Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 21 września 2019
  • 21 października 2019
  • wyświetleń: 21398

[FOTO] Samorządowcy wcielili się w postacie z bajki, specjalnie dla dzieci

Za nami:

"Bajka na niepogodę" to rzecz o przyjaźni małego Mirka i smoka - jarosza, którego, przez powierzchowną ocenę chcą skrzywdzić dorośli. W Parasolkowie zwycięża przyjaźń i życzliwość, a charytatywny spektakl w wykonaniu pszczyńskich samorządowców został fantastycznie przyjęty przez dzieci i dorosłych.

"Bajka na niepogodę" - charytatywny spektakl teatralny w wykonaniu pszczyńskich samorządowców - 20.10.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Samorządowcy z powiatu pszczyńskiego postanowili zagrać w bajce dla dzieci, żeby pomóc w zbiórce pieniędzy na zakup głowicy do ultrasonografu, z którego korzysta oddział neonatologiczny pszczyńskiego szpitala. Premiera odbyła się w niedzielę, 20 października w Pszczyńskim Centrum Kultury. Miało być jedno przedstawienie w Pszczynie, ale bilety wyprzedały się w mig, dlatego zapadła decyzja o drugim spektaklu tego samego dnia. Oba odbyły się przy pełnej widowni (ok. 250 osób na każdym) i spotkały się z pozytywnym odbiorem zarówno młodych, jak i tych starszych mieszkańców powiatu.

Na scenie pojawili się samorządowcy związani przede wszystkim z powiatem pszczyńskim, ale także gminą Pszczyna: starosta pszczyński, Barbara Bandoła i wicestarosta Damian Cieszewski, Grzegorz Wanot, członek zarządu powiatu pszczyńskiego, skarbnik powiatu, Marek Dutkowski, radni miejscy i powiatowi: Maria Szostak, Grzegorz Kuczera, Michał Pudełko i Arkadiusz Gardiasz oraz dyrektorzy, kierownicy i pracownicy jednostek samorządowych: Bernadeta Sojka-Jany, Iwona Spora, Joanna Czakańska, Marcin Bienioszek, Teresa Wojtanowicz, Zbigniew Zywert i Dorota Zywert.

"Bajka na niepogodę" to spektakl o przyjaźni i życzliwości, wedle scenariusza Marty Kwiek, aktorki Wrocławskiego Teatru Lalek i w reżyserii Mirosławy Gad, świetliczanki w Zespole Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka w Pszczynie.

Rzecz dzieje się w Parasolkowie, gdzie mieszkańcy są ze sobą skłóceni, postanawiają jednak stworzyć bajkę. W mieście pojawia się smok - jarosz, którego dorośli chcą skrzywdzić. Ze smokiem zaprzyjaźnia się kilkuletni Mirek, który postanawia go uratować. To historia z przesłaniem, by nie oceniać powierzchownie innych, by życzliwie spojrzeć na drugiego człowieka.

"Bajka na niepogodę" - charytatywny spektakl teatralny w wykonaniu pszczyńskich samorządowców - 20.10.2019 · fot. Powiat


- Samorządowcy pokazali wspaniałe aktorskie kreacje, odwagę i bardzo duży dystans do siebie. Dla mnie, jako reżysera, najlepszą oceną jest reakcja widza. Po premierze bardzo się cieszę, bo widzowie świetnie odebrali naszą bajkę - mówi Mirosława Gad i podkreśla, że samorządowcy-aktorzy od samego początku byli bardzo zmotywowani. Dwugodzinne próby odbywały się od przełomu kwietnia i maja, raz w tygodniu, zawsze po pracy. - Aktorzy są podbudowani zwłaszcza tym, że grają dla dzieci. To pozwoliło im wejść bardzo dobrze w swoje role, postacie były wyraziste - chwali reżyserka.

- Jestem zbudowana zespołem, który tworzy ten spektakl. Każdy włożył w to przedsięwzięcie kawałek serca i mnóstwo prywatnego czasu, za co bardzo dziękuję. W każdym z nas drzemie trochę z aktora, ale żeby to w sobie obudzić, potrzebowaliśmy świetnej pani reżyser, która pozwoliła nam uwierzyć we własne siły - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński i przekazuje serdeczne podziękowania dyrekcjom i pracownikom ośrodków kultury we wszystkich gminach powiatu, którzy z dużą otwartością postanowili współorganizować to przedsięwzięcie. Scenografię stworzyli Jan Żur oraz Magdalena Kunysz-Pudełko, przy kostiumach pomogła Aleksandra Pławecka-Brauntsch, a w charakteryzacji uczennice Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie.

Kto był, z pewnością nie żałuje, a kto nie był - nic straconego. Samorządowcy rozpoczynają właśnie podróż z "Bajką na niepogodę" po pozostałych gminach powiatu pszczyńskiego. 27 października spektakl będzie można zobaczyć w Gminnym Domu Kultury w Kobiórze, 17 listopada - w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowicach, 23 listopada - w Urzędzie Gminy w Goczałkowicach-Zdroju, 24 listopada w Domu Kultury w Woli i na zakończenie, 1 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu. Wszystkie przedstawienia rozpoczną się o godz. 17.00. Bilety-cegiełki w cenie 10 zł można nabyć w sekretariatach gminnych ośrodków i domów kultury.

Całkowity dochód z wejściówek oraz wszystkie środki przekazane podczas spektakli do puszek pszczyńskiego stowarzyszenia Omnibus, zostaną przeznaczone na zakup głowicy ultrasonografu dla oddziału neonatologicznego pszczyńskiego szpitala. - Dzięki tej głowicy z jednej strony będzie można poznać wnętrze dziecięcej główki, a z drugiej strony w każdej sytuacji, w której będzie to konieczne, nieść dzieciom pomoc. Wszystkim, którzy wspierają tę inicjatywę, serdecznie dziękuję w imieniu tych wszystkich noworodków, które za moment urodzą się w pszczyńskim szpitalu - mówi dr n. med. Marcin Leśniewski, dyrektor pszczyńskiego szpitala.

new, BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.