Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 16 października 2019
  • 24 października 2019
  • wyświetleń: 28388

[ZDJĘCIA] W listopadzie zostanie uruchomione centrum przesiadkowe!

Trwa procedura odbiorowa centrum przesiadkowego wraz z niezbędną infrastruktura towarzyszącą w Pszczynie. Do końca października wykonawca powinien przekazać obiekty wraz z pozwoleniem na użytkowanie. To oznacza, że już za kilka tygodni mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z nowoczesnego centrum przesiadkowego, którego budowa trwała od czerwca ubiegłego roku przy dworcu kolejowym w Pszczynie.

Zintegrowane Centrum Przesiadkowe nocą - 22.10.2019 · fot. Andrzej Grynpeter


Obecnie na placu budowy przy ul. Sokoła trwają prace porządkowe oraz czynności odbiorowe. Wykonawca powinien przekazać inwestycję wraz z pozwoleniem na użytkowanie do 31 października. Jeżeli termin zostanie dotrzymany, początkiem listopada centrum przesiadkowe zostanie uruchomione dla mieszkańców i turystów.

- Z Powiatowego Centrum Przesiadkowego odjeżdżać będą autobusy, kursujące w ramach 13 linii - powiatowych, gminnych i komercyjnych - w kierunku wszystkich gmin powiatu. Z przystanku przy obiekcie odjeżdżać będzie również dalekobieżna linia do Zakopanego. Powiatowe linie - pawłowicka oraz żorska przez Suszec działają w ramach dynamicznego systemu informacji pasażerskiej - i mieszkańcy na miejscu na tablicach, a także poprzez specjalną aplikację na telefonie mogą sprawdzić faktyczny, a nie planowany czas przyjazdu autobusu - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Idea pszczyńskiego centrum przesiadkowego jest bardzo prosta. To miejsce, które pozwoli na integrację różnych przewoźników i przesiadkę z komunikacji lokalnej na regionalną. Będzie można przesiąść się z autobusu, roweru, samochodu na pociąg lub odwrotnie.

Centrum przesiadkowe w Pszczynie prawie gotowe - 16.10.2019 · fot. pless.pl


W budynku centrum przesiadkowego powstała poczekalnia dla podróżnych oraz pomieszczenia do obsługi pasażerów i kierowania ruchem, punkt informacji turystycznej, toalety, pokój dla matki z dzieckiem oraz zaplecze techniczne. Obok budynku powstała wiata przystankowa z sześcioma stanowiskami dla autobusów komunikacji lokalnej i dalekobieżnych. Obiekty są wyposażone w elektroniczne tablice informacyjne, a także punkty informacyjne "infobox" dla podróżnych.

Przy centrum przesiadkowym zbudowano również parking rowerowy na 180 stanowisk oraz parkingi dla 200 samochodów i postój Taxi. Nasadzonych zostało niemal 100 drzew. Gruntownie przebudowany został układ drogowy w okolicach ul. Sokoła, Plac Dworcowy i ul. Kościuszki oraz ciągi pieszo-rowerowe, chodniki i zjazdy.

Centrum przesiadkowe w Pszczynie prawie gotowe - 10.2019 · fot. Powiat


Warto dodać, że powiat pszczyński jest organizatorem komunikacji na dwóch liniach: Pszczyna - Suszec, przedłużonej do Żor oraz Pszczyna - Pawłowice. Są to bardzo popularne wśród mieszkańców trasy. W 2018 roku wszystkimi liniami komunikacji publicznej na terenie powiatu pszczyńskiego zostało przewiezionych ponad 400 tysięcy pasażerów.

Budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Pszczynie wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą to największa inwestycja w historii powiatu pszczyńskiego, który jako partner wiodący realizuje projekt w partnerstwie z gminą Pszczyna.

Część realizowaną przez powiat pszczyński, czyli budowę centrum przesiadkowego oraz prowadzący do niego układ drogowy, powiat pszczyński buduje za ponad 17,8 mln zł. Jednak niemal 15,2 mln zł to środki pozyskane z funduszy europejskich. Przypomnijmy, że inwestycje realizuje wyłoniony w drodze przetargu wykonawca - konsorcjum firm, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur.

Partner projektu - gmina Pszczyna wykonuje system tras rowerowych o łącznej długości ponad 20 km oraz dwa mniejsze centra przesiadkowe w Wiśle Wielkiej oraz w Piasku. Koszt części realizowanej przez gminę Pszczyna to ponad 26,8 mln zł.

Wartość całego projektu - budowy centrum przesiadkowego, przebudowy prowadzącego do niego układu drogowego, parkingów oraz systemu tras rowerowych i dwóch mniejszych centrów przesiadkowych w sołectwach gminy Pszczyna wynosi ponad 44,6 mln zł, z czego unijna dotacja to ponad 36,7 mln zł. Zgodnie z założeniami konkursu, z którego powiat i gmina pozyskały środki, unijna dotacja mogła zostać przyznana wyłącznie na inwestycje związane z transportem.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.