkcjonuje" w dorzeczu Dokawy przy ul. Żubrów w Jankowicach.

Dzikie wysypisko śmieci i gruzu w przy dorzeczu Dokawy w Jankowicach - 02.2020 · fot. nadesłane przez czytelnika


W tej sprawie napisała do nas pani Aleksandra. Jak informuje czytelniczka, w dorzeczu Dokawy przy ul. Żubrów znajduje się wysypisko gruzu, ziemi i śmieci. Można tam znaleźć: plastik, opakowania po farbach, odpady budowlane oraz kable. Od dłuższego czasu w podane miejsce ktoś wywozi śmieci i różnego rodzaju gruz pobudowlany wymieszany z ziemią.

- Dziwi fakt, że ani przedstawiciele samorządu, ani mieszkańcy nie reagują na takie zanieczyszczanie terenu, szczególnie w czasach, kiedy walczymy ze smogiem oraz staramy się segregować śmieci. Obawiam się, że zalegające odpady mogą zagrażać środowisku. Ponadto narastająca warstwa gruzu z ziemią może stworzyć podniesienie terenu uniemożliwiające w przyszłości rozlewanie się rzeki Dokawa po przyległym polderze. Nadmienię, że nie jest to jedyne miejsce składowania ziemi, gruzu i śmieci w pobliżu rzeki Dokawa. Kilkadziesiąt metrów od wyżej opisanego miejsca, również przy Dokawie jakiś czas temu ktoś nawiózł tony ziemi z gruzem, przez co powstał spory wyniesiony teren. Jeśli nikt nie zareaguje, to być może w przyszłości cały polder Dokawy zostanie zasypany. Mam nadzieję, że poruszenie problemu na łamach portalu pomoże choć trochę w uświadomieniu lokalnej społeczności w temacie konieczności ochrony i tak już zdegradowanego środowiska, a władze samorządowe zmusi do podjęcia odpowiednich działań na rzecz niedopuszczania do takiego "biobarbarzyństwa" - pisze pani Aleksandra.

Jak podaje nasza czytelniczka, sprawa została przez nią zgłoszona do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Pani Aleksandra rozmawiała w tej sprawie także z sołtysami Jankowic i Studzienic. Sołtys Studzienic zobowiązała się do przekazania sprawy do straży miejskiej.

FrydekKolejnym zaśmieconym miejscem odnalezionym w tym miesiącu przez czytelnika jest las we Frydku przy ul. Janygowiec.

- Dzisiaj z żoną i córką poszliśmy na spacer po lesie. To, co zobaczyliśmy przerosło nas wszystkich. Ludzie, płacimy tyle pieniędzy za wywóz śmieci... Dlaczego je wyrzucacie do lasu? To jest koszmar!- pisze czytelnik.

Zaśmiecony las we Frydku przy ul. Janygowiec - 02.2020 · fot. nadesłane przez czytelnika


Co możemy zrobić, gdy zauważymy podczas spaceru dzikie wysypisko?

Zgłoszenie należy kierować do
  • straży miejskiej,
  • policji (dzielnicowego)
  • urzędu gminy (jeśli jest to teren gminny)

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.