pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 27 maja 2019
  • 28 maja 2019
  • wyświetleń: 14647

Mieszkanka sołectwa Piasek zasiądzie w Parlamencie Europejskim

Izabela Kloc, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, a jednocześnie mieszkanka Piasku zdobyła mandat w Parlamencie Europejskim.

Izabela Kloc, poseł, posłanka, sejm, parlament
Posłanka Izabela Kloc · fot. facebook.com/izabela.kloc/


Izabela Kloc zdobyła aż 78.325 głosów i jest jedną z siedmiu osób z naszego okręgu uzyskały mandat. Najwięcej głosów w okręgu nr 11 otrzymał Jerzy Buzek (422 445 głosów). Co ciekawe sondaż IPSOS wskazywał, że w województwie śląskim najwięcej głosów zdobyła Jadwiga Wiśniewska z Prawa i Sprawiedliwości. Tymczasem na reprezentantkę PiS-u zagłosowało 409 373 osób.

- Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego przejdą do historii przede wszystkim ze względu na frekwencję. Polacy uchodzą za jeden z najbardziej euroentuzjastycznych narodów Wspólnoty, ale po raz pierwszy udowodnili, że pozytywne emocje potrafią przekuć na konkretne decyzje przy urnach wyborczych. Pokazaliśmy, że nie tylko zależy nam na obecności w Unii Europejskiej, ale chcemy także mieć wpływ na tempo i kierunek jej rozwoju. Wybory zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, a to jest ważna wskazówka w debacie na temat, jakiej Wspólnoty pragną Polacy? Czy chcemy dalszego ograniczania narodowej suwerenności na rzecz uprawnień przyznanych instytucjom unijnym, które już i tak daleko wykraczają poza ramy Traktatu Lizbońskego. Czy też - jak postuluje PiS - należy wzmocnić rolę i rangę państw narodowych, ponieważ tylko one gwarantują przestrzeganie demokracji i równych praw w Unii Europejskiej - powiedziała po ogłoszeniu wyników Izabela Kloc.

- Za sprawą Koalicji Europejskiej jestem rozczarowana przebiegiem tej kampanii. Spodziewałam się walki na programy, merytorycznych debat, sporów na argumenty, a tymczasem opozycja miała do powiedzenia tylko jedno: PiS musi odejść. To za mało, aby wygrać wybory, a poza tym taka postawa szkodzi samej demokracji, bo sprowadza politykę tylko do walki o władzę - dodała.

- Moja praca w Parlamencie Europejskim w dużym stopniu będzie kontynuacją spraw, którymi zajmowałam się dotychczas w Sejmie. Jestem przewodniczącą sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej i szefową podkomisji stałej ds. Polityki Energetycznej UE. Między innymi dzięki moim zabiegom Komisja Europejska uruchomiła projekt Platformy Wsparcia Regionów Górniczych. To bezprecedensowy plan wsparcia regionów, które najbardziej ucierpiały z powodu transformacji energetycznej, którą wymusiła polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Pomysł zrodził się trzy lata temu. Rozmawiałam wówczas o tym z wiceszefem Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Maroszem Szefczoviczem. Śląsk jest pilotażowym regionem tego projektu. W skali całej Unii na jego realizację zaplanowano 5 mld euro, choć ten wydatek musi zostać zatwierdzony przez nowy Parlament Europejski. O to, między innymi, chcę zabiegać, jako europarlamentarzystka. Chcę się zajmować nie tylko gospodarką. Jestem członkiem Zespołu Parlamentarnego Krzewienia Idei Roberta Schumana w Polsce. "Piątka" Schumana to: chrześcijaństwo, wolność, solidarność, różnorodność, patriotyzm. O takie wartości oraz o silny Śląsk w Europie Ojczyzn zamierzam walczyć w Parlamencie Europejskim - zapowiada.

Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości z mandatem do PE:
  • Jadwiga Wiśniewska - 409 373 głosów
  • Izabela Kloc - 78 325 głosów
  • Grzegorz Tobiszowski - 65 007 głosów


Kandydaci Koalicji Europejskiej z mandatem do PE:
  • Jerzy Buzek - 422 445 głosów
  • Jan Olbrycht - 69 009 głosów
  • Marek Balt - 45 043 głosów


Kandydat Wiosny z mandatem do PE:
  • Łukasz Kohut - 48 783 głosów głosów

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.