Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

 • 25 lipca 2019
 • 28 lipca 2019
 • wyświetleń: 25543

Spór wokół basenów nurkowych, w tle nawet kilkaset tysięcy złotych

Wokół basenów nurkowych w Pszczynie trwa spór przedsądowy. Jak udało się nieoficjalnie dowiedzieć naszej redakcji, jedna ze stron, którą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, ma wysuwać żądania opiewające nawet do kilkuset tysięcy złotych, między innymi z tytułu wykonania prac budowlanych na obiekcie. Zarząd Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej nie chce szczegółowo komentować sytuacji. Również burmistrz Dariusz Skrobol nie odpowiada radnym na pytania związane z inwestycją.

Baseny nurkowe z lotu ptaka - 25.07.2019 · fot. pless.pl


Baseny nurkowe na osiedlu Piastów oficjalnie otwarto w lipcu ubiegłego roku. Powstawały ponad rok na terenie starej przepompowni wody. Od początku wokół inwestycji pojawiało się wiele zastrzeżeń, między innymi związanych z potrzebą przeprowadzenia tych prac i udziałem w nich Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej. Niedowierzanie wzbudzała też wartość całego przedsięwzięcia - 50 tysięcy złotych jako podstawowy koszt dostosowania dwóch zbiorników na cele szkoleniowe.

To między innymi dlatego jeszcze w czasie prowadzenia prac budowlanych na obiekcie, podczas sesji rady miejskiej w czerwcu 2017 roku radny Henryk Kopiec zadał burmistrzowi Dariuszowi Skrobolowi szereg pytań w przedmiotowej sprawie. Dyskusja została przez nasz portal szczegółowo opisana w artykule "Radny Kopiec przepytuje burmistrza w temacie basenów nurkowych" z 21 czerwca 2017 roku.

Oficjalne otwarcie zbiorników nurkowych w Pszczynie - 14. 07.2018 r.
Zbiorniki nurkowe zostały oficjalnie otwarte 14 lipca 2018 roku. Dziś nie ma jednak odpowiedzi na to czy obiekt posiada stosowne odbiory. · fot. Andrzej Grynpeter


8 lipca tego roku ten sam radny postanowił zadać burmistrzowi w formie pisemnej kolejne pytania:
 • Czy wyżej wymieniona inwestycja została ujęta w planie zagospodarowania przestrzennego i w jakim terminie?
 • Czy ww. inwestycja była prowadzona przez podmioty zewnętrzne?
 • Czy ww. obiekt posiada stosowne odbiory, a w szczególności Nadzoru Budowlanego?
 • Jaki był koszt końcowy adaptacji obiektu zbiorników wodnych wraz z zapleczem, drogą dojazdową i czy obiekt jest wyposażony w sprzęt do nurkowania?
 • Czy Rada Nadzorcza PIK uczestniczyła i finansowała prace związane z ww. inwestycją oraz do jakiej kwoty Rada Nadzorcza jest zobowiązana udzielać informację Burmistrzowi który sprawuje nadzór jednoosobowo nad spółką?
 • Ile wyniósł koszt uroczystości otwarcia i oddania obiektu do użytku oraz kto był organizatorem, a także gdzie odbyły się główne uroczystości?
 • Kto jest ww. obiektu gospodarzem i na jakich podstawach prawnych funkcjonuje obiekt (regulaminy, zarządzenia, nadzór itp.)?
 • Czy prowadzone są zajęcia indywidualne lub grup zorganizowanych i czy są zatrudniani instruktorzy nurkowi oraz kto opowiada za organizację zajęć?
 • Jaki jest koszt miesięczny utrzymania basenów nurkowych tj. personel i media?
 • Ilu członków liczy grono osób korzystających z basenów nurkowych z Gminy Pszczyna?


Na żadne z postawionych pytań jednak odpowiedzi nie otrzymał. Dowiedział się natomiast, że od czerwca 2019 roku Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. pozostaje w sporze przedsądowym w przedmiotowym temacie. - W związku z powyższym podanie do ogólnej wiadomości danych zawnioskowanych przez Pana w zapytaniu mogłoby posłużyć drugiej stronie sporu, do osiągnięcia celu innego niż ogólnie rozumiane dobro publiczne - napisał w odpowiedzi na zapytanie burmistrz Dariusz Skrobol.

Prezentacja basenów nurkowych w Pszczynie - 10.07.2018
Baseny nurkowe w Pszczynie osobiście zaprezentował w lipcu 2018 roku burmistrz Dariusz Skrobol. Dziś nie odpowiada na pytania związane z tą inwestycją, stawiane przez radnego. · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


O wyjaśnienie tej sytuacji zwróciliśmy się z prośbą do rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Poprosiliśmy o uszczegółowienie sporu przedsądowego, wskazanie stron oraz doprecyzowanie przedmiotu sporu. Powtórzyliśmy także pytania zadane przez radnego Henryka Kopca. W odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie zarządu spółki, którego treść publikujemy poniżej.

Oświadczenie zarządu PIK Sp. z o.o.:

Spór Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej toczy się z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Ze względu na ochronę danych osobowych nie możemy ujawnić tożsamości tej osoby. Przedmiotem sporu są nieuzasadnione zdaniem spółki roszczenia podmiotu, z którym PIK prowadził i zakończył współpracę w skutek upływu czasu, na który zawarto umowy. Po zakończeniu współpracy, do której nie zgłaszano uwag, wpłynęły pisma przedsądowe zawierające przedmiotowe roszczenia. Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej kwestionuje zarówno ich zasadność, a co za tym idzie ich absurdalną wysokość. Jednym z przykładów jest żądanie odszkodowania za zakończenie współpracy podmiotu z inną firmą, czy "brak możliwości kontynuacji wynajmu powierzchni reklamowych, w sytuacji, gdy zakończyła się określona czasowo umowa na ten wynajem. W związku z powyższym spółka na dzień dzisiejszy nie może udzielić redakcji odpowiedzi na pytania tożsame z interpelacją radnego Kopca, gdyż ujawnienie informacji będących przedmiotem wspomnianego zapytania może przyczynić się do niepowodzenia procesowego.

Jak tylko skończy się spór, przedstawione zostaną szczegółowe informacje.


Tymczasem jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, a czemu nie zaprzeczył ani rzecznik, ani władze spółki, roszczenia mają także dotyczyć usług związanych z budową i wyposażeniem ww. zbiorników. Żądania z kolei mają opiewać na kwotę kilkuset tysięcy złotych.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.