Gorące tematy

  • 1 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 12512

W ciągu 12 miesięcy szpital zaopiekował się 18340 pacjentami

W ciągu 12 miesięcy działalności w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zaopiekowano się 18340 pacjentami, a placówka rozwinęła działalność o poradnie specjalistyczne, badania endoskopowe, rehabilitację oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Pacjentom służy nowy sprzęt o wartości niemal 3 mln zł. Powiat pszczyński zaangażował blisko 7 mln zł w remonty, zakup sprzętu oraz bieżącą działalność placówki.

Szpital w Pszczynie
Na oddziale neonatologicznym jest już sprzęt przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. · fot. Powiat


W ciągu pierwszego roku działalności Szpitala Powiatowego w Pszczynie, hospitalizowanych zostało 7636 pacjentów, na izbie przyjęć udzielono pomocy 10704 osobom. Łącznie w szpitalu zaopiekowano się więc 18340 pacjentami. W ciągu 12 miesięcy w pszczyńskim szpitalu na świat przyszło 662 noworodków. Przeprowadzono 1741 operacji oraz 557 krótkich zabiegów.

Dr n. med. Marcin Leśniewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie podkreśla, że najważniejsza praca polega na budowaniu doskonale skoordynowanego zespołu. - Wyszliśmy z popiołów, otrząsnęliśmy się po latach problemów, które zakończyły się spopieleniem szpitala przed ponad rokiem i koniecznością zaczynania od nowa. Proces budowania silnego zespołu trwa. Jest też wiara zespołu, że ten szpital będzie się rozwijać. Wielu mieszkańców jest zadowolonych bardzo ludzkim podejściem do pacjentów. Docierają do nas także dobre sygnały z samorządów i to nie tylko z powiatu, ale także od jednostek niezaangażowanych bezpośrednio w organizację szpitalnictwa - miasta i gmin powiatu, ale również północnej części powiatu bielskiego - Czechowic i Bestwiny - mówi dyrektor i podkreśla, że zaangażowanie powiatu, jako właściciela szpitala, mogłoby być przykładem dla niejednego samorządu.

Szpital w Pszczynie
Od 1 lipca w szpitalu działa Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. · fot. Powiat


Kontrakt, który w pełni publiczna spółka Centrum Przedsiębiorczości otrzymała na prowadzenie szpitala, nie obejmował badań tomograficznych i endoskopowych, endoprotezoplastyki stawów biodrowego i kolanowego, poradni specjalistycznych, rehabilitacji oraz Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. Wspólnie z dyrekcją szpitala i zarządem spółki Centrum Przedsiębiorczości zarządy powiatu poprzedniej i obecnej kadencji nie ustawały w zabiegach o przywrócenie zakresu działalności sprzed rozwiązania umowy z NFZ. To się w dużej mierze udało.

Od 1 czerwca w szpitalu działają poradnie chirurgiczna i ortopedyczna, od 1 lipca uruchomiono rehabilitację, pracownię endoskopową oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. - Czynimy usilne starania, żeby odzyskać możliwość wszczepiania endoprotez stawów biodrowych oraz wykonywania tomografii komputerowej dla pacjentów przychodzących z zewnątrz szpitala, refinansowanych przez NFZ - zaznacza dyrektor placówki.

Szpital w Pszczynie
Najnowszy zakup w szpitalu - aparat RTG śródoperacyjny z ramieniem C, pozyskany dzięki pomocy finansowej gmin. · fot. Powiat


- Szpital został doposażony w nowe urządzenia o wartości niemal 3 mln zł, do czego bardzo przyczyniły się zarówno środki przekazane przez powiat pszczyński, jak i samorządy gminne. Powiat zaangażował od kwietnia 2018 r. kwotę blisko 7 mln zł na prace remontowe, wyposażenie, dopłaty do działalności szpitala. Wartość pomocy ze strony gmin Pszczyna, Goczałkowice, Suszec, Miedźna i Kobiór sięgnęła łącznie kwoty 710 tys. zł, za które zakupiono aparat RTG śródoperacyjny z ramieniem C oraz wyposażenie pracowni endoskopii. Szpital uzyskał wsparcie naszych przyjaciół z powiatu Anhalt - Bitterfeld w postaci łóżek, sprzętu ortopedycznego i materiałów pielęgnacyjnych. Jednak zarówno budynek szpitala jak i jego wyposażenie na długo będą wyzwaniem i będą wymagać poważnych nakładów finansowych - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Zakupiony sprzęt na oddziały to m.in. ultrasonografy, kardiomonitory, respiratory, defibrylatory, aparaty USG, pompy infuzyjne. Placówkę na nowo wspiera także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która przekazała już stanowiska do monitorowania noworodków.

Szpital współpracuje z kilkoma górnośląskimi uczelniami, dzięki czemu studentki i studenci pielęgniarstwa, fizjoterapii czy położnictwa realizują w Pszczynie zajęcia praktyczne, staże i praktyki wakacyjne, a lekarze - roczne staże podyplomowe po ukończeniu studiów. Kończy się także proces zdobywania uprawnień dla prowadzenia specjalizacji. Być może jeszcze w tym roku w szpitalu pojawią się pierwsi rezydenci.

Szpital w Pszczynie
Dr n. med. Marcin Leśniewski i Janusz Kasza, prezes powiatowej spółki Centrum Przedsiębiorczości, prowadzącej szpital. · fot. Powiat


- O trudnościach w funkcjonowaniu szpitali powiatowych społeczeństwo polskie wie doskonale, problem sygnalizują zrzeszenia samorządowe, w tym Związek Powiatów Polskich, przekazując swoje uwagi do Ministerstwa Zdrowia i Premiera RP. Zdrowie i bezpieczeństwo nie ma ceny i szpital w Pszczynie musi działać płynnie. Dlatego też staramy się przekonać samorządy gminne, że to nasza wspólna sprawa. Mamy nadzieję, że samorządowa koalicja wokół pszczyńskiego szpitala będzie się umacniać - podkreśla starosta Barbara Bandoła.

Przypomnijmy, że w marcu 2018 roku Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że od 30 czerwca odbiera kontrakt na leczenie pacjentów operatorowi szpitala w Pszczynie, a pieniądze rozdzieli na okoliczne placówki. Wtedy Paweł Sadza, ówczesny starosta pszczyński powołał zespół, którego zadaniem było uzyskanie kontraktu i uratowanie szpitala. Koordynatorem wszystkich działań w sferze medycznej został dr n. med. Marcin Leśniewski. W odzyskanie szpitala zaangażowali się pracownicy placówki, którzy pomimo ofert pracy z innych miejsc, czekali na jego ponowne uruchomienie. W szpitalu prowadzone były prace remontowe, dostosowywano pomieszczenia do wymogów NFZ, kupowano sprzęt i przygotowywano się do kontroli. Oferta złożona przez powiatową spółkę w konkursie została odrzucona, jednak w połowie lipca NFZ ogłosił rokowania i to w tej formule powiatowa spółka od 1 sierpnia 2018 r. otrzymała kontrakt na leczenie szpitalne w powiecie pszczyńskim. Uzyskanie kontraktu było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników szpitala, ich rodzin, wolontariuszy i lokalnych firm.

new / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj